| anonim_4396 a întrebat:

Ieri, eu şi prietenul meu am făcut sex. Înainte de asta am folosit un calculator de fertilitate, pe care toată lumea îl recomandă cu mare încredere şi de care e foarte mulțumită, pentru a afla în ce perioadă a lunii mă aflu, dar totuşi nu m-am bazat pe el, deşi îmi arăta foarte clar că sunt în zilele alea bune când pot face sex fără griji.Aşa că am folosit şi un prezervativ Durex Extra Safe, despre care am auzit că e bun. Ştiu că şi l-a aplicat direct pentru că am citit instrucțiunile înainte pentru a fi şi mai siguri. Actul a durat cam 15 minute, iar cam cu un minut înainte de a ejacula, s-a retras. La final am probat prezervativul cu apă şi am văzut că nu se rupsese.
Există şanse să rămân însărcinată? Are rost să dau o fugă la farmacie pentru a lua pilula de a doua zi? Sau ar trebui să mă liniştesc?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai luat pilula de a adoua zi, o bomba hormonala de altfel daca ai folosit corect alta metoda de contraceptie foarte eficienta? chiar atat de mare e paranoia incat vrei sa iti distrugi organismul?

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat penisul nu a fost introdus in vagin, nici macar 1 secunda fara prezervativ si nici nu s-a rupt, nu ai cum sa ramai insarcinata.
Fii atenta, pastila de a doua zi vine cu multe schimbari hormonale in corpul tau, iti provoaca ciclul imediat si urmatoarele 2-3 luni, vei avea ciclrui aleatoare, ovulatia putandu-se intampla chiar si in perioada menstruala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Adica stii in mod sigur ca sexul este intretinut intr-o zi nefertila si cu toate acestea pentru siguranta maxima folositi si prezervativul ca metoda contraceptiva suplimentara. Ti-ai pus macar intrebarea cam prin ce minune ai fi putut ramane insarcinata incat sa folosesti si pastila de a 2-a zi daca sexul a decurs in normal fara nici un incident, prezervativul ramas intreg si verificat si in plus daca si ejacularea s-a produs in exterior dupa retragerea penisului din vagin. Cele stapanite de astfel de temeri/stari paranoice ar trebui prima data sa se informeze in mod temeinic despre mecanismul de producere a unei sarcini si doar pe urma sa intretina acte sexuale. Folosirea pastilei de a 2-a zi fara aprobare si indicatie medicala reprezinta o crasa iresponsabilitate fiind o greseala cu urmari destul de insemnate reprezentate prin dereglari hormonale de lunga durata. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si prietenul s-a retras inainte de a ejacula, nu poti fi gravida.

| vocea a răspuns:

Daca nu si-a dat drumul in tine nu ramai

| seth2016 a răspuns:

Faci reclama la prezervativ? Fara prezervativ nu e doar cool. Ai si senzatii mai tari laughing.

Din ce zici sunt slabe sanse sa faci copii. Nu lua pilule aiurea.

| Nimeni10 a răspuns:

Da vei ramane insarcinata, felicitari esti mama!

| Nimeni10 a răspuns:

Imi pare rau mai fetito dar suferi de paranoia, sincer cati ani ai?

| Printesa10TM a răspuns:

E totul bine, nu-ti fa griji.

| Axde a răspuns:

Tu ce crezi asa?
Ai sanse sa ramai daca nu erai in perioada fertila, prezervativul nu s-a rupt si s-a si retras cu un minut inainte?
E imposibila formarea unei sarcini si nu lua pastilele alea degeaba ca sunt foarte daunatoare.

| ann19 a răspuns:

Daca prezervativul a fost ok, stai calma, scumpo...