| Byankaa66 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva care e treaba cu contractul prenuptial?

Răspuns Câştigător
| sofia_8041 a răspuns:

Contractil prenuptial este un act bilateral de dezicere intre cei doi viitori soti prin care unul dintre ei ( sau chiar ambii) renunta la bunurile celuilat sot.Astfel incat daca in mod normal in urma divortului bunirile ar trebui sa fie impartite in mod egal daca este semnat un contract prenuptial fiecare dintre fostii soti ramane tot aceleasi bunuri pe care le avea si atunci cand s-a casatorit.
Contractul prenuptial nu se aplica si asipra bunurilor comune.Acestea sunt bunurile dobandite de soti pe timpul casatoriei in comun, Astfel incat in cadrul procesului de divort daca unul dintre soti dovedeste ca bunurile dobandite pe timpul casatoriei nu sunt bunuri comune si exista un contract prenuptial acesta ramane in posesia bunurilor sale.
De obicei acest gen de contracte se semneaza atunci cand are loc o casatorie intre doua persoane cu stari financiare diferite astfel incat in caz de divort averea celui mai bogat dintre ele sa nu se injumatateasca.Si acest tip de contract se semneaza in fata notarului deci este un act autentic.
Sper ca te-am ajutat, daca amia i nevoie de ceva poti sa mi dai mesaj pe privat

2 răspunsuri:
| OMGIMSOFATICANTMOVE a răspuns:

Nu exista asa ceva in Romania. Dar e bun, cum zicea andreea, insa la noi nu se aplica asa ceva!

| vioreldancila a răspuns:

Conform acestui contract prenuptial ce va fi recunoscut si in Romania, fiecare sot trebuie sa mentioneze in acte averea cu care vine in acea casatorie.

Unele dintre prevederile articolului 329, valabil doar dupa punerea in vigoare a noului Cod Civil, prevede ca aceasta conventie matrimoniala sa fie incheiata prin inscris autentificat la notarul public, cu consimtamantul partilor, ca acest act semnat inainte de casatorie va produce efecte numai de la data incheierii casatoriei sau ca ofiterul de stare civila trebuie sa faca mentiunea pe actul de casatorie despre regimul matrimonial ales.

Noile prevederi ale Codului Civil nu vor avea valoare retroactiva.

Articol complet: https://charmy.ro/2018/09/18/despre-contractul-prenuptial/