| Bunny_8478 a întrebat:

Daca doi oameni se casatoresc,dar aleg sa nu semneze un contract prenuptial pentru ca au incredere unul in altul, iar dupa cativa ani unul dintre ei inseala, cum se poate proceda si ce ar putea face ca sa aiba acelasi rezultat ca si contractul prenuptial?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

In Romania nu există "contract prenuptial ", ci doar conventii matrimoniale si se referă strict la bunuri.
Deci clauze precum inselat, despagubit sau mai stiu eu ce, nu isi au locul.
Conventia matrimoniala se incheie numai la notar. In lipsa unui astfel de document, nu te crede nimeni pe cuvant. Ai 3 posibilitati:
- nu inchei nicio conventie si se aplica regimul comunitatii legale de bunuri (adica tot ce dobandesti in timpul casatoriei e bun comun, cu excepția bunurilor provenite din mosteniri si donatii)
- regimul separatiei de bunuri (tot ce achizitioneaza fiecare sot singur, in timpul casatoriei, e bun propriu)
- regimul comunitatii conventionale (ai un anumit bun propriu sau mai multe si il transformi in bun comun)
Alte derogari, clauze nu există.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu se incheie conventia prenuptiala atunci se aplica regula comunitatii legale de bunuri, respectiv aproape tot ce s-a dobandit pe perioada casatoriei se prezuma a fi bunuri comune si la divort se impart in parti egale.
Fac exceptie bunurile dobandite prin donatie (daca donatar a fost doar unul dintre soti) si mostenire, precum si bunurile obtinute prin sume obtinute din vanzarea bunurilor obtinute prin donatie si mostenire.

Bula
| Bula a răspuns:

Nimic deosebit.
Bunurile si valorile obtinute in comun se impart in mod egal in caz de divort.
Exceptiile sunt doar ce se pot dovedi (prin acte sau martori) ca sunt de provenienta anterioara casatoriei, caz in care acelea raman la cel care le-a adus.

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate divorta si impartii lucrurile in mod egal sau daca se inteleg, fiecare cu ce a venit.
Contractul prenuptial se face in generala cand unul din ei este foarte bogat si vine cu avere mare in casatorie si vrea ca la un posibil divort, sa plece cu aceeasi parte cu care a venit.