| Violente a întrebat:

In aceasta luna am facut sex protejat cu prietenul meu de trei ori... o data cand eram pe menstruatie in ultima zi prezervativul a ramas intact nu s-a rupt l-am umplut cu apa... a doua oara cu 5-6 zile inainte de menstruatie deci ovulatia dupa calendar era deja facuta de mult (am avut menstra pe 11 noiembrie iar apoi pe 11 decembrie) de asemenea prezervativul intact umplut cu apa si a treia oara vineri cu o zi inainte de menstra la fel prezervativ intact umplut cu apa. acum deja am o zi intarziere si am slabe semne de menstra sani putini sensibili si foarte putin durerosi si mici agitatii si crampe abdominale. credeti ca este vreun risc de sarcina sau poate aparea vreo posibila sarcina? ieri trebuia sa-mi vina, luna asta am avut multe probleme psihice ma refer si stres si plans etc dar in ultima sapt mi-am revenit. se poate sa fi afectat asta ciclul menstrual? (pentru o fata)

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu vad nici un risc de sarcina,mai degraba o dereglare hormonala, stresul este un factor toatal negativ.
Pana si acum, cand se ingrijoreaza pentru ca nu-i vine menstruatia, lucreaza impotriva ei.
Sa se calmeze si sa astepte cu rabdare, stiu ca e greu dar pericolul de sarcina se exclude.

| mona a răspuns:

Stresul intotdeauna afecteaza ciclul menstrual, o eventuala sarcina nu cred ca este posibila

| Alcyon a răspuns:

Tu stai sa verifici prezervativul, de fiecare data cand faceti sex?! Pai in felul asta o iei razna, ca sa nu mai spun ca nici nu te poti bucura de actul sexual. Decat sa stai intr-un asemenea stres, mai bine n-o mai faci deloc, pana in momentul in care stii ca ai cu ce intretine un copil.

Si ca sa-ti raspund la intrebare: nu esti insarcinata; menstruatia uneori intarzie, ca nu esti robot, sa vina mereu la aceeasi data.

| Violente explică:

Este a 4a zi de intarziere*

| Hαppiηеss a răspuns:

De ce va ganditi mereu la o posibila sarcina cand va intrazie menstruatia? mai ales cand stiti ca ati facut sex protejat?
In primul rand menstruatia nu vine in fiecare luna la aceeasi data, depinde cat de regulat ai ciclu, nu ma pot pronunta pentru ca nu stiu la ce interval de zile ai ciclul 28, 29 sau 30. Daca ti-a venit 2 luni consecutiv la aceeasi data asta nu inseamna ca trebuie sa vina si luna aceasta la fel.
Tine-ti calendarul in fiecare luna, calculeaza-ti zilele si vei sti cu exactitate data la care trebuie sa iti vina si la cate zile iti vine.
Intarzierile pot fi din cauza unei dereglari hormonale, din cauza stresului, a schimbarilor de temperatura etc.
Asteapta si iti va veni.

| Conficker a răspuns:

Stai linistita, simptomele tale asteapta aparitia menstruatiei, nu te ingrijora.