| Alex a întrebat:

In relatie de cuplu, conteaza sau nu religia? De ex.: unul dintre ei e crestin ortodox si celalalt este musulman. Intrati in relatie de cuplu in care partenerul nu are religie ca si tine? Cunoasteti cazuri?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza deloc, da cunosc un caz aici in spania un spaniol catolic cu o rusoaica ortodoxawinking Eu oricum nu o sa am pe nimeni si stau linistit asa cum suntwinking

| RMihai a răspuns:

Depinde, daca ii intre un crestin si un musulman mai greu de ex ortodox sau catolic cu musulman. pentru mine conteaza religia, eu unu ma feresc de baptisi reformati pocaiti in general pe toti pe care ii cunosc mi se par niste ciudati, parerea mea acum. fiecare crede in ce vrea

| Dyutzzah a răspuns:

Nu conteaza de ce sa conteaza atata timp cat e intelegere si iubire nu conteaza

| elenabw a răspuns:

Conteaza fte mult religia, acum poate ca nu iti dai seama dar mai tirziu ai sa iti dai seama ca e diferenta de cultura de religie de obiceiuri l inceput totul e ok dar mai tirziu vei simti din plin singuratatea si raceala e fte greu si crede-ma ca stiu ce spun, cind vin sarbatorile esti singur e o singuratate in doi, daca vei vrea sa faci un copil se schimba radical situatia pentru ca nu va accepta niciod ca copilul sa fie botezat si trebuie sa iti schimbi religia pentru ca intervin certuri Asa ca va dau un sfat niciodata sa nu va casatoriti cu un barbat musulman pentru ca cei care privesc din afara relatiei te vad fericita si cred ca ai tot, dar crede-ma ca nu ai nimic esti goala pe dinauntru numai stii exact ce esti CULTURA OBICEIURILE SI RELIGIA va ajunge ca fiecare mai devreme sau mai tirziu sa o ia fiecare pe drumul lui STIU CE SPUN pentru ca asa e MULTA ATENTIE INAINTE iubirea trece mult mai repede decit te astepti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste...cartea parintelui Paulin de la Putna"Manifest pentru pastrarea tinereti! Scrisoare pentru o inima crestina care iubeste un baiat musulman"vei gasi raspuns sigur!

| loving3112 a răspuns:

Atata timp cat e iubire nu conteaza nimic. Iubirea e neconditionata.Chiar daca sunt mai multe tipuri de religie exista un singur "Dumnezeu'' pentru toti.Toti ar trebui sa fim egali si sa alegem pe cine iubim dupa criterii normale(calitati) si nu dupa cele anormale(starea economica). Nu cunosc cazuri de genul asta din punct de vedere al religiei dar cunosc din alte puncte de vedere(roman, rrom, lipovean, etc).

| aleexxuuutzaa a răspuns:

Nu e foarte important atat timp cat persoane se iubesc cu adevarat dar musulmani au niste traditi foarte ciudate mai ales pentru femei uni din ei considera femeia inferioara barbatilor ce ea ce nu este asa femeie trebuie sa fie egala cu barbati dar daca sti sa alegi omul potrivit chiar daca este musulman acel lucru nu mai conteaza

| sararebeca a răspuns:

Eu sunt casatorita cu un musulman, dar este nascut aici in Romania, suntem impreuna de 9 ani si acum avem o fetita de un an si jumatate,cel mai mare circ a fost cand eu am vrut sa botez copilul crestin-ortodoxa,am crezut ca ai lui or sa linsesze,dar el desi ne-am certat foarte mult pana la urma m-a inteles si m-a lasat sa o botez desi stiu ca in sufletul lui sunt dubii in ceea ce priveste acest lucru e si normal si eu as fii avut daca ar fi ramas musulmana.Dar fetele la ei nu se boteaza e groaznic daca esti fata nu ai nici o valoare inca de cand te-ai nascut nici macar parintii lui nu s-au bucurat atat de tare dar daca ar fi fost baiat era minunea cereasca,nu este corect eu nuam vrut ca fata mea sa fie pagana si am facut tot ce mi-a stat in putere sa fac ca minelaughingnoi ne intelegem bine sunt certuri momentan din cauza mamei lui care ma va urii din tot sufletul ca am botezat fata si ca nu va purta basma ca ea si ca eu nu o slugararesc asa cum se face la ei nurorile de baiat trebuie sa spele in... soacra no way nu eu sigur, e mai greu cu un mulman care traieste islamul si cand doarme si nu traieste in Romania ca acolo pe taramul lui sfarsesc moarta cu asa pretentii ca ale noastre noi vrem sa fim independente, eu mereu ii zic daca intr-o zi ai sa te crezi superior mie pentru ca esti barbat atunci aceaia va fi ultima zi cand ai sa ma mai vezi...suntem egali indiferent de religie sex doar banii ne deosebesc unul de altul dar asta nu tine de cat de om esti.o seara buna tuturor