| AndreeaCarina96 a întrebat:

Țin sa va mai spun un lucru. A doua zi de la actul sexual, adică ieri după-amiaza, am observat pe chilot niște pete de culoare roz înspre maroniu. Au fost singurele pete, dar nu mi s-a mai întâmplat pana acum asta. Menstruatia trebuie sa-mi vina la sfârșitul lunii, cam pe 29-30. Deci nu-mi explic ce este cu acele pete. Îmi puteți spune voi dacă știți? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| masokista a răspuns:

Ai ramas insarcinat draguto sad imi pare rau de tine iar daca faci avort risti sa nu mai poti face copil.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangerarea dupa act sexual, mai ales cand e redusa cantitativ si maronie, este foarte ingrijoratoare. Poate semnifica o infectie, dar cel mai adesea este legata de o rana pe col, adica de o leziune precanceroasa. E important sa te vada un ginecolog imediat (in maxim 48 de ore de la sangerare) pentru a depista sursa sangerii si, la nevoie, a o biopsia. Daca ai ratat intervalul optim, trebuie totusi sa ajungi la ginecolog in cel mai scurt timp posibil.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sângerările de după actul sexual pot indica diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie ovariană ( pelvină sau transvaginală ), eventual + un test de secreţie vaginală!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| masokista a răspuns:

M-am grabit sa-ti raspund. pentru siguranta ta mergi la farmacie si spui farmacistei ca aai facut sex neprotejat si sa-ti dea pilula dupa ( pilula dupa este numele pilulei)