| Dominicc a întrebat:

In ultima vreme am inceput sa inteleg niste lucruri care pot parea banale dar totusi adevarate.

De exemplu daca vorbesti cu o fata pe mess/chat/telefon si decizi sa iesiti sa va vedeti pentru prima oara. Rezultatul este ca deseori fetele sunt cele care vad aspectul negativ sau asa vor ele sa vada la persoana de sex opus, baiatul. La telefon sau pe mess le auzi ca nu le intereseaza cum arati, ca nu trebuie sa fi facut" sau ma rog ci ca le intereseaza doar comportamentul tau si cum te comporti, sa fi intelegator, etc. Dar totusi daca il vezi fata in fata ce te mai retine? adica de ce deseori porti discutia iar apoi cand termini cu el si plecati in drumuri diferite nu vrei sa mai auzi de el? cu toate ca el este cum ai zis tu pe mes sau ma rog.

Deci te asteptai sa arate si bine nu? sa zicem ca tipu nu era urat ci dragut la vedere.

Faza 2? ca deseori risti ca aceeasi fata cu care ai iesit sa o vezi pe strada si sa se uite la tine ca si cum ar vrea sa intri cu ea in vorba si ca rezultat poti sa faci ceva mai mult decat o iesire la cafea. Fata de cum a iesit cu tine pentru prima oara dupa o discutie!

Multe fete se pot uita la tine si sa te placa pe strada decat sa iesi cu o fata pentru prima data pe mess sau ma rog.

E imposibil ca daca treci pe langa 20 de fete in drum spre casaa sa nu i se para la una ca esti dragut si sa poarte o discutie cu tine, nu?

5 răspunsuri:
| Ramooon a răspuns:

Traiesti intr-o lume plina de superficiali, toti se dau onesti si interesati de chestiile superioare, putini recunosc ca sunt interesati in primul rand de fizic. Daca tragi linie e si corect, toti vrem o persoana cu care sa ne intelegem bine, sa fim pe acelasi punct de vedere in toate, sa fie atent si intelegator si bla bla, insa cu toate vrem ca el, acel el sa ne si atraga nu numai intelectual ci si fizic, trebuie sa existe si scanteia aia acolo undeva. Daca vrei doar prima parte iti faci prieteni baieti, si ai rezolvat iubitul perfect trebuie sa fie prietenul plus ceva in plus. Sunt prea putine persoane care trec de faza ca nu este ce se astepta si incearca sa il placa, cu forta ca sa zic asa, astea sunt persoanele cerebrale, care aleg oameni dupa ceea ce au nevoie si le plac nu dupa ceea ce simt ca majoritatea dintre noi. Nu e imposibil sa treci pe langa 20 de fete si sa nu ai parte de nici o conversatietongue se mai intampla, insa totul tine de noroc zic eu, poti sa intalnesti acel cineva in timp ce stai la coada la paine sau in timp ce astepti o comanda la pizza acasa...viata e surprinzatoare asta este farmecul. Iar femeile sunt superficiale, la fel ca si barbati, nici tu nu ai iesi cu o tipa, doar ca stie toata cartea de drept pe dinafara si pe dinauntrutongue, cand te intalnesti cu prieteni si le povestesti ca ai pe cineva nou, nu incepi cu vai da ce desteapta este si ce discutii grozave am cu ea...lumea este facuta asa din pacate, ne pasa prea mult de ce cred alti deci ajungem de multe ori sa luam decizi in functie de ce cred cei din jurul nostru, trist. dar asta este blestemul societatii ca sa zic asa.

| Abcdefg123 a răspuns:

Hai frate! care dintre voi [ si fete si baieti ] ar iesi cu o fata urata, da` urata nu uratica. O boccie! Sau o fata cu un baiat uraaaaaat [ bocciu ], dar sa ai aiba sufletu` imens? oh go on
Astea sunt povesti de adormit copiii straight face
Toata lumea e superficiala, materialista si tinde spre mai bine sau chiar spre perfect oh go on.
Poate or mai fi 2/10 [ fete sau baieti ] cum ai vrea tu, dar mai rar straight face.
Pare rau pentru tine si pentru toti ceilalti care se afla intr-o situatie cel putin similare :d

| Letmehelpyou a răspuns:

Ai mare dreptate cu ce spui, dar sa fim realisti, nu doar fetele se uita la aspectul fizic. Singura diferenta este ca baietii nu pretind ca s-ar uita dupa alte ciori.

Asa se intampla in ultima vreme, de cand cu internetul, toti ne-am facut mai "duri" si mai necivilizati de fapt, iar cand vine vorba sa te intalnesti cu cineva fata in fata, parca deja nu mai ai acelasi curaj ca pe messenger.

| zhady a răspuns:

Multe fete se bat cu pumnii in piept ca vor sa fiu iubite cu adevarat, respectate, apreciate, sa nu fie mintite, etc, insa aceste lucruri le vor de la baietii care au fost deja alesi ca iubiti. Socant este ca faptul ca desi femeile au nevoie de ce am zis mai sus, majoritatea nu isi aleg partenerii de viata dupa aceste criterii, ci isi aleg amicii. O relatie de dragoste se poate injgheba si peste noapte, deci automat este ceva superficial, pe cand o relatie de amicitie se formeaza mult mai greu.
Deci in majoritatea cazurilor ai nevoie doar de aceea scanteie (cum spune femeile, in majoritatea cazurilor cand ii place cum arati) + vrajeala, cate fete nu zic, vai am vazut un baiat, cobora scarile si sunt innebunita dupa el, dar nici macar nu a itnrat in vorba cu el. Din momentul asta mai lipseste vrajeala din partea baiatului si hopa s-a mai format o relatie. Cate fete asteapta cateva zile/saptamani, timp in care sa incerce sa cunoasca baiatul mai bine si abia apoi sa ia o decizie. Nu e de mirare ca foarte multe fete sunt folosite ca jucarii sexuale, sunt bature, injurate, umilite, inselate, scuipate etc. Cate dintre voi ati decis sa va implicati intr-o relatie datorita calitilor intrinseci ale persoanei respective? In concluzie majoritatea relatiilor se formeaza pe criterii superficiale si raman superficiale daca nu apar noi elemente mai "solide" care sa inchege relatia.

Nu vreau sa generalizez, dar ce am scris mai sus este valabil pentru un procent foarte mare din populatie. Am scris repede, nu mai stau sa verific eventualele greseli gramaticale, conteaza sa intelegi mesajul pe care am vrut sa-l transmit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata care sine la tine te iubeste cu adevarat sunt foarte rare aceste fet care te iubeste adevarat luigii calarasi 0755455947