| anonim_4396 a întrebat:

În urmă cu 3 zile am avut un contact neprotejat cu iubitul meu. Și în general întreținem relații sexuale neprotejate. E imatur din partea noastra, acum imi dau seama, cu toate ca nu mai suntem copii. Acum sunt foarte speriata. Menstruația mi-a întârziat 3 zile iar azi am avut o scurgere ce seamănă cu menstruația, doar ca este lipsită de mirosul specific. A curs foarte putin. Exista sanse sa fiu însărcinată? Va rog sa imi răspundeți urgent, e o chestiune serioasă si sunt foarte speriata. Tin sa va spun ca in ultimul timp am umblat prin frig si am stat cateodata pe locuri reci. Care sunt șansele sa fiu însărcinată? Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul descris de tine se pare ca sexul s-a petrecut practic in ultimele zile ale ciclului menstrual inainte de data normala la care trebuia sa-ti inceapa menstruatia.Este stiut faptul ca in urma unui sex chiar si neprotejat intretinut in ultimele 6-7 zile ale unui ciclu menstrual, se poate afirma fara a gresi ca formarea unei sarcini este considerata ca fiind aproape IMPOSIBILA chiar si in cazul in care se produce o ejaculare intentionata a spermei in vagin. In cazul in care s-a pornit menstruatia, teoretic nu mai poate sa existe o eventuala sarcina. Ar fi bine sa stii pe viitor ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui nou ciclu menstrual si faptul ca MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nici nu s-a implantat. Existenta unei sarcini devine teoretic aproape IMPOSIBILA in astfel de situatii. Multa sanatate.

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu intotdeauna intarzierea cm poate anunta o sarcina.
Poate fi si de la raceala/o infectie si apoi o sarcina.
Foarte rau procedati ca nu va protejati, atat de sarcina nedorita, cat si de BTS-uri.
Dupa 14 zile sa faci un test de sarcina, ori un control, poate ai alte probleme de alta natura.
O zi buna happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai afirmat ca : "În urmă cu 3 zile am avut un contact neprotejat..." pentru ca imediat sa spui ca : "Menstruația mi-a întârziat 3 zile iar azi am avut o scurgere ce seamănă cu menstruația, doar ca este lipsită de mirosul specific." Rezulta in mod logic ca sexul a avut loc practic in ultima zi a ciclului sau in ziua care in mod normal trebuia sa fie prima zi de menstruatie. In acest caz se poate afirma ca NICIODATA nu poate ramane insarcinata o femeie in cazul in care sexul are loc in ultima zi a c.m. sau in prima zi de menstruatie. Este IMPOSIBIL sa se produca o sarcina chiar si daca ar ajunge toata sperma din lume in vaginul ei. Am convingerea ca rationamentul este valabil.

| Emilian65 a răspuns:

Daca spui ca ai scurgeri asemanatoare menstruatiei, este posibil sa nu fii gravida.

| Oana92 a răspuns:

Din moment ce nu te protejezi ai sanse maxime de sarcina. De ce esti speriata, nu stiai ca asa se fac bebelusii?

| peperonies a răspuns:

100% insarcinata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Șansele sunt mari, chiar foarte mari. Peste câteva zile îți recomand să-ți cumperi un test și să te duci și la ginecolog.

| Holy2010 a răspuns:

TPU nu este test de sarcina nici prezicatoare. Mergi sa te vada un medic ginecolog si pe viitor e cazul sa va protejati daca perspectiva unei sarcini te macina in halul asta.

| Vernisian a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il faci: test de sarcina.
Al doilea lucru pe care trebuie sa il faci: Renuntarea la contact neprotejat, riscul de a ramane insarcinata este foarte mare, iar avortul este o experienta traumatizanta. Pe scurt, VREI sa poarte caciula, NU VREI sa ucizi un copil.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Vernisian):

Testul de sarcina nu se poate face oricand si in orice conditii cum il taie capul pe fiecare. Pentru a obtine un rezultat corect/valid testul de sarcina poate fi efectuat doar in momentul in care se realizeaza (atat in sange cat si in urina) concentratia minim detectabila de hormoni hCG, aceasta realizandu-se dupa minim 10 zile in sange si 21 de zile in urina.