| loveisbeautiful a întrebat:

Inima sau ratiunea? dar cand este vorba de persoana iubita? pe persoana la care tinem cel mai mult dar ne-a ranit intentionat sau nu, cu ce ar trebui sa judecam acesta situatie, sa oferim sau nu o a doua sansa acelei persoane? pe cine sa ascultam? inima sau ratiunea ( nu este vorba de inselare ci pur si simplu anumite gesturi ne-au ranit)

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Fiecare are dreptul la a doua sansa.
Nu sta sa suferi,da a doua sansa si fii cu ochii in patru,daca greseste din nou,a jucat si a pierdut, tu a doua sansa i-ai dat-o...
Daca n-a stiut sa o foloseasca, nu e vina ta!

4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Raţiunea! Ştii cum se numeşte tipul de dragoste gândită cu inima? "Dragoste oarbă " sau pasională. Aceasta, este,,un amestec confuz de dorinţe şi atracţie sexuală,exaltare şi durere,anxietate şi destindere, altruism şi gelozie" (neînsoţită de intimitate şi angajare, ceea ce face să apară repede, dar să şi dispară la fel de repede).
Dragostea raţională presupune angajare şi decizie raţională, fără intimitate şi pasiune!
Baftă!

| TitiDrLove a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa judeci cu amandoua!
Ratiunea te face sa analizezi totul mai bine, clar... insa unele decizii pot fi grele, iar atunci inima iti va spune sa nu faci asta.Clar,vei reanaliza situatia si apoi o sa poti da un verdict clar! Inima intotdeauna iti spune sa dai a 2-a sansa, fiindca nimeni nu se poate desparti de un lucru drag...dar totusi trebuie sa judecam daca facem bine sau rau!

| Exo0o a răspuns:

Ambele.
Inima si ratiune sunt esentiale.
O sa incerc sa iti expilc ce inseamna Inima dar si Ratiunea.
INIMA:
Inima ofera dragoste.
Aceast cuvand dragoste explica multe big grinragoste este si o boala dar si un leac. Ea este sunetul pe care ''surdul '' il aude si imaginea mirifica pe care orbul o vede.
Ratiunea: Esentiala, cu ea oferim dragoste si caldura persoanelor din jur.
Dar cu ea putem face si rau.
Pa, pa.

| 4b a răspuns:

INIMA minte...ratiunea ar trebui sa fie la puterehappy