| ionescualina a întrebat:

La ce spital din Targoviste pot face avort fara sa stie parintii?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deseori apar intrebari in legatura cu conditiile necesare de a fi indeplinite in vederea efectuarii avortului fara instiintarea parintilor de catre fete care afirma ca :,, Am 14 sau 15, 16, 17 ani, am ramas insarcinata si vreau sa fac avort si intreb care este modalitatea de a se putea rezolva problema fara sa afle mama, tata, adica parintii? Este o intrebare care apare in mintea tinerelor din ce in ce mai des in ultimii ani. Raspunsul este dat de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, din care citez Capitolul III intitulat : Acordul pacientului informat; unde sunt specificate urmatoarele prevederi care se refera la varsta minorei careia urmeaza sa i se intrerupa sarcina dupa cum urmeaza; Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Insa minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau a unui reprezentant legal, in urmatoarele cazuri si anume :
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta.....de peste 16 ani.
Altfel spus : Se poate concluziona, sau judeca simplu ca o pacienta cu varsta de 17 ani si cateva luni (aproape 18) care solicita avort fara sa fie insotita de mama sau tata, cu alte cuvinte fara sa afle parintii, cade fix sub incidenta legii de mai sus. Pe baza acestei portite a legii, ca sa fiu si mai explicit : daca o minora cu varsta de peste 16 ani doreste sa faca o intrerupere de sarcina, avortul se poate face legal, fiindca medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Si chiar mai mult de atat, avand in vedere/luand in calcul problemele de confidentialitate, anuntarea parintilor de catre medicul respectiv privind existenta sarcinii ar fi ilegala si nerespectarea confidentialitatii s-ar putea solda cu repercursiuni in instanta de judecata, in absenta consimtamantului pacientei. In concluzie trebuie sa ai minim 16 ani impliniti pentru a putea intrerupe sarcina fara instiintarea parintilor. Multa sanatate!

| Staind a răspuns:

Vezi pe ce siteuri mai intrebi asta, s-ar putea sa ai surprize.

| BlueDark a răspuns:

Uite cum sta treaba...Am 45 de ani.Nu,nu-s stilul ala de "moda veche", asa cum spun tinerii.Nu am copii, cu toate ca mi-as fi dorit.Am avut multe probleme in viata din aceasta cauza.Si crede-ma,te rog,ca as fi dat orice pentru a fi parinte! Dar asa a fost sa fie...Tu, cand ti-ai inceput viata sexuala, nu te-ai gandit ca e posibil sa ramai insarcinata? Cu ce e de vina copilul? E greseala ta, mai ales a ta! Ca sa nu mai spun de partenerul tau, care te-a utilizat drept "jucarie sexuala" cu putina vrajeala.
Sa zicem ca nu iti pasa de religie...Cu toate ca ar cam trebui.Gandeste-te atunci ca vei avea remuscari in timp.Plus ca risti sa suporti urmarile grave.Sunt femei care nu au mai putut avea copii niciodata.
E treaba ta ce faci. Sfatul meu este, totusi, sa pastrezi sarcina. Apoi poti da copilul spre adoptie unei familii care e in stare sa il iubeasca si sa aiba grija de el.
Sper ca ti-am mai dat de gandit...

| YouandI a răspuns:

Nu avorta, nu fa asta!
Comiți o crima, nu e vinovat copilașul pentru greșelile tale, din moment ce ți-ai început viața sexuală, înseamnă să îți asumi tot ce faci!
O să cazi in depresie daca avortezi, primești canoane mari și grele, poți să nu mai fii in stare sa mai rămâi vreodată gravida. De ce vrei sa avortezi? Părinții o să te susțină oricât de supărați ar fi la început! Copii sunt o binecuvântare.

| LoveSleep a răspuns (pentru YouandI):

Da, hai să umplem țara de copii din flori.

| Aisha08 a răspuns (pentru LoveSleep):

Si cu ce te-ar deranja pe tine copilul ei sau copii din "flori"?
YouandI are dreptate, copilasul nu are nici o vina happy

| YouandI a răspuns (pentru LoveSleep):

Dă hai sa umplem tara! Și așa avem natalitate scăzută, e plin de țigani și imigranți! Toată lumea își pune problema cu ce creste un copil că nu are! Se găsesc soluții! Mergi la munca, ii educi, i trimiți la școală să ajungă cineva, se pot cr str copii și cu puțin! Dar ce e mai ușor de făcut? Hai sa ii omoram, apoi umblam pe la tot felul de preoți că suntem bolnavi și nu știm ce avem și nu știm ce să mai facem, când colo noi ne omoram ceva ce chipurile era rodul iubirii noastre. Dar acum lumea face sex, că așa e moda, învățați să fiți umani, emoționali, să gândiți și cu inima! Te gândești că dacă mama ta ar fi vrut să te avortezi tu nu mai existai acum? Spor la gândit și sănătate.

| YouandI a răspuns (pentru Aisha08):

Ce o să zică lumea? Probabil la asta s-ar gândit. Dar lumea tot te blamează chiar daca faci rău sau bine. Totul pornește de la educație și de la părinți, daca ei ar fi avut o discuție cu fata nu se ajungea aici.

| LoveSleep a răspuns (pentru YouandI):

Avem natalitate scăzută, în sfârșit. La cât de mult a crescut populația lumii în ultimii zeci de ani, mai avem puțin și-o să ne batem pe mâncare și oxigen cu porția. Deci, faptul că sporul natural e negativ, e de bine.
Dar nu prea contează asta. Dacă ea vrea să facă avort, înseamnă că nu e pregătită pentru copilul ăla. A zis că nu vrea ca părinții să știe, deci are sub 18 ani. Un copil la vârsta asta ar însemna un viitor ratat și pentru ea și pentru copil.

| IoanaaaElisa a răspuns:

Doar dacă găsești un medic care sa fie de acord sa faci avort. Dacă ești minora și nu ai aprobarea și semnătura părinților, nu prea cred ca ai șanse ca un doctor sa accepte sa facă avort