| carmynutza1988 a întrebat:

La ce varsta v-ati inceput viata sexuala, dar sincer? intrebare pentru fetewinking vi se pare devreme la 16?:d

17 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Eu zic sa iti incepi viata sexuala cand esti pregatita. chiar daca e devreme. daca tu il iubesti si el te iubeste si va doriti sa va daruti unul altuia e bine. doar sa ai grija sa te protejezi. eu zic sa faci ceea ce crezi tu de cuviinta. mai intai gandeste te foarte bine daca esti pregatita sa faci dragoste.

| Betty18 a răspuns:

Mda si cele care si-au inceput la 16 ani te sfatuiesc sa o faci daca esti pregatita... :-J asta-i partea aiurea pe TPU. niste adolescenti sfatuiesc alti adolescenti in functie de ce au facut ei, chiar daca asta nu a fost bine.

Mai asteapta pana la 18 ani, intereseaza-te pe net si ai sa vezi ca exista N riscuri sa-ti incepi viata sexuala inainte de 18 worried

| Stephh a răspuns:

Da x_x. Eu am 18 şi încă n-am început viaţa..sexuală.

| StefIS a răspuns (pentru Stephh):

Si n-ai vrea o sa incepi? smug

| Stephh a răspuns (pentru StefIS):

Nu Stef'NU VREAUwinkingbatting eyelashes

| KameliaAura a răspuns:

E ok, atat timp cat iti doresti sa incepi viata sexuala si ai alaturi un baiat serios care te iubeste

| Possible a răspuns:

Eu mi-am inceput-o la 16 jumatate.Nu pentru ca asa mi-am dorit de demult sau ca nu mai puteam astepta.Sunt intr-o relatie de 2 ani si ceva, am socotit normal faptul s-o fac dupa mai mult de un an jumatate.E ceva normal daca o faci cu cel pe care-l iubesti si in care ai incredere.Mi-e nu mi-a fost frica ca o sa ma lese dupa.Pentru ca am facut-o cu cel care m-a asteptat 18 ani, crezi ca nu-i normal? El n-a facut-o cu nimeni, a fost virgin cand a facut-o prima oara cu mine.Normal nu e bine sa ti-o incepi pe la 12-13 da asta-i o prostie, o tampenie.Dar nu mi-am dorit niciodata s-o fac cu primul care imi va iesi in cale.Cred ca ai inteles de ce vorbesc. Sper ca te'a ajutat cu ceva raspunsul meu.Si sa nu te iei dupa altii, 18, 17 nu conteaza.Sincer,asta chiar n'are importanta cand iubesti.Ai grija si vezi cu cine o faci "prima oara". Astept si parerea ta.Imi scrii si-un mesaj daca m-ai apar intrebari.

| carmynutza1988 explică (pentru Possible):

Mersi pentru vb tale! tocmai asta e situati, am incredere in el, imi doresc sa fiu a lui cu totu, dar mi-a frica de anumite consecinte la varsta asta. cat de sigure sunt prezervativele? adica m-am informat de multe ori, insa sti cum e: practica e diferita de teorie!

| Possible a răspuns (pentru carmynutza1988):

Iti voi lasa un mesaj privat. Poate te ajuta cu ceva experienta mea.

| Possible a răspuns (pentru carmynutza1988):

Pentru ca m-ai intrebat de prezervative, nu draga mea nu sunt sigure.Noua ni s-a intamplat sa se rupa, dupa ce ejaculase in mine.Nasol,nu? 16 ani si numai un copil nu'ti lipsea? Asa s-a intimplat ca el s-a rupt destul de bine.Una nu am inteles, cum s-a intamplat ca acei spermatozoizii sa nu-si faca functia.A trecut mult timp de atunci, si mi-a venit ciclu la timp.Sigur,am facut vreo 20 de teste pana mi-a venit.E stres si ingrijorare.Dar, merita riscul big grin Adica e minunat sexul cand e cu cel care te iubeste.Care in timp ce te dezbraca nu asteapta sa te f*ta, dar iti spune ca te iubeste si ca isi doreste sa te aiba mereu al lui.Ce poate fi mai frumos? Pentru a evita ruperea prezervativelor iti sfatuiesc sa te epilezi si tu si el "acolo", pentru ca deseori el se rupe de la asta, firele de acolo sunt cele mai aspre si rup repede acel prezervativ.Mai conteaza el sa fie atent, sa se controleze cand ejaculeaza, sa se staruie chiar de are prezervativ sa nu o faca in tine, cine stie ce gaurica are acela.E riscant, fiecare partida necesita atentie si incredere. Daca el te iubeste o sa faca orice ca sa fie totul bine.

| StefIS a răspuns (pentru Possible):

"Daca el te iubeste o sa faca orice ca sa fie totul bine."
daca te iubeste? doar 1 conditie? laughing eu as zice daca e experimentat in primul rand. eu ti-as recomanda ceva cu experienta.

| Anna333 a răspuns:

In primul rand fie ca ai 15, fie ca ai 30 iti incepi viata sexuala in momentul in care cunosti toate lcrurile care vin odata cu asta(sa ai educatie sexuala in privinta igenei, bolilor si sarcii). Nu iti poti programa asta.Se intampla in momentul in care vei simti ca asta vrei sa faci, vei fi constienta atat mental, cat si sentimental. Eu aveam 17 ani si de atunci totul a ramas la fel intre noi chiar dupa 4 ani lungi.
In primul rand trebuie sa existe incredere si respect. Eu una pun aceste lucruri inaintea iubirii. Caci in adolescenta iubirea e o flacara ce iti cam topeste neuronii(intr-un sens dragut).

| roxanna05 a răspuns:

Sincer mi se pare devreme pentru ca eu am 17 ani jumatate si sunt virgina.De ce mi se pare devreme pentru ca consider ca trebuie mai intai sa apunci sa cunosti ce e aia iubire si dupa un timp alaturi de persoana iubita si crezi ca se merita si te iubeste.Deci te rog sa nu faci greseala sa iti incepi viata sexuala pentru ca cand ai sa te indragostesti cu adevarat si ai sa fi vrut sa ii oferi virginitatea ta acelui baiat...nu ai sa mai poti asa ca scumpo nu te grabi mai intai cunoste lumea si vezi cat e de rea.

| carmynutza1988 explică (pentru roxanna05):

Sunt cu un baiat d un an jum. nu ma forteaza cu nimic, niciodata n-a facut-o, insa din ce in ce simt nev d a face dragoste cu el. nu ma retine nk, decat varsta mea frageda...sad am mai avut rel d scurta durata dar de data asta chiar iubesc si ai ales ma simt iubita. nu as regreta niciodata pasul asta, indif de ce s-ar intampla, doar ca mi-e frica de consecinte la varsta asta: ex, schimbari fizice. orkm mersi pentru sfat.

| roxanna05 a răspuns (pentru carmynutza1988):

Daca tu iti doresti sa faci sex cu el nu e nimic impotriva conteaza sa nu te simti fortata sa vrei tu asta si sa nu iti fie frica de consecinte pentru ca nu se intampla nimic cunosc multe cazuri altele sunt chiar mai frumoase altele au ramas la fel deci multa bafta pupici.

| Mariia17 a răspuns:

Nu mi-am inceput-o inca, desi am 17 ani happy ] Facand o mica paranteza viata sexuala o incepi cand esti sigura pe tine, cand iti gasesti o persoana pe care s-o iubesti cu adevarat si care normal care la randul lui sa te iubesca.

| iloveboys a răspuns:

Eu am 15 si mi-am inceput viata sexuala acum 2 luni, sincer nu mi se pare devreme dar depinde de cum crede ea