| ingerashhhh a întrebat:

La multi ani tuturor! Numai bine in noul an!
I s-a intamplat cuiva sa ramana insarcinata din prima data? Si daca nu la cat timp de incercare a aparut sarcina?
La CM regulat de 27 de zile in ce zi e ovulatie?

2 răspunsuri:
| cosmin986522 a răspuns:

Vorbesti de parca si baietii ar ramane insarcinati

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unui ciclu menstrual regulat cu perioada fixa de 27 de zile, ovulatia se produce intotdeauna in ziua a 13-a a ciclului numarat din prima zi de menstruatie. Perioada de fertilitate incepe in ziua a 8-a si tine pana in ziua a15-a a c.m. Daca in perioada fertila se intretin minim 2 contacte sexuale zilnic indicat ar fi cam la 12 ore intre ele, mereu cu ejaculare in vagin, probabilitatea de a apare o sarcina este foarte mare. Succes.