| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema. Am facut sex cu prietena mea, neprotejat, si mi-e frica sa nu exista posibilitatea de a ramane insarcinata. Imediat dupa act a luat o pastila,, a doua zi,,. Mentruatia ii vine regulat media de 28 de zile. Aceasta venindu-i pe data de 1, iar pe 8 s-a intamplat,, minunea,,, exista sanse sa ramana insarcinata? perioada de ovulatie fiind 12-17. Chiar nu doresc sfaturi de genu, de ce nu ai facut cu protectie etc, doar sfaturi utile va rog.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Si in acest caz de de a fost folosita inutil si complet iresponsabil pastila de a 2-a zi? Sexul a fost intretinut cu 7 zile inainte de data ovulatiei si intr-un astfel de caz posibilitatea de a se naste o sarcina este de maxim 3-5%, chiar si in cazul in care sperma ar fi ajuns in vagin. V-ati comportat absolut iresponsabil deoarece ati reusit sa dereglati o activitate hormonala regulata. In urmatoarele 5-6 luni prietena ta se va confrunta probabil cu dereglari hormonale si menstruatii atipice cu posibile sangerari spontane intre menstruatii. II doresc multa sanatate, fiindca chiar va avea nevoie de asa ceva.

| smookyzkee123 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Bun si daca a luat acea pastila si s-a petrecut la distanta de 7 zile de ziua X. Practic sansele sunt 0?! :-s

| corbulalbrosu a răspuns (pentru smookyzkee123):

Pastila a fost administrata INUTIL fiindca in acel moment teoretic nu putea ramane insarcinata, asta in cazul in care intr-adevar ciclul menstrual este REGULAT. Deoarece hormonii din pastila actioneaza doar pe o perioada limitata de 3-4 zile, probabil ca nu a fost afectat momentul producerii ovulatiei care s-a intamplat peste 7 zile si in cazul in care s-au intretinut acte sexuale in perioada deovulatie, formarea unei sarcini nu se poate exclute. Deci sansele sunt 0 (zero) DOAR daca nu s-au intretinut acte sexuale in perioada urmatoarelor de 6-7-8 zile.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ciclul menstrual este regulat si ati facut sex in a 8-a zi dupa menstruatie, cu siguranta nu este gravida.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Imediat dupa act a luat o pastila a doua zi"...

| micutu25 a răspuns:

Daca nu ai terminat in ea poti sta linistit ca nu ramane insarcinata mai ales ca a luat pastila. Deci puteti sta linistiti.