| craciunita007 a întrebat:

La primul act sexual se poate sa ramai insarcinata si fara prezervativ
?

12 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Da

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca faci neprotejat ramai bortoasa si te nenorocesti pe viata

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul este DA. Cu conditia ca tu sa fii in perioada fertila iar partenerul tau de sex sa nu aiba experienta sexuala necesara pentru a reusi sa-si coordoneze si sa-si retina ejacularea.

| corbulalbrosu a răspuns:

In majoritatea cazurilor in care si baiatul este virgin, fara experienta sexuala din cauza surescitarii de dinaintea primului sau act sexual si mai ales daca acest act reprezinta o dezvirginare, baiatul nu va reusi sa isi controleze ejacularea care in majoritatea cazurilor devine spontana, precoce ceea ce mareste foarte mult riscul de sarcina.Acesta este principalul motiv pentru care se recomanda ca INTOTDEAUNA dezvirginarea sa fie INCEPUTA, CONTINUATA si TERMINATA cu prezervativul montat. Pentru ca o fata sa ramana gravida trebuie sa fie intrunite 2 conditii in mod obligatoriu, CU PRECIZAREA ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, sau deja sa se fi produs ovulatia si sa existe un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Sperma trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI, deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca o femeia sa poata fi insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA (obligatoriu) in momentul producerii sexului.

| mihai69 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cu o remarcă: au fost (din păcate) destule cazuri de ovulație spontană (adică în afara perioadei fertile), așadar riscul de sarcină nedorită e relativ mare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mihai69):

Doar partial de acord deoarece : "Ovulatia spontana se vehiculeaza ca poate fi declansata de incarcatura emotionala mare, emotiile (de tip anxietate) sau atractia uriasa, prin hormonii si substantele care se secreta in acele momente." Posibilitatile vehiculate NU sunt dovedite stiintific in comparatie cu faptul ca se stie foarte precis ca ovulatia nu poate fi provocata, indusa pe cale naturala sau artificiala, deci in consecinta un raport sau o excitatie sexuala oricat ar fi aceasta de intensa nu pot declansa ovulatia. Asa numitele accidente prin care se formeaza sarcini in afara perioadei fertile medicii le considera/apreciaza ca, in acest caz, sarcinile neplanificate sunt rezultatul unei greseli de calcul a femeii sau alte greseli in aprecierea perioadei fertile.
http://www.copilul.ro/fertilitate/ovulatie/Ovulatia-spontana-a6568.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti ramane insarcinata de la primul contact sexual. Mai ales fara prezervativ.
Daca folositi prezervativ, riscurile sunt foarte mici, doar daca se rupe sau va mai 'jucati' dupa ce ejaculeaza, poti ramane insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

100%, da.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai ales fara prezervativ! Nu conteaza ca prima data!

| sofisis a răspuns:

Am vazut multe raspunsuri care vorbesc de perioada fertila and ***.
La dezvirginare, la femei, are loc FOARTE DES ovulatie spontana. Ceea ce inseamna ca e FERTILA si ca da, poate ramane foarte usor gravida.
Poate ramane si daca nu are loc aceasta ovulatie, indiferent in ce perioada a lunii este. Se ramane gravida si cand esti la menstruatie. Singura diferenta e ca in unele perioade riscul e mai mare, in altele e mai mic. DAR E MEREU RISCANT.

| Oana92 a răspuns:

Bineinteles ca se poate. Orice act sexual neprotejat are sansa de a te face mamica!

| cristi10grei a răspuns:

Nu cum sa rami, ca tu ai fi unicata straight face normal ca se ramane insarcinata acum depinde si de actul sexual si depinde cum sa petrecut in fine