| andreea_1536 a întrebat:

La un control ginecologic in care iti ia doar secretie se poate vedea daca mai esti sau nu virgina? funda!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, primul lucru intr-un consult ginecologic este examinarea starii hiemnului. Normal ar fi sa-i spui tu medicului din start, din timpul discutiei de dinaintea controlului ginecologic, nu sa-l minti. E foarte important fiindca infectiile la virgine sunt diferite de infectiile la femei active sexual (la care sunt mai ales infectii transmise sexual). recoltarea se face altfel: din vagin si din col la femeia cu viata sexuala si de pe vulva la femeia virgina (erorile sunt mai multe si rezultatele mai proaste). In plus, la femeia care si-a inceput viata sexuala este obligatorie recoltarea de probe pentru testul Papanicolaou.

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Poate sa isi dea seama si fara sa iti ia secretie. Oricine isi poate da seama ca se vede...
Bafta! :*

| BeHappyForMe a răspuns:

Nu il intreseaza pe doctor daca mai esti sau nu si nu scrie nici unde in analize daca mai esti sau nu, dar daca doamne fereste ai o boala care se transmite prin contact sexula te va intreba daca ai facut sex neprotejat si asfel ai luat boala.

| Myladdy a răspuns:

Strict la intrebare, sigur nu! Acolo se ia o lamela si atat! Numai sa nu fii intrebata, sau controlata mai amanuntit, sau eventual din rezultatul analizei sa reiasa acest lucru! Mama daca vrea, afla sigur! La naiba cu mamele astea!

| Kid_2271 a răspuns:

Paii din pacte da tongue :d

| Danutsa_3595 a răspuns:

Dupa parrerea mea eu cred ca da...ca i sa mai intamplat unei prietene

| SnowBALLS a răspuns:

Eu stiu ca am lucrat in domeniu si am palpat mii de pasarici. da.