| cori17 a întrebat:

Luati anticonceptionale prescrise de medic? Ce se intampla daca iau aceleasi pastile ca prietena mea, fara sa consult un medic?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iei aceleasi contracpetive ca alta persoana, fara sa consulti medicul, risti sa nu ti se potriveasca si sa te trezesti cu sterilitate cand vei vrea sa iei copii, cu tumori de san si de ovar (in cativa ani sau in catvea zeci de ani), te poti trezi acum ca iei necontrolat in greutate sau slabesti necontrolat, ca dobandesti probleme hepatice sau chiar o tromboza fatala. In plus, din 6 in 6 luni fiecare femeie care ia contarceptive merge la ginecolog pentru consult ginecologic si test Papanicolaou (obligatoriu pe toata durata tratamentului). Tu ce vei face? Vei lua in considerare rezultatele la analize ale prietenei tale? (se stie ca nu exista doua femei la fel si fiecare reactioneaza in felul ei la tratamentul hormonal)

| CoquineNoire a răspuns:

Iti creste peruca pe fața si pe țâțe

| Amelya02 a răspuns:

Poate avea efecte adverse!