| LittleZyzy a întrebat:

Exista anticonceptionale care le pot lua fara sa fie prescrise de medic? Si daca da. dati-mi niste exemple big grin

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, sub nici o forma. Raspunsul anonim cu Diane 35 este criminal de-a dreptul. Diane contine cantitati mari de hormoni, nu se administreaza ca contraceptiv obisnuit ci doar la femeile care au diferite suferinte (ovare polichistice, sindrom de androgenizare).
Sub nici o forma sa nu ei contraceptive fara sfatul medicului. Daca te afli de exemplu intr-o categorie de risc pentru trombze si iei contraceptive poti avea reactii adverse mortale. De asemenea, daca ai o hepatita si iei Diane poti face insuficienta hepatica mortala.

4 răspunsuri:
| crisa a răspuns:

nu.
aici vorbim de hormoni, nu de aspirina.
daca ti-as spune sa iei XYZ, dupa care te-ai umple de cosuri, ai avea greturi, te-ai simti rau, etc, nu m-ai lua la bataie?
du-te la medic!

| lost.in.rain a răspuns:

Toate anticonceptionalele sunt recomandte de medic. Luate dupa ureche sau luate pentru simplul fapt ca ia si prietena ta, e o mare greseala. Ca toate medicamentele, anticonceptionalele au indicatii in functie de profilul persoanei (persoana este obeza, sufera de o boala, urmeaza un alt tratament) si au si reactii adverse. Te sfatuiesc sa mergi la un ginecolog sau un cabinet de planning familial.
Sanatate maxima!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diana 35

| dragonfly03 a răspuns:

Nu exista asa ceva...ele se dau pe baza varstei greutati (parca).Cel mai bine mergi la un medic ginecolog(si daca esti mictza exista si medic ginecolog infantil)