| YHATETHISLIFE a întrebat:

Lumeee nu mai stiu ce sa fac,
prietena mea este plecata in strainatate de cateva saptamani si cand a plecat s-a pus de acord cu familia ei ca se va intoarce cand vrea, acum problema este urmatoarea ea este minora si mama ei nu vrea sa o lase sa se mai intoarca o tine cu forta acolo, ea a facut orice a putut dar are o mama fara inima nici nu o lasa sa mai vorbeasca cu mine, prietena mea are domiciuliul in tara si a plecat cu o procura care a expirat de cateva zile, daca vrea sa se intoarca de ce are nevoie? ii trebuie vreun act ceva de la mama ei? poate sa se urce in autocar si sa vina acasa asa pur si simplu? help plz sunt distrus total mai bine mor decat sa stiu ca nu mai vine nu pot concepe viata fara persoana care o iubesc de ani de zile.plzzzzz help me

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se poate intoarce fara acordul scris al parintilor ei. Nu stiu cati ani are prietena ta, dar daca o iubesti atat de mult, cu certitudine poti astepta pana la majoratul ei.

| loundy a răspuns:

Daca ea e decisa sa plece, si mama ei nu o lasa dar tatal ei vrea ca ea sa vina inapoi ar putea el sa faca plangere la politie pentru rapire tinand cont ca procura a expirat. Daca nu cauta tu numarul de telefon al ambasadei tarii respective si sa sune ea de acolo sa zica ca e tinuta cu forta(asta clar ar strica relatiile cu mama ei). Si ca sa iti raspund concis la intrebare, da, are nevoie de o procura valida ca sa poata trece granita pentru ca e minora, sau sa fie insotita de unul din parinti

| selfish lover. a răspuns:

Se poate intoarce fara niciun act pentru ca atunci cand intri in tara nu controleaza nimeni actele, doar atunci cand iesi din tara sunt controlate actele.

| Andrei1496 a răspuns:

Bah frate...eu in locul tau m-as duce in tara in care sta prietena mea si as veni si cu ai mei sa vorbeasca cu parintii ei.si daca nici atunci nu vrea m-as lua la cearta personal cu maicasa

| YHATETHISLIFE explică:

Asta este imposibil nici ai mei nu sunt de acord cu noi si mama ei e dusa de acasa cred.astept un raspuns la daca vrea sa se intoarca de ce are nevoie? ii trebuie vreun act ceva de la mama ei? poate sa se urce in autocar si sa vina acasa asa pur si simplu?

| YHATETHISLIFE explică:

Totusi eu nu inteleg pentru ce iti trebuie procura ca sa te intorci in tara, cand eram minor nu aveam probleme de genul asta cand vroiam sa ma intorc din alta tara, veneam acasa cand vroiam si parintii mei erau in tara ei doar mi-au facut procura ca sa pot pleca.simt ca viata asta e un blestem fumez ca un nebun beau ca nebunu si toate astea pentru ca nu pot face nimic ca ea sa se intoarca am zis ca mai bine imi zbor creierii si gata, nu mai suport atata suferinta nici macar nu mai pot dormi sau manca nu vreau sa mai traiesc in acest chin.ce altceva mai pot face? eu am ramas fara idei si sperante

| YHATETHISLIFE explică:

M-am saturat de toate nu mai stiu ce sa fac sa o pot aduce inapoi ma simt neputincios o iau razna cu totul. vreo idee cineva?