| anonim55555555555 a întrebat:

Luna trecuta am facut sex neprotejat dar desi mi-a intarziat 10 zile ciclu mi a venit insa luna aceasta deja s 2 saptamani de intarziere ppot fi insrcinata?crying

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care nu ai mai intretinut raporturi sexuale, rezulta ca doar printr-o MINUNE ai putea fi insarcinata. Insa in ultima vreme se pare ca a trecut vremea minunilor si acestea au devenit/sunt tot mai rare.Incearca sa te linistesti deoarece sigur este vorba de o dereglare endocrin-hormonala astfel ca menstruatia se va porni mai devreme sau mai tarziu.In celelalte 2 raspunsuri ti-am explicat foarte clar si in mod explicit motivele pentru care in nici un caz nu poti fi insarcinata.Pentru linistea ta sufleteasca ai putea sa faci un test de sarcina, dar repet DOAR pentru linistea ta. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa ai in vedere si sa stii de acum incolo ca : In nici un caz nu poate fi insarcinata deoarece MENSTRUATIA se porneste NUMAI SI NUMAI in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta NU S-A FORMAT O SARCINA. Trebuie sa stii ca menstruatia reprezinta in fapt inceputul unui nou ciclu menstrual, in consecinta prin menstruatie se elimina vechiul ovul "mort"/degenerat" care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul, formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata si incepe un nou proces de pregatire a organelor reproducatoare in vederea unei noi incercarii. In cazul in care ultima ta menstruatie a fost la fel/comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se putea confunda cu o simpla sangerare si sa poata fi considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica.Nu EXISTA nici o minima posibilitate de sarcina. Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este unul neregulat nu se poate vorbi de intarziere deoarece caracteristica acestui tip de ciclu menstrual este aceea ca lungimea ca timp a ciclului nu il poate nimeni cunoaste/determina. Fiindca este in functie de modul in care actioneaza hormonii tai iar aceasta activitate nu il poate prevede nimeni si nici nu se poate actiona in vreun fel.In cazul in care nu ai facut sex neprotejat nu poti avea nici un motiv de ingrijorare. Ultima menstruatie este garantia ca nu ai ramas insarcinata in ciclul menstrual precedent. Nu ai mai precizat daca ai mai facut sex dupa ultima menstruatie si in cazul in care s-a intamplat asa, temerile tale sunt complet nefondate.

| anonim55555555555 explică (pentru corbulalbrosu):

Dupa ultima mestruatie nu am mai avut relatii sexuale deci?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim55555555555):

In cazul in care nu ai mai intretinut raporturi sexuale, rezulta ca doar printr-o MINUNE ai putea fi insarcinata. Insa in ultima vreme se pare ca a trecut vremea minunilor si acestea au devenit/sunt tot mai rare.Incearca sa te linistesti deoarece sigur este vorba de o dereglare endocrin-hormonala astfel ca menstruatia se va porni mai devreme sau mai tarziu.In celelalte 2 raspunsuri ti-am explicat foarte clar si in mod explicit motivele pentru care in nici un caz nu poti fi insarcinata.Pentru linistea ta sufleteasca ai putea sa faci un test de sarcina, dar repet DOAR pentru linistea ta. Multa sanatate.

| ciribist a răspuns:

Este posibil.

| Allexandra112 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si caut raspuns. Iau anticonceptionale si trebuia sa vina sigur, dar zic ca e de la raceala si am procedant asa.
Mai astept cateva zile, apoi fac un test de sarcina.
Incerca sa faci un test de sarcina e 6, 50 unu daca nu ai posibilitatea, e bun. Si ii faci la prima urina, dimineata! bafta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Allexandra112):

Ti-am lasat un raspuns cat se poate de elaborat dar se pare ca ori l-ai ignorat sau este posibil sa nu-l mai fi citit poate. N-ar strica sa il citesti deoarece ti-ar putea fi de folos. Multa sanatate.

corbulalbrosu a răspuns (pentru Allexandra112): 14 Iulie 2015 14:59