| Masterzz a întrebat:

M-am logodit in luna iunie, nu am sa stau sa o descriu pe ea, deoarece doresc o parere obiectiva strict la subiect.

As dori sa stiu cum sa fac sa o conving sa se mute cu mine, eu momentan stau cu chirie intr-o garsoniera (arata chiar bine si e destul de mare).

Ea mi se pare ca nu prea vrea sa stea cu mine. Spune ca mai intai ar vrea sa isi gaseasca servici, ca mai intai ne casatorim prin decembrie iar apoi prin vara sa cautam solutii.

Eu unul sunt cam nefericit. Mi-as dori sa stam cat mai mult impreuna, ea ba spune ca nu are servici si ca nu ne permitem sa stam amandoi impreuna (unde stau eu), ba ca are probleme cu sanatatea - respiratia (ca nu prea se aeriseste bine garsoniera). De exemplu ultima oara a stat la mine de vineri seara pana sambata seara, de atunci nu am mai vazut-o. Abia azi la insistentele mele o sa ne vedem mai tarziu. I-am spus sa vina la mine dar nu a vrut, a zis ca o sa stea la mine maine. Ma rog. Am vrut sa va prezint o frantura din relatia mea.

Cateodata am impresia ca nu prea ma iubeste, alteori prin ce zice si prin ce face ma convinge la loc. La fel si cu indoiala ca mai are pe altcineva. La fel si cu alte indoieli care imi vin din cauza ca nu prea ma simt dorit. Ce se intampla? De ce gandeste asa - de fapt ce gandeste? Oare cer eu prea mult sa stea cateva nopti pe saptamana? La ultima discutie a batut ceva apropouri ca am eu nu stiu ce probleme (obsedat) si ca i se pare ca "relatia se transforma in altceva". E asa de rau sa imi doresc cu atata pasiune logodnica? Sunt de acuzat? La inceput statea si cateva zile la rand cu mine, acum ori gaseste scuze cu sanatatea (adevarate marea lor majoritate, insa nu cred ca pot fi atat de grave incat sa nu ne vedem sau sa ramana la mine), ori ca are de munca etc. Ce se intampla? Ce sa fac? Cum sa fac?

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mi se pare ca ii este teama de schimbare, de implicare. Frica sa ia "taurul de coarne". Gaseste un motiv pentru a economisi bani, cel mai bine pentru viitoare familie, si vorbeste cu parintii fetei, zi-le ca vrei sa iei "asta" si ca te-ai gandit sa pui banii din chirie deo parte pentru, si daca este posibil sa stati o perioada impreuna. Muta-te tu la ea, daca ea se teme sa se mute la tine, cum am zis, pentru o perioada. Poti sa le spui si ca ti-e greu sa stai departe de ea, dar nu ca acesta ar fi principalul motiv ca sa te muti la ei.

| lolly a răspuns:

Daca te iubea accepta si vroia (asa cum iti doresti si tu) sa petreaca cat mai mult timp cu tine.Sa se trezeasca dimineata langa tine, sa te sarute, indiferent ca era intr-un mediu "toxic" pentru sanatatea ei. Iubirea este mai importanta sau serviciul? Si tocmai..ca in doi totul este mai frumos si bine, eu cred ca va puteti descurca.Inainte sa faci pasul maret..trebuie sa fi sigur 100% de iubirea ei! Sa nu te trezesti cand este prea tarziu ca poate te inseala.

| IloveME a răspuns:

De vreme ce tu ai cerut-o de nevasta si ea a acceptat,parerea mea este ca te iubeste,iar ca are pe altcineva mi se pare o adevarata prostie!
Mi se pare normal sa doresti cu atata ardoare persoana pe care o iubesti,sa-ti doresti sa petreci cat mai mult timp alaturi de ea, sa-ti doresti sa aveti un cuibusor al vostru, toate astea le aimti cand iubesti cu adevarat!
"Ce se intampla? Ce sa fac? Cum sa fac?" parerea mea este ca trebuie sa porti o discutie serioasa cu ea, foarte serioasa inainte sa-ti faci iluzii, sa aclari cateva chestii care pe tine de dor si daca se poate sa le si repari.la fel cum ne-ai explicat si noua, cei din afara si te intelegem perfect cred ca si ea o va face, asta daca te iubeste atat de mult incat sa-si doreasca sa petreaca toata viata alaturi de tine! daca vezi ca nu schimba comportamentul nici dupa discutia purtata, parerea mea ca ar trebui sa iei masuri severe!
Mult succes!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Comportamentul ei este foarte ciudat, iar faptul ca ti-a spus ca "relatia se transforma in altceva" trebuie sa-ti dea de gandit.

E perfect normal ca la inceputul unei relatii sa-ti doresti persoana iubita cat mai aproape MAI ALES ca stai singur, chit ca-i in chirie, si n-ati avea pe nimeni sa va deranjeze.

Nu ai de ce sa fii obsedat ca-ti doresti nopti de amor si sa luati micul dejun impreuna.

Ce sa faci? Sa transezi bine problema, sa aveti o discutie serioasa in care sa discutati si sa afli care e problema.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Comportamentul ei este foarte ciudat, iar faptul ca ti-a spus ca "relatia se transforma in altceva" trebuie sa-ti dea de gandit.

E perfect normal ca la inceputul unei relatii sa-ti doresti persoana iubita cat mai aproape MAI ALES ca stai singur, chit ca-i in chirie, si n-ati avea pe nimeni sa va deranjeze.

Nu ai de ce sa fii obsedat ca-ti doresti nopti de amor si sa luati micul dejun impreuna.

Ce sa faci? Sa transezi bine problema, sa aveti o discutie serioasa in care sa discutati si sa afli care e problema.

Succes

| Alice3939 a răspuns:

Scumpule, cum sa iti zic... sunteti firi diferite. Ori asta ori iti ascunde ceva. In orice caz nu cred de indata ce a fost de acord sa va casatoriti. Deci sa iti explic:
Tu esti genul care atunci cand e intr-o relatie vrea sa simta asta. vrei sa fi aproape de eamereu. Nu vrei sa va indepartati. O iubesti si nu poti nega. Ai nevoie ca ea sa fie langa tine.

Pe de alta parte ea e o fire mai distanta mai rece in anumite momente. Pentru ea intr-o relatie increderea e totul. Daca nu ai incredere in ea va crede ca nu o iubesti. De fapt nu e ca tu nu ai incredere. Tu nu vrei sa o verifici. Tu vrei doar sa iti fie alaturi. Si chiar de ar fi asa. Daca o persoana e geloasa si te vrea doar pentru el insemna ca te iubeste. Oricum ea e mai libera. Nu vrea sa se simta obligata sa faceti totul impreuna. Vrea sa se vada pe picioarele ei. Nu vrea sa para inferioara tie.

Deci eu cred ca ar trebui sa ai o discutie cu ea si sa ii spui ce simti. Sa ii spui ca ai nevoie de ea acolo langa tine.
Sper ca te-am ajutat!

| Auslesse a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez,dar mie una,mi se pare cam ciudata treaba! adica,cum a fost de acord sa va logoditi,dar nu vrea sa locuiti impreuna, sau macar sa ramana la tine cateva zile? chiar nu-nteleg ce poate avea.cel mai bine ar fi sa discuti cu ea, sa-i zici si ei ce ai scris aici, sau macar pe aproape, ca sa clarificati problemele dintre voi.parerea mea.

| neutrino a răspuns:

Daca tu doresti sa stai cu ea, cere-o in casatorie.

| h3r a răspuns:

Total pe dos...n-am înțeles bine, a zis cumva că nici după căsătorie nu va sta cu tine? Până bla bla nu se găsesc soluții?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii barbat daca vrei sa fii dorit.
e clar ca nu simte nimic pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite mai jos cel mai bun raspuns, parerea mea
"Christina09 a răspuns:
Fii barbat daca vrei sa fii dorit.
e clar ca nu simte nimic pentru tine."

| All3x4You a răspuns:

Salut! E destul de complicat ce mi-ai spus aici, insa intr-un fel esti de acuzat adica, sti vorba aia,, las-o mai moale'' laso un timp apropie-te mai mult de ea fa-o sa inteleaga ca o iubesti enorm si ca o vrei langa tine si ia-o usor.tu vrei prea rapid nu stiu parerea mea acum..Mai lasa putin timpul sa treaca si totul se va rezolva. Sper ca te-am ajutat. Toate cele bune!happy