| andrutik a întrebat:

Ma chinui de foarte mult timp sa fac un copil insa nu reusesc iar astazi am fost la un Dr.ginecolog si mi-a zis ca am chisturi ovariene si mi-a dat 3 luni anticoncetionale sa iau.Mai pot avea copii dupa ce termin anticonceptionalele?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca da. Anticonceptionalele iti vor pune ovarele in repaus si vor dizolva chisturile. in lunile imediat dupa intreruperea tratamentului poti ramane mai usor insarcinata. Atentie! in ultima luna de contraceptive, inainte sa le termini, mergi din nou la ginecolog fiindca e posibil ca doar 3 luni sa fie prea putin si sa-ti mai prescrie contarceptive inca 3 luni

| davidstefan a răspuns:

Nu nu...nu mai poti avea deloc copii dupa 3 luni de anticonceptionale, trebuie sa te operezi si o sa coste

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Este EXACT diagnosticul de care mă "temeam" că va fi vorba şi am fi ajuns MULT mai REPEDE la această "concluzie" DACĂ ai fi pus întrebările ( anterioare ) mai explicit ( cu mai multe detalii ) şi dacă mi-ai fi răspuns la "nelămuririle" pe care le manifestam în celelalte răspunsuri pe care ţi le-am dat ( anterior )...

De obicei chistul ovarian şi ovarul polichistic generează acele simptome de care te plângeai în întrebările anterioare - dar era NEVOIE de mai multe "detalii" pentru a putea da un răspuns CORECT!

În situaţia de faţă TREBUIE să ai RĂBDAREEE, durează până să poţi "încerca" să faci un copil!

În PRIMUL rând, e foarte IMPORTANT de ştiut de unde a tras ginecologul concluzia că ai chisturi ovariene?
Dacă doar aţi "povestit" şi eventual ţi-a făcut un simplu "control" jos, FĂRĂ să-ţi facă şi o ecografie vaginală şi/sau o ecografie ovariană - atunci NU e valabil diagnosticul, e DOAR o "presupunere"!

Dacă, în schimb, ai făcut o ecografie vaginală şi/sau o ecografie ovariană, atunci diagnosticul cred că e "corect" stabilit ( depinde ce a văzut la ecografie )!

În acest caz, DACĂ anticoncepţionalele prescrise sunt "bune" şi îşi fac efectul ( scontat ) - lucru care se va constata la controlul pe care TREBUIE să-l faci peste 3 luni ( când termini tabletele ) - deci, dacă în această perioadă acele chisturi de "dizolvă" sau sunt eliminate, atunci totul e bine.

După terminarea celor 3 cutii de anticoncepţionale ( şi DUPĂ controlul ginecologic ) ar trebui să mai aştepţi 2-3 luni ( în care să te "protejezi", eventual să folosiţi prezervativul ) - pentru a evita unele "complicaţii" - apoi să ÎNCERCI să rămâi însărcinată, folosind "metodele" casnice pe care ţi le recomandam în răspunsurile anterioare )!

De asemenea, recomand ca DUPĂ terminarea "tratamentului" cu anticoncepţionale, în acele 3 luni de pauză, precum şi în celelalte 3 luni în care "încerci" metodele "casnice" recomandate de mine - să îţi "monitorizezi" ovulaţia ( nu doar cu "metoda calendarului", cum explicam eu într-un răspuns anterior ) şi prin folosirea unor teste de ovulaţie/fertilitate pe care să le faci din 2 în 2 zile, începând cu a 6-a zi de menstruaţie ( până cu 2 zile după ovulaţie )!
Acele "chituri"/teste de ovulaţie se pot cumpăra din farmacie şi sunt mai ieftine decât cele de sarcină!

Pentru alte detalii despre testele de ovulaţie, vezi linkul : http://www.mamicamea.ro/......itate.html

Apoi dacă încerci metodele casnice recomandate de mine şi în timp de 3 luni NU rămâi însărcinată, atunci TREBUIE un nou control ginecologic - pentru alte analize şi tratament...

În cazul în care la controlul pe care-l faci peste 3 luni ( la terminarea anticoncepţionalelor ) - se constată că NU au dispărut chisturile, bine-nţeles OBLIGATORIU trebuie REFĂCUTE ecografiile vaginală şi/sau ovariană - ATUNCI o să primeşti alte tablete anticoncepţionale ( sau îţi prelungeşte tratamentul cu acestea, pe încă 3-6-9-12 luni )!

Abia DUPĂ ce "scapi" de chisturi, poţi "încerca" să faci un copil!

Din această cauză ziceam că TREBUIE să ai MULTĂ răbdare, situaţiile astea NU se rezolvă aşa urgent!

Cam asta ar fi...

Dacă mai ai şi alte întrebări, poţi să mi le pui ( eventual prin mesaj „privat" )!

| andrutik explică (pentru bursuc001):

Va scriu din nou ciclu meu trebuia sa vina in data de 1august dar nu mi-a venit deloc.Mentionez ca luna trecuta mi-a venit pe 4 iulie in care am avut contact sexual de pe12-25iulie.Este posibil sa fiu insarcinata chiar daca am fost la doctor si nu mi-a spus nimic iar in data de 25 iulie am avut o mica pata de sange.

| bursuc001 a răspuns (pentru andrutik):

În răspunsul pe care ţi l-am dat în 19 iulie îţi spuneam următoarele :
Dacă vrei, trimite-mi prin mesaj privat ( din secţiunea Mesaje sau de pe profilul meu ) datele ciclului tău pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace; sau chiar din iunie 2011 până acum, dacă le ai ) şi o să-ţi fac eu calculul ( cu metoda calendarului, şi îţi explic cum să calculezi ) să vedem care este situaţia exactă!

Nu mai ştiu dacă mi le-ai trimis şi dacă ţi-am răspuns – deci, te rog să mi le trimiţi ACUM!

Apoi, în răspunsul pe care ţi l-am dat mai sus, te ÎNTREBAM mai multe lucruri – la care NU mi-ai răspuns!
TREBUIE să înţelegi că DACĂ nu-mi dai acele detalii/explicaţii, NU am cum ( şi NU are rost ) să GHICESC care este „problema"!

Te ROG să citeşti ATENTĂ acel răspuns ( precum şi răspunsurile anterioare, pe care ţi le-am dat la celelalte întrebări ale tale ) şi să-mi trimiţi apoi un mesaj „privat" ( din secţiunea Mesaje sau de pe profilul meu ), în care să-mi RĂSPUNZI la TOATE întrebările pe care ţi le-am pus – apoi voi PUTEA să te AJUT!

De asemenea, să-mi spui dacă medicul ginecolog ţi-a făcut ceva analize de sânge ( şi dacă DA, atunci ce anume )?
Apoi, să-mi spui dacă ai făcut vreun test de sarcină în luna iulie ( dacă DA, atunci în ce dată, din ce urină şi ce a indicat )?
Apoi, să-mi zici ce tablete anticoncepţionale ţi-a prescris ginecologul ( denumirea )?

De asemenea, ÎNAINTE de a lua anticoncepţionalele, NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină – dacă eşti însărcinată, NU ai voie să iei tabletele!

E posibil să fi însărcinată, deoarece se pare că acele contacte sexuale le-ai avut în perioada cu fertilitate RIDICATĂ – deci şi şansele unei sarcini SUNT mai MARI!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz )!

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-i vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmaţi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", să faci URGENT un test de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Cam asta ar fi DEOCAMDATĂ...

Aştept un mesaj „privat" cu detaliile cerute!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mai poti avea dar nu imediat dupa ce incetezi sa le mai iei trebuie sa mai astepti 2, 3 luni cam asa.eu am luat 4 ani fara intrerupere anticonceptionale apoi cand mi am dorit un copil nu le am mai luat si dupa 3 luni am ramas insarcinata.

| dreamgirl94 a răspuns:

Da,o sa poti...sa te ajute Dumnezeu sa reusesti:*multa sanatate iti doresc

| TymbarkCo0L a răspuns:

Am impresia ca o sa ai nevoie de Pregnyl 5000 IU