| D0arEOo a întrebat:

Ma scuzati pentru categorie dar am o mica-mare problema.big grin Ciclul mi-a venit prima oara la 11 ani in septembrie iar apoi in ianuari. Bun nu m-am speriat am zis ca nu e nimic.mai sare peste cateva luni la prima menstruatie. Dar a doua menstruatie nu mi-a venit inca(din ianuarie). pot sa am ceva? ce pot sa fac? Sunt foarte speriata.mama a zis ca asa e la inceput dar totusi din ianuarie pana in august e destul de mult timp.nu?

7 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Andreeeoooooo! laughing Ciclul se regleaza! Nu "reguleaza"!
Iar tu, stai linistita; gandeste-te ca prima menstruatie ai avut-o cam devreme (11 ani); E normal sa fie asa! Mananca mai putina carne de pui cumparat, deoarece contine mult extrogen si de-asta ti-a venit asa devreme! Astia din ziua de azi nu au scrupule si dau puilor hormoni de crestere care, oamenilor mici le dauneaza, in sensul ca, si ei la randul lor, se dezvolta intr-un ritm mai alert decat cel firesc.

| Acadeeeaa a răspuns:

Nu ai nimichappy.
Mie mi s-a intamplat la fel:d. Mi-a venit in aprilie si abia apoi in noiembrie. Si apoi in ianuarie si de atunci s-a regulat.
Stai linistita:*:*!

| Lummy a răspuns:

E normal pane ti se regleaza (dupa 2 ani ti se regeleaza), deci pana atunci nu iti face probleme.

| iubiricaa a răspuns:

Buna! stai linistita! e ceva normal! ciclul se reguleaza cam dupa 2 ani! mie la inceput nu mi-a mai venit jumatate de anlaughing.si acum e foarte regulat! mama ta are dreptate! n-ai nimic! sper ca te-am ajutat!

| LeeJiEun a răspuns:

Ciclul poate veni oricand.Sunt doua feluri de menstruatii.Regulat si neregulat.La tine este 100% neregulat.Sau a facut o pauza.Nu e de ce sa te sperii. Unele fete sunt bucuroase sa l-i s-a oprit ciclul pentru ca pot face baie si pot face sport. fundita?big grin

| luiza17 a răspuns:

Nu se intampla nimic, ba chiar este normal, insa daca nu esti convinsa poti sa te duci la un ginecolog care o sa iti explice mai bine

| frumusica_2315 a răspuns:

Ce sa faci euzic ca poti face ce vrei