| aidateiuubesc a întrebat:

Buna TPU.Sunt fata, am 14 ani si am o problema.Luna asta trebuia sa-mi vina ciclul pe 22 ianuarie, insa nici pana azi nu mi-a venit.Prima oara mi-a venit acum 7 luni si de atunci nu mi-a intarziat niciodata asa mult timp.Nu am facut sex.Ce altceva ar putea fi? Multumesc mult,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5-10 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O dereglare hormonala, nimic mai mult. Zilele astea iti va veni ciclul in forta, vei avea sangerari mai abundente si posibil si dureri menstruale mai puternice ca alta data.