| anonim_4396 a întrebat:

Mai traiesc spermatozoizii daca ssperma intra in contact cu aerul? Daca da, cat timp?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, multe ore, intr-o cantitate de sperma. Practic traiesc pana cand sperrma se usuca complet.

| monyk a răspuns:

Din cate stiu da, depinde, poate trai in functie de imprejurari.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Depinde de temperatura, umbra sau soare, etc... pot supravietui vreo 3 zile, iar in vagin, chiar si 5 zile!

| Tessy a răspuns:

Numai 15 minute.

| dy a răspuns:

Da, spermatozoizii pot fi viabili in mediu propice pana la 48 ore. Asta nu inseamna ca daca tinem sperma in... eprubeta, o sa aiba aceleasi functii dupa 2 zile! Pe masura trecerii timpului, numarul de spermatozoizi viabili scade, cu atat mai repede in aer sau alte medii (acide sau bazice)! Dar simplu contact cu aerul nu modifica sperma! Poate ar fi mai bine sa ne explici despre ce e vorba si sa incercam sa-ti dam un raspuns exact!