| Anonimul54287654098 a întrebat:

Cat timp vor ramane "in viata" spermatozoizii cand intra in contact cu aerul sau apa?

Răspuns Câştigător
| Catalin77945 a răspuns:

Viata lor e scurta si mor in cateva minute de la ejaculare(in aer), ideea e urmatoarea in apa nu e bine sa iti dai drumul pentru ca e bun conducator si nu vrei sa ramana insarcinata(dar in apa care are clor gen de la piscina e aproape safe pentru ca e distrusa aproape instant sperma), si teoretic si daca iti dai drumul inauntru spermatozoidul poate sa traiasca in tract 3 zile si tipa sa ramana insarcinata dupa a 3 zi. Sper ca am ajutat!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Aloo, de unde ai scos povestea cu molecula de apă? Sa trăiască un spermatozoid intr-o moleculă de apa e ca si cum ai trai tu intr-un grăunte de nisip.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce se produce procesul de ejaculare a spermei din uretra penisului, spermatozoizii existenti in continutul spermei raman in viata si traiesc pana in momentul in care sperma ramane in stare lichida. Sperma are in compozitia sa 93-95% apa (plasma spermatica), 2-5% spermatozoizi, 1-2% proteine, vitamine, acizi, diverse minerale, micro si oligoelemente. Spermatozoizii isi petrec intreaga lor viata in interiorul moleculei de apa care reprezinta mediul lor de viata, precum si sursa care le asigura atat hrana cat si energia necesara. Dupa ce se produce ejacularea, sperma intra in contact cu aerul, insa nu si spermatozoizii din continutul sau, fiindca acestia sunt ''inchisi ermetic'' in interiorul moleculei de apa si astfel sunt protejati de mediul aerian. Spermatozoizii pot sa intre in contact cu aerul numai in momentul in care se evapora intreaga cantitate de apa din continut si sperma devine o scoarta uscata. moment in care spermatozoizii mor fiindca a disparut mediului lor de viata. Fiindca in momentul in care ai masturbat ''pasarica'' cu degetele, conform celor afirmate NU a existat sperma pe degetele tale reiese ca este imposibil sa se poata forma o sarcina chiar si daca partenera era in perioada fertila a ciclului menstrual Multa sanatate!

| regis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Aloo, de unde ai scos povestea cu molecula de apă? Sa trăiască un spermatozoid intr-o moleculă de apa e ca si cum ai trai tu intr-un grăunte de nisipar.

| Andreeush a răspuns:

Câteva minute. În interiorul vaginului pot supraviețui 4-5 zile.

| Ionescu1121 a răspuns:

Sperma e in proportie mare apă...deci când se usucă, mor spermatozoizii ...deci intr-un timp relativ scurt