| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea reduce anxietatea?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, o reduce dar numai daca este facuta cu moderatie, fiindca altfel creste stresul si anxietatea fiindca apar probleme cu erectia (din cauza masturbarii excesive).

| doctorandus a răspuns:

Pe ansamblu, nu are legatura cu anxietatea, decat daca tu crezi foarte puternic (fanatic) ca ajungi in iad daca te masturbezi.

| NotNamed a răspuns:

Pe momentul desfasurarii da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu am observat sa o reducă, în schimb sexul da, dar pe moment, exercițiile de respirație reduce anxietatea semnificativ, e singura metoda care chiar funcționează la toată lumea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar mai fi și alergatul în aer liber, funcționează și pentru depresie, chiar vindeca depresia dacă e moderata și anxietatea, sportul trebuie făcut constant pentru cele mai bune rezultate. Masturbarea e ok, dar dacă o faci în mod obsesiv vei avea probleme gen vei suferi de ejaculare precoce, și când vei face sex cu o fata va fi posibil sa ai probleme și cu erectia.

| TFL007 a răspuns:

Parerea mea ca trec prin asa ceva, pentru cel mult 5 ore e ca la durerea de masea o tratezi cu antibiotice si apoi din nou ca te doare iar

| danaieladaniela a răspuns:

Poate pe moment da

| BlueRoby35 a răspuns:

Da, masturbarea poate sa reduca momentar anxietatea, sa te relaxeze fizic, sa te faca sa dormi mai bine, sa amerlioreze frustrarile sexuale si stresul. Poate sa reduca pana si crampele de menstruatie in unele femei.

Dar in unele persoane poate sa si creeze anxietate, depinzand de fricile personale a acelei persoane, gen daca iti este rusine de ceea ce faci, daca te simti neinteles in viata sexuala de partenerul tau etc. Exista totusi ajutor ca sa inveti sa te relaxezi cand vine vorba de astfel de frici sau anxietate cu masturbarea.

Surse:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4341317/

https://www.healthline.com/health/masturbation-and-anxiety#anxiety

| BAIATULdinOZ a răspuns:

Da

| raresbestww a răspuns:

Nu dar te sustin sa mai incerci

| ioipulica a răspuns:

Puiu fii atent ca sa nu mai ai anxietate de duci frumusel pe bloc si ce crezi
sari