| SunInDecember a întrebat:

Mi-a spus ca ma place, dar ca nu vrea o relatie cu mine... Cum vine asta? De ce mi-a mai spus, sunt terminat acum.
Eu o plac de mult, eram prieteni, ne povesteam cum o mai ducem cu dragostea fiecare, mai mult ea... ultima data mi-a spus ca ii place de cineva, dar ca nu o baga in seama si eu i-am spus ca nu-mi mai place de cine stia ca imi place, dar nu m-a crezut. De atunci am tot iesit, eu am insistat si am mai vorbit si pe wapp si intr-o seara m-am trezit ca-mi spune ca ma place. Am ramas socat, i-am spus ca si eu, apoi ea a spus ca eu plac pe nu stiu cine, nu m-a crezut. Au trecut cateva zile, am iesit din nou, n-am vorbit despre asta pana cand am suparat-o eu putin si am inceput sa discutam. Mi-a spus ca ma comport diferit de cand mi-a spus ca ma place, ca ii dau mesaje zilnic, dar asta faceam si inainte. Ea crede ca e o greseala ca mi-a spus si poate chiar e, dar nu vrea sa inteleaga ca eu o plac de mult si pana la urma mi-a spus ca inca ii place de acel baiat de care imi spusese mai de mult si nu cred ca m-a mintit. Dar cum poate sa placa doua persoane?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-a spus ca te place, de rusine, ca sa nu-ti spuna direct ca nu te place si nu vrea o relatie cu tine, pentru ca-i esti indiferent si nu are sentimente pentru tine.
A fost evident o minciuna "draguta".
Nu mai insista, ca nu ai de ce!

| SunInDecember explică (pentru Violleta2022):

Intr-adevar e o fata destul de timida, dar mi-a spus o gramada de mici secrete pe care nu le-a mai spus nimanui. E foarte sincera si a demonstrat asta.
Treaba e ca a venit intr-un moment bun aceasta marturisire, adica vorbisem destul de mult in acea zi... si au fost zile in care n-am cautat-o si a facut-o ea. M-am tot gandit cand mi-a spus si singura chestie care mi-a venit in minte a fost ca ea nu era sigura daca o plac si mi-a spus ca sa vada ce spun eu dupa, dar acum nu mai cred asta.

| SilentRain a răspuns:

Stai sa iti tracu eu
Esti de treaba dar nu vad in tine un posibil iubit *Friend zon*
Daca umbla dupa 2 clar, nu stie ce vrea.

| OldSoul a răspuns:

Interesanta intrebare.

Din ceea ce ai intreabat imi dau seama ca tie iti placea tipa de la inceput, insa, in drumul spre o relatie tu ai trecut mai intai pe la statutul de prieten, iar asta ti-a pus piedici, si iti pune si acum.

O principala piedica e faptul ca stiti foarte multe unul despre celalalt, iar, daca se strica prietenia dintre voie exista posibilitatea ca aceste secrete sa fie divulgate, iar asta face situatia mai complicata.
Desigur, poate e paranoia, si poate nu se va intampla asta, insa teama exista, si prin urmare ea actioneaza in consecinte.

Acum, sa revenim.

Da, e posibil ca ea sa te placa, insa, in momentul de fata e speriata de afirmatia facuta, si incearca sa se apere, astfel apeland la diferite scuze, cum ca ar place pe un alt tip.

Daca e sa fiu mai exact, ea, in momentul in care ti-a spus tie asta, ti-a dat un impuls, dar tu, ai cedat, si ti-ai luat un avant mult mai mare decat ar fi trebuit, astfel ai reusit sa o sperii prin diferenta ta de comportament, si asta ii accentueaza temerea ei.

Ce inseamna asta? Inseamna ca ai inceput sa fii mai altfel fata de cum erai inainte ca ea sa-ti spuna ca te place.
Daca inainte erai mai calm, mai cald, acum esti putin mai agitat, mai pripit, iar asta pune presiune pe ea, de asta si vrea sa se distanteze, insa, adevarul e ca nici nu ar vrea sa te piarda.

Sper ca acum, ai inteles putin gesturile ei.

Ei bine, ce ai de facut tu acum in momentul de fata.

Posibilitati sunt multe, insa, tind sa cred ca cea mai buna idee e sa-ti ceri oarecum scuze, precizand ca te-ai pripit putin cu concluziile si de asta te-ai comportat putin mai diferit.

Eventual, incerci sa-i spui ceva gen "pana la urma, poate a fost o simpla gluma, si eu am luat-o in serios".
Daca faci asta, exista doua posibilitati, fie iti confirma ca te place, fie se va scuza, manata fiind de timiditate sau frica.

Oricum ar fi, tu trebuie sa incerci putin sa-i lasi spatiu, sa nu fii prea pripit, prea disperat dupa ea, comporta-te cu ea, ca si pana acum, insa, mai adauga cate un gest cand sunteti impreuna, astfel apropiindu-te mai multe de ea, apropiindu-te ca un iubit, nu ca un prieten.

Ii poti spune ceva gen "Stii, daca iti e frig, te las sa ma tii de mana", incepi incetisor, iar in timp, treci mai departe, la imbratisari, pupici, si asa mai departe.

Incet si cu rabdare.
Nu te grabii, ca vei parea disperat si o vei speria.

Sper ca ai inteles ce ai de facut.
Mult succes!

| SunInDecember explică (pentru OldSoul):

Nu chiar de la inceput, cand am inceput sa vorbesc cu ea placeam pe altcineva si ea stia asta, e cea de care mi-a reprosat ca inca o plac... nu stiu ce sa zic, adica eu cred ca stie ca n-am sa spun nimic din ce mi-a povestit si nu sunt lucruri stanjenitoare, doar ca n-a avut curaj sa vorbeasca si cu altcineva despre ele. Comportamentul meu e acelasi, ea s-a schimbat prima data in bine si de exemplu daca ea imi trimitea poze, mi se parea normal sa-i trimit si eu. De luat in brate o iau mereu, pana sa-mi spuna ca ma place ne pupam si pe obraz si asta pentru ca asa am hotarat eu pentru ca prima data cand am iesit amandoi a spus da sa te pup, dar inchisese ochii, mi-a dat impresia ca vrea mai mult. Poate am fost eu paranoic atunci.

| OldSoul a răspuns (pentru SunInDecember):

In ziua de azi nici nu mai stii cum sa o iei cu fetele ca sa fie bine.

Incearca sa o iei usurel pe cat posibil.

| SkyPilot a răspuns:

Te-a pus in friendzone. Iti spune mici secrete fara valoare, te place dar nu vrea sa fie cu tine. Iar faptul ca insista ca tie iti place nu-stiu-cine este un fel de manipulare, incearca sa te faca sa te simti vinovat pentru ceva neadevarat si isi pregateste o cale de retragere.
Nu cumva exista ceva ce ea isi doreste sa faci pentru ea si incearca sa profite de tine? Eu am avut astfel de experiente in liceu, aveam acces in locuri unde fetele isi doreau sa mearga si incercau sa ma duca de nas sa le invit pe ele acolo.

| SunInDecember explică (pentru SkyPilot):

Nu, nu isi doreste nimic. Da, am simitit ca vrea sa se indeparteze, i-am spus, a recunoscut, am lasat-o si peste cateva zile m-a cautat... nu-s chiar mici secrete, sunt chestii pe care n-a putut sa le vorbeasca cu altcineva, prins incredere in mine. Stiu cum suna, dar nu are intentii ascunse, nu e genul.

| SkyPilot a răspuns (pentru SunInDecember):

Eu am evitat situatiile de competitie cu altul. Orice relatie are mici probleme. Cand acestea apar, in loc sa faca tot ce trebuie ca sa le rezolve, se poate gandi ca daca l-ar fi ales pe celalalt ar fi fost altfel.
Daca te complaci intr-o situatie de friendzone cu o fata pentru care simti ceva, nu faci altceva decat sa ai parte de suferinta si frustrari pe termen lung. Poate ca ar fi bine sa inveti lectia pe pielea ta ca sa te convingi.
In locul tau, eu as face un pas inapoi. Nu as mai cauta-o, nu i-as mai trimite mesaje, as lasa-o doar pe ea sa ma caute si mai ales nu mi-as face iluzii. Daca relatia se stinge, nu ai avut si nu ai pierdut nimic. Ai o sansa, mica, e adevarat, sa considere ca merita sa intre intr-o relatie cu tine.

| SunInDecember explică (pentru SkyPilot):

Dar nu e o competitie, cu celalalt nici nu vorbeste... nu o baga in seama, asteapts un miracol. Da acum imi e greu sa fiu doar prieten cu ea, dar e o persoana pe care nu vreau s-o pierd, indiferent de statutul pe care il voi avea in viata ei. Da, de ieri nu o mai caut, m-a cautat ea pentru ca avea o problema, dar astazi nimic. mi-a spus ca daca ar vrea o relatie serioasa, atunci da, ar vrea sa fim impreuna, dar inca e tanara si nu. aici chiar a vorbit gura fara ea

| Treaem24 a răspuns:

Vb cu ea serios so deschis si vezi ce-ți zice