| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a venit menstruația la începutul lunii, m-a ținut 5 zile.
Cum era normal și trebuia să urmeze următoarea lună pe 4.
Mi-a venit acum.
Ce se întâmplă dacă ți vine de doua ori pe lună? E grav?
Care ar fi cauzele?
Nu mi dați răspunsuri "du-te la medic ".
Și să comenteze doar cele care știu.
Va mulțumesc.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lungimea ciclului menstrual si pornirea menstruatiei sunt dirijate si coordonate STRICT HORMONAL, adica in functie de activitatea hormonala a fiecarui organism. Presupun ca aceasta pornire in avans cu cateva zile a menstruatiei, in cazul tau s-a produs cel mai probabil datorita faptului ca ciclul tau menstrual are caracteristica generala de a fi NEREGULATA. Fiindca cel mai SCURT ciclul menstrual considerat NORMAL d.p.d.v. medical si ginecologic are lungimea de 21 de zile reiese cat se poate de clar ca mai ales in cazul in care ciclurile sunt scurte de 22, 23 de zile in mod frecvent se produc 2 menstruatii in aceeasi luna calendaristica. De fapt, dar mai rar, acest lucru se intampla in cazul oricarui ciclu menstrual a carei lungime este mai mica de 30-31 de zile. Multa sanatate!

| Elena9328 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Problema este că niciodată nu mi-a venit de doua ori, Intr o luna.
Asta mă sperie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Elena9328):

Aceasta situatie ''niciodată nu mi-a venit de doua ori, Intr o luna.'' ar fi una strict PARTICULARA si se poate intampla NUMAI/DOAR intr-un singur caz si anume cel in care ciclul tau menstrual a fost PERFECT/FOARTE REGULAT si a avut mereu lungimea ca numar de zile EGALA FIX cu numarul de zile a lunii respective, ceea ce sincer mie mi se pare a fi aproape imposibil sa se intample/mentina pe termen mai lung de 6-8 luni. Un ciclu mediu care are 28 de zile si incepe in primele 2 zile adica in data de 1 sau 2, se va termina cu 2-3 zile inainte de sfarsitul lunii de 31 de zile ( 1- 29; 2 -30; 3 - 31)

| Alexand3ru1 a răspuns:

Posibil o dereglare hormonala.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Să înțeleg că ai avut ciclu pe 1 ianuarie și azi ți-a venit iar?
Eu nu cred că e o problemă gravă, ci că e o dereglare hormonală sau pur și ți-a venit mai devreme cu câteva zile decât data normală la care ar fi trebuit să apară. Apoi, nu e de 2 ori într-o lună, ci e la sfârșit de lună, adică îl putem plasa pentru februarie, pentru că va dura. Dacă ți s-a început azi, pe 30 ianuarie și te ține 5 zile, o să se termine în februarie, pe data de 3.
Stai liniștită, e absolut normal. Am pățit să îmi vină într-o lună de 2 ori, la 14 zile distanță, dar timp de câteva luni s-a reglat și nu am avut probleme.

| Elena9328 a răspuns (pentru dfsugiopdfiudygh):

L am avut pe, 4 ianuarie. Și mi-a venit astăzi din nou pe 30 ianuarie. Eu l am avut mereu regulat. Nu mi sa întâmplat să mi vina de doua ori Intr o luna.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Elena9328):

Pe parcursul ciclului menstrual anterior, abia terminat, s-au produs cel mai probabil anumite derereglari ale activitatii hormonale, care au avut ca rezultat dereglarea ciclului menstrual. In perioada adolescentei din cauza modificarilor care se produc in procesul de dezvoltare a organismului, in anumite situatii se pot produce modificari si de natura hormonala cu durata variabila. Deocamdata poti doar sa traiesti cu speranta ca este vorba de o dereglare pasagera care nu se va repeta si data viitoare.