| Alesaida a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala acum doua luni.Nu mi-a curs sange prima data.mi-a curs a treia oara cand am facut-o dar si acum dupa doua luni de "activitate" laughing imi curge cand o facem.Mi se pare cam ciudat si ma cam inspaimanta.E ceva grav? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Faptul că nu ţi-a curs sânge prima dată ( decât a 3-a oară ) arată că ai avut un himen elastic şi ( probabil ) nu s-a rupt atunci, sau s-a rupt parţial!

A 3-a oară s-a rupt complet himenul şi de aceea ţi-a curs sânge, atunci ai fost dezvirginată "complet"!

Dacă de atunci ( după cel de-al 3-lea contact sexual ) ai mai avut alte contacte sexuale ( ulterioare ) la care ai sângerat - asta NU am înţeles, dacă au mai fost şi alte contacte la care ai sângerat ( şi la care "2 luni" te referi ) - atunci NU este "normal" să mai ai sângerări!

Dacă şi după al 4-lea contact sexual ai sângerat, atunci TREBUIE să mergi NEAPĂRAT la un control ginecologic - poate fi o "problemă" medicală : chiar 7 cauze posibile...

Pentru a vedea ce afecţiuni pot genera sângerări în timpul actului sexual, VEZI linkul : http://www.i-medic.ro/......lui-sexual

Chiar dacă eşti minoră, poţi merge şi SINGURĂ la ginecolog ( dacă ai peste 14 ani ) – trebuie DOAR să ai la tine actul de identitate!

| Alesaida explică (pentru bursuc001):

Multumesc muuuult de tot! mi-a fost de ajutor pagina.Pana acum ma gandeam ca imi trece dar dupa ce am citit, M-AM RAZGANDIT! ..Maine la ginecolog! multumesc inca odata.

| bursuc001 a răspuns (pentru Alesaida):

Cu plăcere!
Sper, totuşi, să NU fie ceva grav!
Mulţumesc şi eu pentru "fundiţă"!
Dacă mai ai întrebări, poţi să-mi trimiţi şi mesaj privat.
Toate cele bune şi multă sănătate!

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Asa am patit si eu cand mi-am inceput viata sexuala dar nu iti face griji...o sa revi la normal

| Oana92 a răspuns:

Daca de doua luni ti-ai inceput viata sexuala si inca sangerezi e chiar foarte grav.Nu lua in seama comentariile de genul ``o sa treaca`` ca nu e deloc normal. Fugi la ginecolog inainte sa fie tarziu. Bafta!

| Alesaida explică (pentru Oana92):

Multumesc! am sa ma duc la ginecolog.NU RISC!

Răspuns utilizator avertizat
| dydda a răspuns:

Pai prohabil ca nu ti s-a rupt himenul prima data cand ati facut-o ci numai a treia oara.Nu este neaparat sa se rupa din prima stai linistita. Si in legatura cu sangele ce curge de fiecare poate cand o "introduce" iti "zgarie"intr-un fel peretii vaginului. Nu cred ca e cava grav:*

| Alessia_Alexandra_1992 a răspuns:

Pai ar trebui sa te gandesti ca poate ai himenul elastic, un control ginecologic nu ar strica, raspunsul doctorului dupa control este cel mai bun.