| xyzxyzxyz a întrebat:

Mi-au fost recomandate de medic pastilele diane-35 pentru ovare polichiste timp de 3 luni, am luat prima luna, am facut pauza de 7 zile, am inceput iar sa iau din ziua de sambata(8.12.2012), am luat in zilele de duminica, luni, marti iar miercuri am uitat si mi-am adus aminte joi seara la 21 insa trebuia sa iau pastila la ora 16 si am luat la ora 21 pastila pentru joi... mai sunt protejata? sa continui sa iau normal de acum in colo pastilele? am inteles ca aceste pastile ma protejeaza sa nu raman insarcinata, mai sunt protejata in cazul acesta?

1 răspuns:
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Avand in vedere ca ai uitat sa iei o pastila in prima saptamana dupa menstruatie, trebuie sa te protejezi suplimentar in urmatoarele 7 zile, adica prezervativ, pentru a elimina orice posibilitate de instalare a unei sarcini!
pastilele trebuie sa le iei in continuare la ora obisnuita!
multa sanatate iti doresc!