| anonim_4396 a întrebat:

Mifepristonul se gaseste in Romania? La toate farmaciile? Daca e asa, cam cat ar costa?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Mergi la medicul ginecolog. Cu el te poți consulta în privința acestui tip de avort (prin medicație), și tot el te va supraveghea pe parcursul operațiunii.

4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Administrarea acestor substanțe de tip hormonal se face într-o unitate medicală sigură.
Mifepriston (RU-486), s-a dovedit a fi eficientă în combinaţie cu o prostaglandină ( cea mai frecventă combinaţie folosită fiind Mifepriston şi Misoprostol).
O dată administrat, Mifepristonul blochează progesteronul, endometrul se detaşează şi este provocată o sângerare.
După aceea, apar anumite contracţii care sunt normale, deoarece, în curs de 2-10 ore se produce expulzarea embrionului.
Prin urmare, nu poți lua Mifepriston de capul tău; trebuie să fii supravegheată pe tot parcursul procedeului.
Baftă!

| IoanaSmalls a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

Neparat la medicul de familie? Sau la un medic ginecolog?

| ÉrotiqueConseils a răspuns (pentru IoanaSmalls):

Mergi la medicul ginecolog. Cu el te poți consulta în privința acestui tip de avort (prin medicație), și tot el te va supraveghea pe parcursul operațiunii.

| IoanaSmalls a răspuns:

Pot cere medicului de familie? Sa ii explic situatia si sa ma ajute sa provoc un avort medicamentos...sau la medic ginecolog?

| Maria_Maria_1992 a răspuns:

Daca sarcina are 7 saptamani se mai poate lua mifepriston?