| Utilizatoare123 a întrebat:

Nepoata mea are o problema cu iritatia vaginala si am hotarat sa o duc eu la medic. Dar ne este teama ca ginecologul sa nu faca anumite proceduri care implica "penetrarea" - ea inca nu a inceput viata sexuala. Sa incercam sa tratam cu creme naturiste sau sa mergem totusi la ginecolog? Multumesc

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Medicul ăla e chiar asa de prost sa o dezvirgineze? Asta este doar in mintea ta cam imatură.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta are nepoata?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar crezi ca ginecologul se apuca sa dezvirgineze fete asa cand vrea el?

| RAY a răspuns:

Nu e nici o penetrare, se uita, da o crema si pa

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nromal si nici de bun simt sa te duci cu nepoata ta la gineoclog, fiind problema ei intima si banuiesc ca este capabila sa deschida gura si sa spuna ce o doare.
Nici un medic ginecolog nu va face proceduri care sa rupa himenul pacientei, care este virgina, asta este clar si ilegal.

Incearca sa nu-ti mai manipulezi nepoata si sa-i bagi prosti in cap, ca medicul ginecolog nu violeaza pe nimeni si nici nu rupe himenul virginelor la controlul giencologic.

| Utilizatoare123 explică (pentru Violleta2022):

Are 14 ani, nu poate merge singura.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Atunci poate merge la ginecolog cu mama sau tatal ei, ori cu un TUTORE legal.
Tu nu ai nici o legatura sau raspundere legala sa duci copilul altora la medic, fiindca nu poti decide pentru copilul nimanui si nici raspudne legal.

| Utilizatoare123 explică (pentru Violleta2022):

Este nepoata mea, nu o straina si din moment ce ii e rusine cu tata, iar mama nu mai este, eu sunt singura cu care poate merge. Mai usor cu acest ton arogant si atotstiutor - lumea nu se invarte in jurul tau. La varsta ta as fi mai modesta, politicoasa si mai inteleapta in raspunsuri, indiferent de statut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

La varsta ta ar trebui sa ai mai mult respect pentru oamenii cu care vorbesti, in special pentru fratele sau cumnatul tau, care este tatal fetei si care trebuie sa cunoasca problema de sanatate a copilului lui, nu sa-ti bagi tu nasul in "pasarica " ei. tatal poate merge la consult cu fata lui, ca doar sta dupa paravan si nu vede nimic, dar este direct raspunzator de situatia sanatatii copilului lui.
Daca ei iti dau Procura notariala sa-l inlocuiesti asta este altceva, dar nu te mai baga codosa in intimitatile altei familii.

| dullcat a răspuns:

Fetita aceasta nu are parinti? Nu pare credibila intrebarea...La ginecolog nu te penetreaza nimeni/nimic care sa iti afecteze virginitatea daca nu ti-ai inceput viata sexuala.

https://www.reginamaria.ro/......inecologic

| Utilizatoare123 explică (pentru dullcat):

Ii e rusine sa vorbeasca asta cu tatal ei. Mama ei nu mai este.

| dullcat a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Bine atunci, in mod normal nu ar trebui sa existe nicio rusine.Chiar si asa, repet, nu este vreun motiv de ingrijorare in privinta virginitatii.Notiunea aceasta nici macar nu mai poti spune ca exista la nivel medical, din moment ce s-au interzis testele de virginitate in Romania, tocmai fiindca nu demonstrau nimic.Himenul, membrana aia elastica asociata cu chestia asta este oricum perforat la majoritatea fetelor, altfel nu ar avea pe unde iesi lichidele specifice.Numai pe plan religios si socio-cultural mai exista, cand e vorba de sex, atat.

| TheGentleman a răspuns:

Dacă i-ar face himenotomie i-ar face un mare serviciu, primul contact putând fi dureros și traumatizant pentru ambii parteneri, dar asta este doar decizia ei.

Ideal ar fi ca medicul să o informeze și să discute cu ea noțiuni și principii de igienă intimă

Și mai puteți să- faceți cadou Biblia Vaginului de Jen Gunther.

| Adelina4679 a răspuns:

Mergeti la medic....Medicul ginecolog in aceasta situație va examina doar exterior pacienta, nu se va face consult cu valve.

| alexandruion6w3yr037rewgklgfvbșvbv a răspuns:

Ieu sunt gynecologul ^_^