| Savemefromthedark a întrebat:

Nu am nici un prieten adevarat. Am intrebat-o pe una din "prietenele mele" daca vrea sa mergem la colindat si a spus "Deja merg cu o alta fata, dar daca ea numai vine te sun!". M-am saturat mereu sunt a doua roata. Sunt o fata cu simtul umorului, ii fac pe oameni sa rada, sunt prietenoasa, imi place sa socializez, deci nu cred ca comportamentul meu e de vina. Si totusi am incercat sa ma schimb, sa ascult manele ca si ei, sa vorbesc vulgar si totusi tot nu m-am integrat. Ce sa fac? Uneori vreau si eu sa ies afara si realizez ca nu am cu cine. Vin sarbatorile si nu ma distrez deloc, stau numai in casa. Plus ca parintii mei tot imi reproseaza ca nu am nici un prieten si pentru asta ieri am si primit bataie. Am 13 ani, sunt fata si synt in clasa a VII-a.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Roaga-ti parintii sa te ajute sa-ti caute ei un prieten.

| MidnightR a răspuns:

Poti sa dormi linistita.Prietenii adevarati sunt putini la numar si nu multa lume ii are.
Nu esti tu de vina.Pur si simplu asa sunt majoritatea oamenilor.Suntem niste specimene care ne modificam din secunda in secunda in functie de interesele noastra.
Sa te schimbi de dragul altcuiva e o prostie, mai ales in cazul tau. Daca schimbarea ar fi in bine, sa zicem ca ar merge, dar tu practic vrei sa te injosesti la o muzica de calitate inferioara si la un limbaj de prost gust ca sa ce? Practic in felul asta ei te invart pe degete.Ai fi in stare sa te schimbi de fiecare data cand in capul lor se iveste ceva? Vrei sa iesi afara, poti sa iesi si singura ca nu-i problema.Sunt o multime de lucruri care iti pot alunga plictiseala si toate se pot face de una singura.Cum sa iei bataie pentru ca nu ai prieteni? Mi se pare o aberatie.
Stai linistita, ai doar 13 ani.E destul timp ca sa-ti gasesti niste prieteni de incredere.

| Cezaraa1 a răspuns:

Te inteleg perfect. Si nu e vina ta ca unele persoane nu te merita. Ai putea discuta cu parintii tai, sa ii faci sa inteleaga prin ce treci si asa nu cred ca o sa te mai bata. Iar cuvantul "prieten" e un cuvant mare. Si nu multi au parte de prieteni adevarati. Si eu stau numai in casa din cauza tatalui care e mai sever. Incearca sa te bagi in seama cu niste persoane de prin clasa. Si stai calma, vine liceul si o sa iti faci multi prieteni. Imi pari o persoana minunata cu un caracter frumos, nu te intrista, o sa fie bine.