| Ann_7850 a întrebat:

Nu credeam ca voi pune niciodata astfel de intrebari. Sa va zic povestea mea, a inceput in momentul in care m-am imprietenit cu X. care este acum cel mai bun prieten al meu ( sunt fata), este ca un frate pentru mine chiar se intelege mai bine cu mine ca "sora" de cat cu sora lui adevarata. La inceput l'am placut, apoi am devenit din ce in ce mai buni prieteni si in capul meu a devenit o amestecatura de sentimente pana azi.
Ca de obicei am iesit in parc, dar azi se pare ca sentimentele mele aveau sa iasa la iveala mai mult de cat ma puteam astepta. Nu voi lungi povestea si doar voi zice pe scurt ca atunci cand l'am vazut sarutandu'se cu o fata care nici macar nu e prietena lui parca cerul mi-a cazut in cap. Mi'am dat seama ca eu il iubesc. Nu va voi intreba cum sa o inlatur pe tipa sau sa o torturezhee hee.
M'am gandit ca nu as vrea sa stric prietenia noastra pentru o relatie sau sa ii marturisesc ca am sentimente pentru el, nu as vrea sa ma priveasca altfel. Cum pot sa scap de sentimentul de confunzie ce ma invaluie? Ce ar trebui sa fac, sa las lucrurile asa cum sunt sau ce alt ceva imi sugerati? Ati fost sau sunteti intr'o situatie ca asta, ce ati facut? Astept sfaturi si sugestii.

13 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eu zic sa nu cumva sa te bagi in "relatia" lor, ca presupun ca din moment ce s-au sarutat, sunt impreuna. El are incredere in tine si nu s-ar astepta ca fata in care avea cea mai mare incredere sa se bage in relatia cu fata pe care [poate] o iubeste. Te inteleg si pe tine dar ar trebui sa te "orientezi" spre alti baieti, sa nu il dezamagesti...Sau sa fii sincera si sa-i spui ca il placi, dar in cazul asta risti sa stricati frumoasa prietenie.

pa, pa.

| Damian a răspuns:

Pacat ca nu te-ai cuplat cu el la momentul oportun, acum ce, esti geloasa?

| LoveAngel223 a răspuns:

In primul rand totul are un inceput.

Si in legatura cu intrebarea ta :Ai 2, 1 variante ori ii spui ca il iubesti

2.Sa iti cauti pe cineva.

| mihaela_7412 a răspuns:

Pai ar trebui sa vb cu el dar uneori cand incepu o rel cu un foarte bun amic nu o sa mearga o sa se strice si e posibil sa iti pierzi si amicul si iubitul asa ca mai bine ramaneti amici daca tot va intelegeti nah gandeste-te si u dupa daca o sa fiti imp sa zicem si o sa va desp pentru ca nu o sa dureze la nesfarsit cum o sa va mai priviti sa mai vb mai bine ramaneti asa sa stii ca dupa va fi mai rau nah faci cum vr e viata ta eu am dat un sfat :*

| bOse a răspuns:

Revenim la concluzia pe care o facuse un flacau destept de pe TPU, nu exista o relatie de prietenie intre un baiat si o fata

| AnnUshcA a răspuns:

Sincer ar trebui sa stai de vorba cu el si sa dai apropouri ca tii la el; stii de ce zic asta pentru ca nu are treaba cu tipa aia; ai niste sentimente care s-au nascut si cresc in tine in continuare si nu se uita repede aceste sentimente si dor tare cand esti tratata cu indiferenta asa ca ia si vb cu el si spune-i ce simti si daca el simte ceva pentru tine ar trebui sa incercati daca nu merge si nu va potriviti ramaneti amici sa pastrati toate clipele frumose care au fost intre voi si toate clipele care au fost urate sa le dati uitari si sa nu purtati dusmanie bafta
merit fundabig grin plzzz:*

| apashuu a răspuns:

Ann, si eu am fost in situatia ta, vb cu o fata am ajuns sa fim prieteni, la inceput am simtit ceva pentru ea insa am zis ca probabil sunt prea superficial cand vine vorba de iubire, ei a mai trecut ceva vreme si sentimentele au revenit si au fost si mai puternice, tipa a cunoscut pe cineva si tinea la el ff mult iar in acel moment am zis ca daca era sa fie ceva reciproc se intampla pana in acel moment si ca mai bine raman doar prieten cu ea, stii cum e pierzi un strop din iubire dar castigi un prieten pe viata. Incearca sa te gandesti cat rau ii poti face lui, si daca chiar tii la el ramai prietena luihappypentru ca o iubita iti gasesti usor dar o prietena adevarata...rarhappy

| iulyan a răspuns:

Pai cea mai buna chestie ar fi sa intri in discutie despre :"no?! iti place de vreo fata?big grin" sau "ce tip de fete iti plac". si atunci daca ii deschis ar trebui sa iti dai seama ca de obicei noi baietii ne cam ambitionam daca cumva ne place de una si nu tacem chiar daca suntem timizitongue.

| ooOOMrDibbsOOoo a răspuns:

Daca simti ceva pentru el spune-i in fata, nu mai fi timida sa ascunzi, nu te va impusca nimeni daca esti sincera. ba din contra dupa un studiu de al meu, sunt mai mari sansele de a te placea el/ea daca esti sincera. bafta vreau un reply cu ce ai decis...

| andrutzza a răspuns:

Eu am fost in situatia ta, acum vreo 3 ani daca nu ma insel, mi-a placut de un baiat foarte mult, insa sentimentele lui nu arau aceleasi, ei bine incet, incet mi-am revenit si nu am mai avut acele sentimente pentru el, acum suntem, vorba ta, ca doi frati, eu ii zic fratemi-o, el imi zice soramea, e atat de bine sa stiu ca am pe cine conta la greu, mi-as fi dorit un frate mai mare si nu am avut parte, numai de o sora, nu zic ca nu e bine, dar parca asa de bine e sa ai pe cineva mai mare ca tine si pe deasupra si baiat.
Eu zic sa iti faci ordine-n sentimente, poate e doar ceva de moment si nu iti dai seama, de accea iti spun, sa nu pierz un asa prieten pentru niste sentimente de care nici tu nu esti sigurahappy
Griji de tinehappy

| komunistu a răspuns:

Altii zic sa nu te bagi peste ei, sa nu strici o prietenie frumoasa pentru o relatie care nu dureaza o vesnicie.
dar din experienta iti zic ca oricat de frumoasa si sincera e o prietenie, pana la urma se va duce si ea.
tocmai de aceea, incearca sa fii cu el daca asta te-ar face fericita, pana la urma tot se va termina, prietenie sau relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zis sa ramai prietena lui cea mai buna:X sti. vba aia daca o persoana nu te iubeste asa cum iti doresti tu. asta nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletu :X

| Morticel a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, sfatul meu este sa iti dai seama cu adevarat ce simti pentru el si sa afli ce simte si el pentru tine, si daca nu simte nimic pentru tine ar fi mai bine sa il uiti si sa nu iti faci sperante happy bafta:*