| Spinoasa a întrebat:

Nu inteleg de ce majoritatea adolescentilor si nu numai li-se pare absurd daca le spui ca vrei sa ramai virgina pana cand te vei casatori sau cel putin sa ai 20-21 de ani. Mie mi-se pare deplasat sa razi de cineva, care de exemplu are 17 ani si e virgina, cum e si cazul meu.Eu cred ca e ceva normal, nu vreau sa par dupa vremea bunicii, dar majoritatea fetelor fac pasul asta prea devreme si dupa stau cu gandul ca.vai daca raman insarcinata.Eu de exemplu am 17 ani si sunt cu un tip de doi ani si nu am facut nimic, i-am spus de la inceput ceea ce vreau si m-a inteles. Voi baieti a-ti sta cu o fata mai mult de doi ani fara sa va culcati cu ea?

Răspuns Câştigător
| Elysssa a răspuns:

Sincer si eu am 18 ani si sunt virgina.Sunt multi care ma cred, dar sunt si multi care nu ma cred.Sunt baieti carora faptul ca sunt virgina si la aceasta varsta,e de tot rasul, asa gandesc unii, insa sunt si baieti care apreciaza lucrul asta si care ma respecta pentru ceea ce sunt.Sa stii ca baietii care rad de tine pentru ca esti virgina sunt niste imaturi, iar asta nu e un motiv pentru care sa te rusinezi, din contra ar trebui sa fi mandra.Prost ar trebui sa se simta c*****e cand sunt jignite de catre baieti,ar trebui sa plece capul, insa nu cred ca o fac, pentru ca cele mai multe sunt "mandre" de ele si de ceea ce fac.Ai prieten de 2 ani spui tu, dar esti tot virgina.Sa inteleg ca vrei sa ramai virgina pana te casatoresti? Vrei ca baiatul care e acum cu tine sa te ceara in casatorie, ca sa poti sa faci dragoste cu el? Ce baiat...Prietenul tau,inseamna ca,chiar e demn de o fata cuminte ca tine.Te-a inteles, ti-a respectat decizia, iti dai seama cat de mult poate sa te iubeasca? Probabil te apreciaza pentru ca esti cuminte si nu numai.Frumoasa relatie. Daca imi permiti, as dori sa raspund si eu la intrebarea adresata baietilor:de ce sa nu stea cu o fata mai mult de 2 ani,fara sa se culce cu ea,daca chiar o iubesc sincer? Eu zic ca daca iubesc sincer,nu se gandesc doar la asta, ci pun lucrurile mult mai importante in fata.Cei care nu sunt dispusi sa astepte, inseamna ca scopul lor este altul.

14 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

O relatie de doi ani care n-a ajuns la sex imi pare ok doar daca e o prietenie pana la 16 ani. Cand doi adolescenti peste 16 ani sunt impreuna atata vreme e greu de crezut ca n-au avut ocazia si dorinta de a face dragoste. Insa e alegerea voastra si nimeni nu are dreptul sa va critice, puteti face si dupa 30 de ani daca asa vreti voi, nu va obliga nimeni. Trebuie sa intelegi ca inceperea vietii sexuale e un moment important pentru fiecare si e normal ca adolescentii sa fie entuziasmati - e ceva nou, unic si hormonii fac ravagii. Asa ca intelege-i si pe ei, si tu faci cum simti fara a judeca ce fac altii. Fiecare cu drumul lui. Eu am stat de doua ori mai mult de doi ani cu cineva, dar a fost dupa 20 si sexul s-a intamplat dupa cateva zile in care ne-am intalnit.

| TeoPT a răspuns:

Eu nu râd de fetele virgine, dar de cele care susțin cu tărie că TREBUIE să fii virgin/ă până la căsătorie, fără să argumenteze de ce, râd cu gura până la urechi laughing Cred că ai prins ideea.
(Mai mult nu zic, am 14 ani)

| ascovit a răspuns:

Te inteleg perfect! Parerea mea referitoare la inceperea vietii sexuale este urmatoarea, sa faci acest pas atunci cand esti pregatita sa si devii mama, asta nu insemnand ca trebuie sa o faci doar cu acest scop, sa o faci cu tot cu metode de contraceptie daca vrei, isna sa fii pregatita pentru o sarcina neprevazuta. Astfel nu mai esti rsresat/a si sa te itnrebi mereu daca ai ramas insarcinata, iar daca metoda ce contraceptie folosita a dat gres, sa poti sa te bucuri de sarcina, nu sa avortezi un copil nevinovat.

Parerea mea este ca nu ar trebui sa ii bagi in seama, se vede ca esti mult mai dezvoltata mintal decat cei ce rad de asemenea lucruri, chatterbox, cat despre prietenul tau, BRVO LUI! Bravo lui pentru ca iti accepta dorinta, si mai ales consider ca ti-o si sprijina in acelasi timp, n ca altii care isi forteaza prietenele. Bravo si tie pentru modul in care gandesti! Daca ar gadni toti la fel, cred ca ne-am indrepta oarecum catre o generatie mai buna, si mai ales, mai putine avorturi.

o zi buna!
Inca o data:BRAVO!

| FlyingSoul a răspuns:

Sincer sa fiu eu stiu ce se intampla cand o fata se nu mai e virgina si daca as avea prietena nu i-as cere sa se culce; ba mai mult daca ea ar cere i-as explica situatia: pierdere virginitatii duce la o usoara sau masiva ingrasare; modificari ale dimensiunii vaginului (corpul se pregateste pentru o eventuala sarcina); si patea cea mai rea sanii cresc in mod mai accelerat auzand mai tarziu zbarcirea lor (dupa 20 de ani s-ar puta sa aiba sanii ca o baba de 80)

| Kalyn a răspuns:

Eu am stat 2 jumatestraight face si am inteles-o, nu am incercat sa presez deloc chiar daca uneori imi explodau chilotii pe mine... dupa care m-am parasit, a venit unu cu vrajeala prosteasca si cu un scop precis si a dezvirginat-o dupa 2 saptamanilaughing...si inteleg dc majoritatea adolescentilor fac asta, pentru ca nu isi pretuiesc corpurile si pentru ca sunt obisnuiti cu castigurile imediate si superficiale.

| Kalyn a răspuns:

Aaa...si dupa asta mi-a ras in fata si mi-a spus ca n-am fost in stare s-o f...laughingamuzant nu?!

| duchamp a răspuns:

Uite, eu am 18 ani si inca sunt virgina, si eu am o relatie destul de serioasa 1 an si 8 luni,si prietenul meu nu ma preseaza deloc cu sexul, eu i-am spus de la inceput ce vreau ce-mi place si ce nu-mi place,si m-a respectat/respecta, si sunt mandra, ca la o varsta ca a mea sa mai fiu virgina, si vreau sa raman virgina pana la nunta (daca se poate, dar cred ca nu voi rezista) laughing rochita de mireasa asta inseamna, puritate.
sper ca te-am ajutat :*

| maftei a răspuns:

Sincer nu este de ras nimic an asa ceva, fiecare e liber sa asi anceapa viata sexuala cand doreste si simte nevoia, sau simte ca acel baiat este potivit pentru ea.Bravo tie ca esti la varsta ta virgina, pentru ca din cate se vad alte fete ancep viata sexuala si de la 12 sau 13 ani asa ca nu mai este de mirare.Sunt putine fete virgine.Cat despre prietenul tau daca te iubeste te asteapta si te si antelege

| vampiressa a răspuns:

Mie mi se pare ceva foarte frumos sa vrei sa vi virgina pana la casatorie si sa si reusesti asta.Acum sincer, daca esti cu un baiat care il iubesti si ii spui ca nu vrei sa te culci cu el, el zice"da te inteleg iubita mea" si dupa ce pleaca de la tine merge si se culca cu alta.Parerea mea e ca de asta majoritatea fetelor fac pasul asta atat de devreme.de frica sa nu isi piarda "amorezii"

| Vladuthz a răspuns:

Da bineinteles

| amage a răspuns:

Eu una inteleg ce vrei sa spui si te felicit! Sunt de aceeasi parere cu tine. Eu una port si un inel al puritatii ( poti cauta pe net daca vrei sa stii ce e ). Daca sunt impreuna cu un baiat care nu-mi accepta decizia inseamna ca acel baiat nu ma iubeste cu adevarat...

| unbaiat_2826 a răspuns:

Da poate e normal cand ai 15-16 ani dar sa stau 2 ani de zile la adolescenta fara sex? mai bine ma calugaresc,si daca as avea oa stfel de prietenă, ii respesct decizia, si am duc la alta

| Miky03 a răspuns:

Fiecare face ce vrea si ce crede. unii adolescenti cred ca daca mai sunt virgini la varsta de 14-17 ani ceilalti vor rade de ei si ii vor crede de pe timpul bunicii...de aceaa e ``la moda`` ca la 14-17 ani sa nu mai fii virgin. dar sa fii atenta ca sunt si unii naieti care se gandesc numai la sex sex sex. pa pa... sper ca te-am ajutat

| Lala_Gabriela_1998 a răspuns:

unii sunt asa de exemplu am 15 ani si vreau ca in noaptea in care implinesc 18 sa ma dezvirginez sau dupa da nu inainte si o prietena de-a mea a facut o la 2 saptamani dupa ce a implinit 14 ani sad ah treaba lor eu sunt cum sunt si cine ma place si vrea o relatie cu mine sa ma accepte asa