| anonim_4396 a întrebat:

Nu mi-a venit menstruația de 3 luni
Si sunt virgina. Am 17 ani si nu am avut niciodata un ciclu menstrual regulat.
Nu mi-a mai venit o luna maxim 2 dar acum e prea mult
Ce se întâmplă?
Ma ajută cineva cu un răspuns?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se intampla nimic ciudat, tu ai un cilu de tip NEREGULAT, asta se intampla!

Pe lumea asta sunt femei cu 2 tipuri de cicluri menstruale, ambele normale si ambele functionale.

- ciclul menstrual de tip REGULAT - care vine lunar, fix la acelasi numar de zile.
- ciclul menstrual de tip NEREGULAT - care vine aleator, cand vrea el, niciodata la acelasi numar de zile, uneori venind la cateva saptamani, alteori la cateva luni.

Dupa cum spuneam AMBELE tipuri de ciclu sunt nromale si sanataose si femeile pot trai la fel de bine cu oricare din ele.

Singura problema este ca: cele cu ciclul NEREGULAT nu pot folosii niciodata nici o aplicatie sau calculator de estimare a menstruatiei, ori de calculat ovulatia si perioada fertila, ca atare acest tip de femei, trebuie sa se protejeze intotdeauna cu PREZERVATIV la sex (sau alta metoda contraceptiva), ca sa nu ramana gravide in orice zi a lunii, nestiind cu exactitate cand se produce ovulatia.

| Floridori a răspuns:

Mergi mai intai la un endocrinolog pentru ca astfel de dereglari sunt cauzate de dezechilibre hormonale.
Acesta iti va recomanda analize si iti va propune o schema de tratament pentru a-ti echilibra sistemul endocrin.
Dupa vizita la endocrinolog, mergi si la ginecolog pentru ca acesta sa stabileasca daca sistemul reproducator a fost afectat.Cel mai des, astfel de dereglari cuzeaza sindromul ovarelor polichistice, dar poate fi vorba si de alte afectiuni.

Ambii medici vor colabora pentru ca tu sa primesti cel mai potrivit tratament.Important este sa nu stai asa, deoarece lucrurile se pot agrava cu cat trece mai mult timp.

Multa sanatate!

| iulia0514 a răspuns:

Sfatul meu este să mergi la un ginecolog și cel mai probabil de acolo te trimite la endocrinologie nu e nou să-ți întârzie atât menstruația!

| Anonimul151 a răspuns:

Trebuie să mergi la un ginecolog pentru a vedea care este problema. Dar cel mai probabil este aceeasi problemă, ciclu menstrual neregulat.

| Robert2526 a răspuns:

E mare intarzierea, nu intra in categoria normal. Trebuie sa iti faci o programare la endocrinologie.
Ca sa stii la ce sa te astepti:

-o sa iti puna cateva intrebari, discuti putin cu medicul
-iti da sa faci un set de analize hormonale plus o analiza pentru determinarea vitaminei D ( asta pentru vitamina D nu e decontata, o sa fie nevoie sa o platesti, costa undeva intre 120 si 200 de lei.

Cauzele sunt ori hormonale, caz in care o sa primesti tratament pentru glanda tiroida ori legate de vitamina D.

Totul se rezolva, nu e nimic grav, tratamentul e usor si totul o sa fie bine.

Ai grija de tine si nu amana vizita la medic