| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu daca am ales bine categoria pentru ca sunt doua categorii intr-una si sanatate si relatii.Ok.Sufar de depresie cam de aproximativ un an.Chiar si acum sunt in stadiul de recuperare.Ma simt extraordinar de impovarata si inutila.Ca si la intrebarea anterioara o sa va spun nitel ce a cauzat depresia.Am avut un an in care am avut parte de multe lucruri rele,mi-am pierdut prietenii,niste apropiati din familie au murit,logodnicul meu mi-a facut cunostinta cu iubita lui daca pot zice asa,am fost victima unui dement, am avut probleme si la facultate.Nu treceau doua zile fara sa nu primesc o veste rea.Ma speriam groaznic atunci cand suna telefonul pentru ca toti ma sunau sa imi spuna numai lucruri rele sau chiar sa imi rada in fata.Chestia asta a durat cam un an, cred ca acum se fac 11 luni de cand sunt asa, dupa care a venit depresia.In primele 8 luni mi-a fost extraordinar de rau,sufeream de anxietate,nu puteam sa port conversatii cu oamenii,mi s-a intamplat de cateva ori sa plang in fata oamenilor pentru ca nu ma mai puteam abtine, chiar si pe strada.Mi-a venit rau de foarte multe ori.A fost iad.Chiar mi-am dorit sa mor ca nu mai puteam sa duc greutate. Putin mai tarziu am cunoscut pe cineva simpatic la prima vedere.Nu am vrut sa vorbesc cu el.I-am repetat in nenumarate randuri sa ma lase in pace ca nu am chef si ca nu mai suport relatiile cu oamenii.El a zis ca nu renunta si a insistat foarte mult pana am inceput sa ma obisnuiesc cu el.Dar nu il plac.A facut in asa fel incat sa fim intr-o relatie,de fapt asa se comporta.O sa imi ziceti ca nu te poate forta nimeni sa fii intr-o relatie, dar eu NU MAI POT.Sunt epuizata emotional si nu mai vad niciun sens vietii mele.Imi e foarte greu cu el.E o povara pentru mine, nu mai am chef de relatii.Simt ca am murit deja, simt ca nu mai am pentru ce sa traiesc.Imi pare pe de o parte rau de el ca la varsta lui nu are pe nimeni, dar de ce sa ma sacrific eu iar pentru fericirea altora.Nu mai pot.Mai e si chestia ca diferenta de varsta dintre noi e de 10 ani.Am impresia ca si profita ca sunt asa ca sa nu ramana singur.Eu nu ma mai descurc cu propria mea viata. Vreau sa scap de el,fara sa sufere,fara sa fac prea multe ravagii, dar nu mai am putere.De abia ma descurc cu treburile zilnice cum ar fi sa ma ridic din pat,sa mananc, sa fac asa cate un nimic si sa adorm la loc.Va intreb pe voi pentru ca eu nu mai am putere si ce e in mintea mea acum e dezastru total.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ai nevoie de o consiliere clar pshiologica sau de cineva drag care sa vorbeasca cu tine, referitor la persoana care se crede intro relatiecu tine tu daca nu-i iubesti lasa-l numai isi complica viata e destul de complicata, referitor la depresie, anexitate,eu isi recomand
sa faci sport zilnic
sa manci sanatos zaharul da depresie sa stii
sa vezi filme de comedie des
sa iesi in oras la plimbari
sa incerci sa isi creezi mici scopuri sasi recastigi increderea in tine
sa isi faci amici
daca depresia creste e posibil sa intervina ganduri de sinucidere, ai deja banuiesc astfel de ganduri dar ti frica sa le pui in aplicare,daca ai sti cat de scumpa e viata,daca ai avea cancer probabil ca ai lupta si totusi nu ai da nu te bucuri ca traiesti e o problema,viata nu-i frumoasa,e o lupta in care fiecare isi bate joc de altcineva trebuie sa nu ai incredere in nimeni, sa fi puternica si daca te ajuta dumnezeu roaga-te la el des numa nu deveni obsedata de religie, religia e o speranta, carja e ceva bun pentru tine, multa bafta

7 răspunsuri:
| irina202333 a răspuns:

Scuza-ma ca iti zic, dar eu cred ca tu nu te gandesti cu adevarat la acea 'recuperare' de care vorbesti. Nu pare ca incerci deloc sa te faci bine, nu pare ca vrei sa te faci bine. Chestii naspa ni se intampla tuturor, dar daca am cadea toti in depresii, s-ar duce lumea de rapa, am fi toti niste tristi. Viata e naspa si viata e misto, that's just how it is.Cum te astepti ca ceva sa se schimbe daca stai si astepti sa fii din ce in ce mai trsita si etc. Nu te inteleg, imi pare rau. Cat despre relatie, daca nu te face fericita in niciun fel, nu are rost, e simplu. De ce faci ca totul sa para atat de complicat? Nu o sa fii trista toata viata, dar asta depinde de felul in care abordezi situatiile cu care te confrunti. Daca te impiedici si cazi si nu te mai ridici deloc, inseamna ca te dai batuta.

| Elvina a răspuns:

Nu ai de ce sa stai cu un om care te face mai mult sa suferi. Ii spui adevarul si el daca te iubeste, te lasa in pace, sa fii fericita, caci pentru tine, asta e fericirea. Sa fii singura, linistita cu tine. Daca vrei, poti incerca sa mergi la un pshilog, doar daca stii pe cineva bun, ca majoritatea sunt niste hoti. Daca vrei sa vorbim, eu te ascult. Iti las mesaj privat.

| SkyPilot a răspuns:

Nu te sacrifice pentru fericitreaa altora, ii dai urgent papucii respectivului intr-un mod cat se poate de fara echivoc. Chiar profita de tine. Te ascunzi de el, nu ii mai raspunzi, nu accepti flori sau cadouri, il scoti complet din viata ta. Situatia lui nu e treaba ta. Te-a vazut vulnerabila si incearca sa te pacaleasca.
Iti va face bine sa fii singura o vreme si sa iti faci un plan nou de viata. Mergi cu pasi mici, pe masura ce ai succese vor veni si alte succese.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai periculos pentru tine e sa nu mai ai contact cu oamenii, in acest moment. Fiecare moment liber va fi rezervat pentru a-ti reaminti toate greutatile prin care ai trecut de curand si pentru a alimenta starea depresiva.

Nu exista o solutie usoara si, avand in vedere starea ta, nu vei avea puterea sa aduci schimbari esentiale in viata ta, intr-un timp scurt. Asa ca va trebui sa-ti faci un plan si sa-ti prioritizezi sarcinile. Ultimul lucru de care ai nevoie e o relatie care te scoate din zona de comfort, asa ca primul lucru pe care va trebui sa-l faci va fi sa pui punct actualei relatii. Evident ca respectivul va suferi, dar si tu suferi, la randul tau, asa cum si restul umanitatii sufera. Datoria ta este in primul rand fata de tine asa ca spune-i, cat mai delicat posibil, ca tu nu iti doresti aceasta relatie. In al doilea rand, gaseste pe cineva cu care sa vorbesti, un prieten sau pe cineva din familie. Sa ai pe cineva care sa te sustina si sa te inteleaga e mult mai important decat realizezi. Desi fiecare zi pare o lupta si simti ca deja ajungi la capatul puterilor facand doar lucrurile ce tin de rutina, e doar o iluzie. Esti mult mai puternica decat crezi, ce simti e doar o stare de spirit, forteaza-te sa faci in fiecare zi mai mult decat in ziua precedenta. Nu lasa niciodata lucrurile pentru a doua zi, mai ales atunci cand simti ca nu mai poti. Nu te lasa coplesita, impune-ti o rutina si adauga lucruri noi la ea in fiecare zi. Astfel nu numai ca nu vei mai avea timp sa te complaci in starea depresiva dar, vazand cate poti face, va fi un important imbold psihic si moral. In acest moment tu esti cel mai mare dusman al tau, fiecare gand pe care il ai te otraveste. Nu mai ai capacitatea de a te bucura, tot ce vezi in jur e doar ce tu nu ai si altii au. Dar asta e depresia, iti altereaza perceptia asupra realitatii si te intoarce pe tine impotriva ta. Dar nu avem decat o singura viata, oricat de trista va fi experienta, e singura la care vom avea vreodata acces. Trebuie sa iti amintesti sa te bucuri de lucruile simple, sa faci abstractie de tot ce se intampla in jurul tau si sa intelegi ca ce se intampla in mintea ta are conotatii negative doar pentru ca tu accepti asta.

E foarte trist cand oamenii ajung sa treaca prin ce treci dar fiecare dintre noi e o marioneta a destinului. Majoritatea din jurul tau nu vor intelege, depresia este unul dintre lucrurile care pot fi intelese doar de cei care au trecut prin ele, la fel ca si iubirea, inima franta sau tradarea. Oamenii care nu au trecut prin asa ceva nu te vor putea intelege, oricat de mult si-ar dori asta si te vor judeca pe nedrept. Dar nu lasa niciodata asta sa te afecteze, cu totii judecam si suntem judecati pe nedrept, e inevitabil.

Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta, mi-ar placea sa pot face mai multe pentru tine dar nu te pot ajuta decat cu sfaturi care sunt mult mai usor de spus decat de pus in practica. Gaseste ceva care inca te mai motiveaza si agata-te de acel ceva ca sa mergi mai departe. Depresia e ca o dependenta, ca sa o poti depasi trebuie sa lupti incontinuu, fara oprire. Ajutorul psihologic poate inclina balanta in favoarea ta dar nu stiu daca timpul si situatia financiara iti permit o astfel de alternativa...

Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc la toti care mi-ati raspuns! happyApreciez.Imi pare doar rau ca nu am funde pentru toti

| MankoBreaker a răspuns:

Nu îți cunosc situația actuală prea bine și nici nu știu cât timp liber ai, dar ai câteva opțiuni rămase:
- una ar fi să îți ie-i o "pauză" de la oameni. cam 2 luni ar fi îndeajuns... în acel timp nu vorbii cu oamenii decât strictul necesar și încearcă ca acele conversații să fie foarte mici, maxim 3 minute. în acest timp cât îl petreci singură, încearcă să te uiți la filme, seriale, animații, etc... îți vor înbunătății starea cu mult. (dacă vrei ceva mai "călduros", îți recomand să te uiți la animeuri, chiar dacă par de copii, aduc un zâmbet pe buze oricui).
De asemenea poți să încerci să citești multe cărți, despre orice, absolut orice, de bucate, psihologie, romane, orice! Tu vrei doar ceva ca să te scape de realitate, așa că încearcă să "intrii" și în alte lumi.
- altă soluție ar fi să vorbești cu multe persoane, SAU, să începi să scrii o carte sau un blog.
(p.s: încearcă să îți scrii tot ce ai pe suflet mai rău pe o foaie, după care arde-o. )
Acum în legătură cu acel băiat... doar lasă-l, nu contează dacă îl rănești puțin. Până la urmă, el este cel care nu se gândește la tine cu adevărat, nu tu. Dacă chiar se gândea la tine, ar fi înțeles și ți-ar fi dat timpul care ai nevoie. Îți recomand pur și simplu să îl lași pentru o perioadă și după să te întorci dacă mai vrei. (repet: nu contează dacă îl rănești. între relațiile care le au oamenii unii cu alții, este imposibil ca cineva să nu fie rănit)

| marian5888 a răspuns:

Spune-i clar sa te lase, scapa de el pentru ca pare sa profite de tine si starea ta. Anxietatea si depresia sunt foarte naspa, mergi la un psiholog daca poti(te poate face sa simti putin ma bine desi poate nu crezi dar na conteaza cand esti asa ). Am depresie si altele...cred ca te inteleg, daca vrei sa vb trimite msj.