| Danny010198 a întrebat:

Nu stiu sigur daca intrebarea mea se incadreaza la "dragoste si sex", de fapt intrebarea mea este mai mult o problema, dar vreau sa stiu daca si alte personae au trecut prin ce trec eu. Ma numesc Daniel si am aproape 17 ani, sunt zic eu, un baiat destul de normal, dar am o problema, imi plac, sau cred ca ma atrag baietii..Nu stiu ce este cu mine, uneori ma gandesc sa ma sinucid, cu gandul ca sunt gay, dar cu toate astea am o relatie cu o fata ( ce e drept nu intretinem relatii exuale, si cred ca nici nu imi doresc asta, dar ne sarutam si ne atingem...) Insa cateodata am impresia ca ea este doar o prietena, amica, ca nu este o iubita, nu simt nimic cand o sarut, sau o ating, nu ma excit, pe cand, ma excita baietii, ma masturbez cu gandul la diversi colegi, si nu mai resist, nu vreau sa fiu gay! Cum scap de asta, ajutoor!

Răspuns Câştigător
| 4cidr41n a răspuns:

> vreau sa stiu daca si alte personae au trecut prin ce trec eu
da, eu.

> dar am o problema imi plac, sau cred ca ma atrag baietii
la fel, numai ca nu o consider o problema.

> uneori ma gandesc sa ma sinucid
m-am gandit la un moment dat. Vezi raspunsurile mele anterioare. Mi-a trecut. Poti face mai multe in viata decat mort.

> dar cu toate astea am o relatie cu o fata ( ce e drept nu intretinem relatii exuale, si cred ca nici nu imi doresc asta, dar ne sarutam si ne atingem...

bun deci ai o relatie de forma care sa dea impresia restul amicilor tai ca nu esti gay?
Daca relatiile tale cu colegii/prietenii sunt conditionata de idea ca tu nu esti gay atunci ce iti spune tie despre calitatea acelor prieteni? Eu am ales sa nu am astfel de "prieteni". Incearca pe cat posibil sa nu te mulezi pe asteptarile altora. In special la orientare sexuala. Te va distruge.

>Insa cateodata am impresia ca ea este doar o prietena, amica, ca nu este o iubita, nu simt nimic cand o sarut, sau o ating, nu ma excit, pe cand, ma excita baietii, ma masturbez cu gandul la diversi colegi, si nu mai resist, nu vreau sa fiu gay!
_
O sa isi dea seama sau cel putin va banui ca e ceva in neregula. Cand si cum, depinde de tine. Daca o consideri prietena ii vei spune ca nu poti avea o relatie intima cu ea, ca te atrag baietii si asta e. Suna simplu stiu, dar cealalta varianta este ii dai papucii si nu va sti pentru ce. Nicio varianta nu e buna pentru ea dar daca alegi sa ii spui s-ar putea sa te alegi cu o prietena.

Faptul ca nu mai rezisti cu gandul ca esti gay nu are nimic de-a face cu faptul ca, probabil esti. Daca esti, esti. Nimeni si nimic nu va schimba acest fapt. Daca nu esti acceptat pentru ce esti atunci asta e problema altora. Mergi inainte si lasa-i in urma pe oamenii care au ales sa nu iti fie alaturi. Ei nu conteaza.

Vrei sa traiesti liber? Aici in Romania eu unul nu cred ca se merita. Am incercat. Afara in schimb cred ca se merita. Asa ca invata, munceste, strange bani si pleaca acolo unde sti ca esti acceptat asa cum esti.

Dar inainte de toate astea invata sa te accepti pe tine asa cum sti tu ca esti.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spune-i lu gagicata sa faceti un sex poate asa te gandesti mai mult la ea.

| shadow72 a răspuns:

Astepata pana mai cresc baieteii, pana le creste parul pe piept mai ceva ca in cap si fac burta de la bere si garantez ca iti vor placea femeile iar.

| RAY a răspuns:

Danny problema e ca esti normal, uite un exemplu un alb intre negri cum se simte sau inveres? faza e ca asa te-a creat natura deci acceptate nu te minti asa esti amice, eu isi spun sa faci un test hormonal pentru estrogen,

| Emilian65 a răspuns:

Lasa gandul la baieti si ataseaza-te de prietena cu care ai relatie. Ai sa vezi ca daca nu te mai gandesti la baieti, te vei apropia de fata si viata ti se va schimba.

| grab a răspuns:

Mosule, mergi la un psiholog si discuta deschis treaba asta. nu e o rusine asa de mare, si chiar daca e la noi, esti liber sa emigrezi.
nu sta inchis in tine ca e mai rau!

| LILLYYY a răspuns:

Scuze de daca te jignesc cumva dar eu cred ca ar trebui sa te adresezi la un psiholog anonim, crede-ma ca odata cei vei spune problema ta vei si gasi ieshirea din situatie

| Danny010198 explică (pentru LILLYYY):

Nu ma jignesti, chiar imi pare singurul raspuns ok de pana acuma. Cum adica un psiholog anonim?

| mihai69 a răspuns (pentru Danny010198):

Nu psihologul e anonim, ci adresarea. Ar fi trebuit să spună: „adresează-te ÎN MOD ANONIM unui psiholog etc."
Problema ta nu este că te atrag bărbații mai mult (în special din punct de vedere erotic), ci faptul că nu te accepți așa cum ești! Și poate că de fapt nici nu ești 100% gay, mie mi se pare că ești bisexual, cu tendințe mai mult spre homo decât spre hetero sexualitate. Sexologul Kinsey a stabilit că există mai multe grade de bisexualitate, și că de fapt sunt extrem de puțini oameni care să fie NUMAI hetero sau NUMAI gay.
Și eu sugerez aceeași abordare - consult la un psiholog, dar numai dacă nu reușești să pricepi singur ceea ce se petrece cu tine și să te accepți așa cum ești. Nu e o boală, iar faptul că e considerat ceva anormal de către majoritatea celor din jur nu face ca asta să fie și adevărat!