| dEutSa_8892 a întrebat:

O fata, cat timp e virgina se masturbeaza, iar daca intretine relatii sexuale nu se mai masturbeaza? straight face [ discutiile astea intre colege laughing ]

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Tobias, probabil esti baiat. Altfel nu vad punctul asta de vedere valabil, conform caruia 'odata ce intalnesti un barbat adevarat, nu te mai poti lipsi'. Virginitatea si masturbarea nu au legatura. Poti sa ai o relatie si sa fii virgina, poti sa faci sex si sa te masturbezi, poti sa incluzi masturbarea si in preludiul sexual... E un mit ce spui tu; pana acum nu l-am mai auzit si recunosc ca e surprinzatoare opinia asta. Oricum, nu e adevarat. Poti simti placere masturbandu-te si dupa ce ai o viata sexuala regulata; nu are legatura cu cat e de bun partenerul, ci cu cat de mult iti place sa te masturbezi.

15 răspunsuri:
| borsec a răspuns:

Consider ca masturbarea nu tine de cat esti de virgina sau nu, tine de cat iti place sa simti placerea. Sunt persoane care au viata sexuala activa dar din cand in cand se mai reguleaza si singuri.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Asta depinde de fiecare... nu cred ca masturbarea tine neaparat de faptul ca e sau nu virgina... cred ca sunt fete, femei care se masturbeaza chiar si atunci cand au o viata sexuala normala sa zicem...

| want2bMajestic a răspuns:

Musurbarea este frecventata pentru a te autosatisface, dar din momentul in care o fata -va intretine primele acturi sexuale cu un baiat...nu o sa mai simta la fel bucuria masturbatiei ca la inceput.

| alexam a răspuns:

Se vede ca psiholoaga e expert...

| Zoombe3 a răspuns:

Acei baieti care spun lucrul asta sunt si ei la randul lor niste virgini care habar n-au cu ce se mananca masturbarea, si nu-i cunosc intelesul si rostul. Poti sa te dezvirginezi de una singura cu vibratorul si sa nu fi intretinut niciodata relatii sexuale cu un barbat. Sunt femei de 30-40 de ani care au si nascut de cateva ori care se masturbeaza. Logica acestui lucru nu sta in cati parteneri ai sau daca esti virgin sau nu, ci cat de mult iti place.

| dEutSa_8892 explică:

De exemplu unii baieti, cred, ca daca te masturbezi esti virgina si ca faci acest lucru doar cat esti virgina...si dupa aia gata! thinking

| Ella_6365 a răspuns:

DEEEA! hai k te-am gasit, lolwinking deci nu-mi vine sa cred. fta, se mai masturbeaza si ea, chiar daca intretine relatii sexuale, cam are ce-si doreste: satisfactie. dar daca ea are nevoie vreodata sa o faca, si prietenul nu e acasa, normal ca se masturbeazawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele se masturbeza mai rar deca baieti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da daca asa s-a obisnuit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista fata care sa nu se masturbeze vreodata...sa dam un exemplu pana la varsta de 17 ani? spuneti-mi pls...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ce ciudate sunteti mi-e mila de parinti vostri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este perfect normal sa continui cand ai o viata sexuala. poate ca partenerul nu are chef dar tu ai deci ramane doar masturbarea.nu trebuie sa depinzi de partener ca sa te simti bine.desigur asta nu inseamna ca nu e bine sa ai un partener!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da se masturbeaza de ce nu? ia id meu ca sa iti explic razvandook

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ss

| olya a răspuns:

Eu cred ca nu are masturbarea nimic de a face cu virginitatea(experienta propriehee hee )ci mai degraba cu cat de mult iti place sa o faci.chiar si avand o relatie sexuala stabila, sanatoasa poti folosi masturbare in preludiu, ca un fel de mangaieri. nu cred ca dupa inceperea realtiilor sexuale o fata(sau un baiat chiar) ar renunta neaparat la masturbare