| taineamea a întrebat:

O intrebare big grin : l-am suparat pe prietenul meu din cauza ca mi-am facut un alt id ca sa vad daca ar vrea sa ne reimpacam dupa mai mult de doua luni, in acest timp nu m-a cautat deloc sad Tin enorm la el, i-am trimis sms (l-am sunat si nu mi-a raspuns si a ales varianta sms) si i-am spus tot ceea ce simt pentru el, ca va ramane mereu in inima mea si ca m-a schimbat enorm si ca-i sunt recunoscatoare, ca-i doresc sa fie fericit. El nu mi-a raspuns deloc sad - mi-ar fi placut sa-mi zica macar sa nu-l mai deranajez daca nu mai vrea sa reluam relatia... Stiu ca am gresit cu acel id si mi-am recunoscut greseala si mi-am cerut iertare. El are un obicei sa minta si am trecut peste multe lucruri pe care mi le-a spus sau facut pentru ca m-am indragostit de el. Ma gandesc ca nu ma mai vrea si implicit nu mai vrea o relatie cu mine, dar de ce nu spune? Sa fie oare atat de pasiv si indiferent, sa nu fi contat deloc si sa fi fost o aventura? Nu suntem adolescenti totusi eu am 28, el 32.

8 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Hm, ar trebui sa aiba discernamant, mai ales ca are o varsta care sa il faca sa dovedeasca ca e barbat! Eu stiu ca fata in fata se rezolva astfel de probleme! Nu prin SMS sau pe messenger! Faptul ca ti-ai schimbat id-ul nu trebuie sa fie un mortiv de cearta acolo e vorba de intimitatea fiecaruia nu? Daca are incredere in tine trebuie sa treaca peste acel episod, dar vad ca el e cel care are oboceiul de a fi altfel si tu deja i-ai trecut cu vederea multe! Iar cand iubesti trebuie sa faci si compromisuri nu? Dac a ales tacerea stii tu e o vorba care zice ca si,, Tacerea e un raspuns"! Nu-i nimc, viata merge mai departe, poate ca nu te merita si nu ati depus acelasi suflet in aceasta dragoste care acum scartaie sau isi da ultima suflare! Vezi tu, degeaba incerci sa o surescitezi sa faci sa mai traiasca sentimentele daca doar tu faci asta! Din pacate el a abandonat lupta si...,, Pacientul e mort"! Fruntea sus e adevarat ca ai o frumoasa varsta, dar vei vedea ca se va gasi el si barbatul care sa te aprecieze si iubeasca asa cum meriti! Sunt sigur de asta! Tu meriti mult mai mult, se vede ca esti o femeie plina de sensibilitate si care vrea putina dragoste sa o faca fericita! Eu iti doresc sa ai noroc si ai incredere in tine si va iesi el soarele si pe strada ta da? multa bafta draga mea, ai grija de tine! >big grin

| superdorex a răspuns (pentru superdorex):

Am vrut sa fie un emotic de imbratisare si uite ce a iesitlaughing >big grin

| taineamea explică (pentru superdorex):

Tocmai din cauza ca are o varsta m-am gandit ca nu ar trebui sa se comporte asa si mai ales ca sustine sus si tare ca el mi-ar fi spune chiar si motivele pentru care nu mai vrea sa fim impreuna. Am facut un alt id in care era alta persoana si i-am spus aceeasi poveste ca a noastra sil-am intrebat el ce ar face daca fosta l-ar cauta; nu am incercat sa-l agat sau sa-l jignesc desi as fi putut; el s-a prins ca eram tot eu si imi facea complimente - aceleasi care mi le spunea mie, chiar folosea acelasi cuvant de alint pe care-l folosea cu mine. Mi-a raspuns la telefon mie si am vorbit foarte putin si m-a intrebat daca eu sunt aceea si n-am recunoscut dar a doua zi n-am mai rezistat si i-am spus pe mess si l-am sunat dar nu vroia sa imi raspunda ca era ofticat, desi pe mess mi-a ascultat motivele pentru care am facut acel id. Intre noi a fost o relatie de o luna si jumatate frumoasa, intensa ) pe care eu nu o regret, el m-a facut sa fiu mult mai increzatoare in mine si sa ma deschid si i-am spus si lucrurile astea in sms nu cu scopul de a relua relatia ci vroiam sa stie exact ceea ce simt pentru el si ca-i sunt recunoscatoare si mereu va fi in inima mea orice alegerea va face el. Ma doare foarte tare linisitea lui sad stiu ca "tacerea e un raspuns" dar mi se pare de bun simt sa spui omului "gata, pana aici" nu sa-l lasi asa fara niciun raspuns spus sau scris. Poate cer eu prea mult, nu stiu... Sper si eu ca va fi bine intr-o zi pentru ca m-am saturat de dezamagiri, nu stiu de unde va aparea acel "el" pentru ca nu prea am nicio ocazie din care sa se iveasca ceva si sincer sa apelez la siteuri de dating nu vreau. Multumesc mult pentru urari! big grin

| superdorex a răspuns (pentru taineamea):

Fii increzatoare, atunci cand te astepti mai putin o sa se schimbe si destiul tau pentru ca esti o femeie speciala si plina de dragoste de oferit!

| kaylla a răspuns:

Draga mea, daca el s-a suparat din atat lucru e clar ca nu e ceva in regula. Tu l-ai iertat cand te mintea dar el nu poate ierta o chestie minora?! Capul sus ca targul de barbati si de femei e deschis non-stop! Acum el e convins de faptul ca tu il iubesti si profita de acest lucru. Nu trebuie sa te injosesti sau sa te rogi de el sa va impacti, nu trebuie sa fii roata de rezrva. Fii optimista si poarta-te indiferent cu el. Eventual iesi in oras cu un alt tip si fa tot posibilul sa te vada si fostul tau prieten, atunci sigur il va durea, indiferent daca pentru el ai fost o aventura sau ceva mai mult. Treci peste tot ce a fost intre voi si incearca sa-ti gasesti fericirea alaturi de cineva care te merita cu adevarat! Mult succes!

| taineamea explică (pentru kaylla):

Imi spunea ca ma comport cum nu trebuie, ca gresesc - in unele lucruri avea dreptate recunosc eu fiind genul de persoana care analizeaza foarte mult si nu actionez. De iesit in oras cu altul n-am cum, n-am cu cine si nici sanse sa cunosc pe altcineva n-am... el n-are cum sa ma vada pentru ca sta in casa, nu iese in oras, a ramas si fara servici sad. Nu cred ca m-am injosit spunandu-i ceea ce simt, chiar daca el acum e foarte sigur pe sentimentele mele, am vrut sa stie acest lucru si ca mereu avea un loc special in inima mea happy

| kaylla a răspuns (pentru taineamea):

In general trebui sa stii si sa pierzi, la asta ma refeream cand ti-am zis sa nu te injosesti! Accepta faptul ca s-a terminat si nu incerca sa-l faci sa se intoarca la tine doar pentru ca tu iti doresti asta, nu si el. Tacerea lui da dovada de lasitate! Ar trebui sa se poarte ca un barbat adevarat si sa discutati spunandu-ti clar ce anume isi doreste si daca tu mai faci parte din planurile lui de viitor! Daca el sta tot timpul in casa, chiar daca v-ati impaca, ai putea suporta o viata numai in casa, fara sa iesiti nicaieri?! Dupa parerea mea ar trebui sa-l ignori, chiar daca te doare si sa vezi daca are de gand sa te caute sau nu. Daca este sa fie al tau se va intoarce singur, fara ca tu sa-l rogi, daca nu inseamna ca nu el este fericirea ta! Nu-ti pierde prea mult timp asteptandu-l ca s-ar putea sa-ti dai seama ca-ti irosesti tineretea pentru un barbat care nu te merita! Mult succes!

| autumnsky a răspuns:

El de fapt iti spune prin tacerea lui sa-l lasi in pace, ca nu mai vrea sa aiba o relatie cu tine, uneori ne e greu sa spunem prin cuvinte/scris persoanelor ca nu ne dorim nimic cu ele, probabil din lasitate.sau cine stie.El s-o fi gandit ca tu o sa iei tacerea lui ca pe un raspuns negativ... Daca chiar te-ar mai fi vrut in viata lui iti raspundea la telefon, sms...Mergi mai departe, ca asa e mai bine. Nu poti obliga pe nimeni sa te iubeasca, prin insistentele tale risti sa devi destul de suparatoare.si se va ajunge sa-l irite chiar si numele tau.