| anonim_4396 a întrebat:

Ok, am mare nevoie de parerile voastre! Prietenul meu e genul foarte inchis (zodia fecioara, daca ajuta) si de multe ori trebuie sa ghicesc ceea ce simte pentru ca nu e obisnuit sa impartaseasca astfel de lucruri cu nimeni.Ca sa nu-l inteleg gresit, imi mai intreb prietenele ce parere au de comportamentul lui.Asta am facut si de curand, vroiam sfaturi, si pot sa zic ca m-au dat peste cap cu totul unele idei la care au ajuns amicele mele. 1)A mers la 3 majorate fara mine >=(rezulta) la ele, ca nu ma respecta si ca e nesimtit ca nu m-a luat/ca s-a dus singur sa se distreze.Desi n-aveam cum sa merg cu el ca aveau loc in alt oras si el dormea dupa la un coleg (doar nu ma bagam sa dorm intre eistraight face) plus ca erau majorate restranse, intre colegi. L-am lasat sa se duca pentru ca e normal, sunt colegii lui si mi-a spus ca vrea sa mearga. 2)Ca nu isi face planuri de viitor cu mine, ca nu bate niciun apropo de ce o sa fie mai tarziu.Asta pot sa zic ca ma sacaie si pe mine, dar il inteleg caci are abia 18 ani, si eu la varsta lui nu ma gandeam la asa cevahee hee Mai rau e ca el o sa plece la facultate anul viitor si nu stiu ce o sa se 'aleaga' de noi, nu stiu daca el ar lupta pentru noi si asta ma doare... Chestia e ca il iubesc si vreau sa il accept asa cum e el, dar parerile fetelor m-au cam bulversat. Vroiam ca, curand sa ne incepem viata sexuala impreuna, dar nu stiu ce sa fac, mi-e teama sa nu il pierd mai tarziu...ma simt prinsa intr-un cerc: sa las relatia balta sau sa dau ce am mai bun pentru iubire indiferent de viitor?!sad Eu am 21, dar diferenta de varsta e irelevanta in cazul nostru, avem 10 luni impreuna si ne intelegem super (mai putin gandurile mele negre). Voi ce ati face in locul meu? Comentati si punctele alea, va rog!

9 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu sunt cicalitoarehee hee si cele 2 puncte, 2 situatii mi-au fost date de prietene (majorate, viitor), ca la varsta mea nu ma comport tocmai ca o pustoaica de 16 anistraight face Si ma iubeste, numai ca e genul retras (cu toti), el nu vorbeste nimic cu ai lui, nu se confeseaza.Cu mine a inceput sa se deschida de ceva timp, dar nu cat as vrea eu...sad

| Zenithf a răspuns:

Un lucru rau ai facut, sa ceri sfatul altora in legatura cu relatia ta. Nimeni, numai Dumnezeu poate sa ajute doi oameni intr-o relatie! De fapt, mi s-a spus si mie, de mai multe ori, ca o relatie durabila este una la care participa trei persoane: el, ea si Dumnezeu.
Este bine ca nu ati inceput viata sexuala, mai aveti timp. Eu as zice ca sa nu incepeti pana cand nu luati o decizie in legatura cu casatoria (si sa nu aud discutii de genul ca sunteti prea tineri, ca vreti sa va distrati inca, ce, dupa casatorie nu va mai puteti distra?). Cel mai probabil este ca vor mai trece 1-2 ani pana atunci, si el va ajunge prin anul 2, mai vede cum este viata, se mai maturizeaza.
Sa-ti zic si de majorate? Nu este prea ok ca a mer fara tine, intr-adevar, dar nu este ceva rau, ai in vedere varsta lui, cum am fost si noi toti la acea varsta, cautam sa ne distram, eram altfel. DUpa ce va ajunge la facultate, insa, ar fi normal ca sa mergeti peste tot impreuna, sa va faceti prieteni comuni, nu fiecare cu gasca lui separat de celalalt.
Va urez numai bine si Domnul sa fie cu voi!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Păi să începem.
1) Dacă el s-a dus fără tine asta nu înseamnă motiv de crimă. Adică şi tu ai spus că nu aveai cum merge fiind şi în alt oraş. Stai liniştită nu e nimic grav.
2) Nu îşi face planuri de viitor întradevăr e de înţeles după vârstă, dar de ce nu porţi o discuţie cu el? să-i spui ce simţi şi întreabă-l dacă s-a gândit cum va fi la anul când va merge la facultate. Trebuie să ştii cum să-l iei ca să comunice. Poartă discuţiile cu calm, fi înţelegătoare şi va comunica mai mult cu tine. Dacă ţi la el, îl iubeşti de ce să laşi totul baltă? Luptă, dar vorbeşte cu el. Comunicarea e cea mai importantă.
Baftă!

| stresu a răspuns:

Nu stiu ce prietene ai tu, dar nu le mai intreba de sanatate ca nu le au.
1. faza cu majoratele: pai la 18 ani oamenii beau, isi dau porunci stupide, danseaza, rad intri ei, etc. Nu te-ai fi simtit bine pentru ca erau intre colegi si tu ai fi fost oarecum in plus, si el s-ar fi simtit obligat sa stea numai cu tine=> nimeni nu se simtea bine. Ce? daca tu ai merge sa zic la un cocktail la un loc de munca, nici el nu s-ar simti ok.
2) aia cu plaurile? pai tu la 18 ani dupa 10 luni vrei sa vorbeasca de insurat. Bucura-te de relatia prezenta in moentul actual, lucru care implica si sex. Ca sexul nu il tii pana pica Fat-Frumos, ci il faci cu cel la care tii, chiar daca exista riscul sa nu fie relatia vietii tale. Traiesti momentul si numai ce vezi ca ai relatia de 5 ani sau ceva de genul. Mie personal planurile peste ani si ani, desi am si eu 20 de ani nu imi provoaca vreo placere si ma cam sperie. Mia degraba sa ma trezesc peste 6 ani ca am aceeasi relatie decat sa fac plan: peste un an ne luam casa, peste 2 pisica, peste 2 masina si mergem in vacanta, peste 4 facem schimb de inele etc.
Asa ca bucura-te de relatia ta asa cum e ea. Si eu stiu un cuplu care a stat la distanta 2 ani pentru ca el era la facultate, si se vedeau cam de 5 ori pe an plus o toata vacanta de vara. Si sunt si acum impreuna, deci nu e sfarsit de lume.

| 16.laura.16 a răspuns:

Ai 21 de ani, ar trebui sa fii mai matura! E absolut normal sa isi petreaca timp cu colegii lui, si daca a fost la majorate inseamna ca e sociabil si stie sa si traiasca cei 18 ani. Daca te ia sau nu la un majorat nu constituie o dovada de iubire!
Nu cred ca trebuie sa te gandesti cu groaza la timpul ce urmeaza. Daca va iubiti, totul va fi bine. Sunt relatii care dureaza la km distanta; care nu lasa cativa km sa distruga ce au cladit mult timp.
Si apoi, dupa zece luni e foarte bine ca nu va faceti planuri de viitor, e prea devreme. Preferi sa va faceti si sa fii dezamgita sau sa nu va faceti si sa iti dai seama, intr-un final, ca temerile tale au fost nefondate?

| Fillaide a răspuns:

Si eu sunt zodia fecioara si ii inteleg comportamentul pentru ca intr-un fel ma regasesc in el.
In general fecioarele nu prea isi pun sentimentele "pe tava", dar daca capata incredere deplina in persoana de alaturi isi exprima liber sentimentele.
Incearca si tu sa-l intelegi si sa porti o discutie serioasa cu el.Intreaba-l direct ce are de gind pe viitor, dar ai grija sa nu-l stresezi prea mult, pentru ca s-ar putea "speria" de planurile tale marete, si ar putea fugi. Ia-o usor.
In ceea ce priveste prietenele tale eu zic sa privesti mai intii in inima ta si apoi sa vb si cu el, decit sa dai mare importanta unor persoane din exterior.

| ramonatm17 a răspuns:

In general fecioarele sunt firi foarte deschise catre orice, in special catre lucruri noi si nu prea se interiorizeaza, din contra spun totul in fata fara nici un fel de ezitare. Poate ca el nu face asta fata de tine pentru ca esti cicalitoare, sau crede ca vei ajunge sa ii reprosezi modul lui direct.
1) la anii lui e normal ca vrea sa se distreze si sa o mai faca si singur (thaa e fecioara) nu-i place sa fie cineva pe capu lui si se distreaza mult mai bine fara prezenta feminina in jur, alaturi de tine s-ar fi simtit stanjenit (asa suntem noi fecioarelebig grin )
2)la vremurile noastre mi se pare cam ciudat sa isi faca planuri la 18 ani ...de viitor si plus ca e baiat si e perioada,, cunoasterii,, si a,, explorarii, deci nu poti sa ai pretentia sa te ceara de nevasta
3)chiar daca pleaca la facultate ar trebui sa te gandesti la viitorul lui si la ceea ce isi doreste el, asta in cazul in care tii la el, iar daca lui ii pasa probabil ca relatia va continua, dar...nu stiu de ce simt ca tie ti-e mai mult frica sa nu isi gaseasca cumva pe alta si sunt convinsa ca si el simte la fel, probabil din cauza geloziei tale(daca exista) il faci sa se inchida in el.

bafta:*

| mygirl_the_best a răspuns:

Va trebui sa purtati o discuti in care sati marturiseasca ce simte pentru tine si daca spune ca ar face orice sa te aiba linga el apoi tu o sa incerci sa te comporti ca indiferenta ca el macar 2 3zileorce tiar sp chia daca iti sp ca nu stie inca ce simte pentru tine. dar cred ca problema lui e diferenta de varsta incearca sai explici ca nu conteaza si intrabal daca se poate schimba de dragul tau sa fe mai cmunicativ. sper ca ti-am fost de ajutor bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Ce as face in locul tau? Poi ce fac si acum! La mine este aceiasi problemioarabatting eyelashes. Nu trebuie st ambalezi asa pentru ca nu este grav happy. Lasand zodia la`oparte iti voi povesti ceva. Aceasta "frica" de asi exprima sentimentele este de fapt o timiditate, sau o frica sa nu te piarda; acest baiat tine ft mult la tine si te iubesc dar fiind obisnuit sa stea "in singuratate" ii este greu sa-si exprime sentimentele. La ce ma refer. faptul ca se poate sa nu fi avut niciodata o relatie serioasa, tine la tine si ii este teama sa nu cumva sa sp ceva gresit, sau familia din care provine nu e tocmai deschisa si plina de iubire.
Zodia [fecioara] cei in fecioara sunt foarte flexibili, daca vei ajunge sa-l cunosti ft bine vei sti si ce gandeste si ce-s doreste, vazand ca tu ai incredere in el va incerca sa-si exprime sentimentele. Cei din aceasta zodie sunt timizihappy (seexplica, ceea ce ti-am zis mai sus) Cei din fecioara au un spirit critic exagerat, vei vedea pe parcurs...
Eu cum imi vad prietenul suparat, ingandurat il i-au si ii spune :: e aia, aia, etc:: el zice nu...si iti vei da seama dp reactii cam ce-l doare. Asteapta sa treaca timpul si mai zii din cand in cand. ca tu ai vrea sa auzi macar odata dl el ceva dps tine [ex. ce inseamna el pentru tine] happy bafta, te pup:*