| anonim_4396 a întrebat:

Am mare nevoie de parerile voastre! Prietenul meu e genul foarte inchis (zodia fecioara, daca ajuta) si de multe ori trebuie sa ghicesc ceea ce simte pentru ca nu e obisnuit sa impartaseasca astfel de lucruri cu nimeni.Ca sa nu-l inteleg gresit, imi mai intreb prietenele ce parere au de comportamentul lui.Asta am facut si de curand, vroiam sfaturi, si pot sa zic ca m-au dat peste cap cu totul unele idei la care au ajuns amicele mele. 1)A mers la 3 majorate fara mine >=(rezulta) la ele, ca nu ma respecta si ca e nesimtit ca nu m-a luat/ca s-a dus singur sa se distreze.Desi n-aveam cum sa merg cu el ca aveau loc in alt oras si el dormea dupa la un coleg (doar nu ma bagam sa dorm intre eistraight face) plus ca erau majorate restranse, intre colegi. L-am lasat sa se duca pentru ca e normal, sunt colegii lui si mi-a spus ca vrea sa mearga. 2)Ca nu isi face planuri de viitor cu mine, ca nu bate niciun apropo de ce o sa fie mai tarziu.Asta pot sa zic ca ma sacaie si pe mine, dar il inteleg caci are abia 18 ani, si eu la varsta lui nu ma gandeam la asa cevahee hee Mai rau e ca el o sa plece la facultate anul viitor si nu stiu ce o sa se 'aleaga' de noi, nu stiu daca el ar lupta pentru noi si asta ma doare... Chestia e ca il iubesc si vreau sa il accept asa cum e el, dar parerile fetelor m-au cam bulversat. Vroiam ca, curand sa ne incepem viata sexuala impreuna, dar nu stiu ce sa fac, mi-e teama sa nu il pierd mai tarziu...ma simt prinsa intr-un cerc: sa las relatia balta sau sa dau ce am mai bun pentru iubire indiferent de viitor?!sad Eu am 21, dar diferenta de varsta e irelevanta in cazul nostru, avem 10 luni impreuna si ne intelegem super (mai putin gandurile mele negre). Voi ce ati face in locul meu? Comentati si punctele alea, va rog!

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Spui ca varsta este irelevanta deoarece aveti 10 luni impreuna. Nimic fals aici. Desi in mod inconstient aceasta este tipul de relatie avantaj reciproc. El se simte bine vazand ca a cucerit o fata mai mare si tu esti implinita vazand ca ai atras un baiat mai mic. Totusi in 10 luni relatia ar fi trebuit sa fie altfel. Spui ca va intelegeti super. Daca ar fi asa n-ar exista aceste ganduri negre. O relatie care a ajuns la 10 luni eu spun ca ar presupune o intelegere destul de buna a partenerului. Ar fi trebuit sa existe comunicare in primul rand. Astfel orice explicatie de care aveai nevoie venea de la el in primul rand. Din ce imi spui tu reiese ca voi traiti o relatie bazata pe pasiune dar unde tandretea cam lipseste. Sau tandretea apare un pic impusa de tine. Sub forma unor rugaminti pe care el le accepta insa probabil nu mereu. Eu cred ca trebuie sa porti o discutie serioasa cu el in aceasta directie. Aici nu conteaza ideea majoratelor si ce e acum. Ce atrage atentia e ce sta in spatele acestui lucru. Tu nu ti-ai pune semne de intrebare daca el ti-ar fi demonstrat ca tine la tine si ti-ar fi aratat ca nu ai de ce sa te temi. Eu cel putin stiu ca iubita mea nu si-ar pune problema asta. Daca ar fi sa insel i-as spune si am pune capat. Sau ar observa asta in comportamentul meu si am discuta sa vedem daca relatia mai are sau nu rost. E normal ca el sa fie confuz un pic deoarece o astfel de relatie este ceva special. Presupune o nevoie de maturizare ceva mai rapida si fortata din partea lui. Totodata presupune faptul ca el trebuie sa se obisnuiasca de acum cu ideea de relatie serioasa, ceea ce nu e mereu usor. Daca a trecut atat timp am impresia ca ai cedat in multe chestii pentru a pastra in esenta o relatie pasionala plina de picanterii. Probabil nu ti-ai mai pus problema dar ai renuntat cred la multe principii. Te-ai oferit pe tava. Si el a profitat si normal ca nu avea ce sa refuze. Cu siguranta nici eu nu as fi refuzat la 18 ani sa am o relatie cu o fata de 21 de ani care sa fie asa cum pari tu din intrebarea pusa. Eu spun ca 10 luni inseamna destul de mult pentru a sti pe cine ai alaturi. Ai simtit ca tu ai oferit mai mult? Ai simtit ca vrea mai mult de la tine? Ati vorbit despre asta. Trebuie sa te gandesti bine la ce va fi. Din intrebarea ta reiese ca totul depinde de el. Asta ar insemna ca tu iti pui viitorul in aceasta relatie. Si ca simplul fapt pentru care nu spui asta e ca sa nu il sperii pe el. Renunti la multe pentru aceasta relatie. Nu e nimic rau aici daca si el a renuntat la multe si ti-a demonstrat ca te considera cel mai frumos lucru care i s-a intamplat vreodata. Dar am impresia ca nu e asa. Cred ca pentru el esti doar mandria de a fi cu o fata mai mare. Genul foarte inchis inseamna doar genul anti relatii. In 10 luni spun ca puteai sa il schimbi, de fapt putea sa se schimbe pentru tine. Asta daca tinea la tine. Noi iti putem oferi doar confirmarea sau infirmarea felului in care gandesti tu aceasta relatie. Adevaratul raspuns il ai tu. Daca ar fi vorba de o relatie de iubire reciproca eu as lupta pentru aceasta relatie. Cel putin stiu ca as lupta daca as fi cu o fata de 21 de ani care e draguta si tine la mine. Indiferent ca as merge la facultate. Dar nu stiu daca si el ar face la fel. Eu tind sa cred ca nu ar face asta. Altfel acele ganduri negre nu ar fi nestiinta ci ar fi incertitudine. Ai intreba ca a spus anumite lucruri si nu stii daca sa il crezi sau nu. Ai explica pe scurt relatia voastra si ai cere baietilor sa spuna ce ar face ei in situatia asta. Ori daca nu ai facut asta cred ca nu a existat nimic. Decat tu si un perete. Ai vorbit cu tine si ai purtat aceste frustrari cu tine de-a lungul acestor 10 luni. Si nu stiu daca merita. Doar tu stii...

| ᵖᵘᶠᶠʸˡᶤᶜᶤᵒᵘˢˢ☠ a răspuns:

Eu zic că ar trebui să mergi până la capăt. Dacă ai pentru cine să lupţi, luptă. Poate că şi prietenele tale au spus ceva adevărat dar presupun ca tu îl cunoşti mai bine. Nu te lăsa influenţată de părerea altora. :*

| ᵖᵘᶠᶠʸˡᶤᶜᶤᵒᵘˢˢ☠ a răspuns:

Eu zic că ar trebui să mergi până la capăt. Dacă ai pentru cine să lupţi, luptă. Poate că şi prietenele tale au spus ceva adevărat dar presupun ca tu îl cunoşti mai bine. Nu te lăsa influenţată de părerea altora. Chiar nu merită să dai cu piciorul la relaţia asta. xoxo

| Alice_6278 a răspuns:

Hmmmmmm... 1)Nu cred ca era nevoie sa askultzi parerile prietenelor tale(Fiindk o mare majoritate din ele iti dau un raspuns negativ) Faptul ca tii la el si va iubitzi e un lucru ftftft important in relatzia voastra.Nu lasa balta aceasta relatzie daca nu simti nevoia.Procedeaza dupa bunul simtz. Daca el cu adevarat te iubeste atunci relatzia voastra va kontinua chiar daca el va pleca la fakultate.Shi cum am mai zis nu asculta parerile altora... Kondute dupa indemnarea inimii.cred ca aceasta e mai bine.
parerea mea. succes.Fitzi fericitzi!

| Ddaaiiaannaa a răspuns:

Draga mea, eu sunt convinsa ca baiatul acesta pe care il iubesti tu. nu este deloc hotarat! Nu stie ce sa aleaga. Prietenele tale au punctat perfect, dar eu zic sa nu te lasi influentata de parerea lor happy Eu in locul tau, as incerca sa vorbesc cu persoana iubita. sa ajungem la un consens ( merita sau nu merita sa mai dam o sansa relatiei )! Conteaza foarte mult comunicarea, dupa cum ai zis tu este un baiat tacut. ( te-ai gandit vreo`data ca poate numai cu tine este tacut. )

Trebuie sa afli exact ce simte. ce crede, ce planuri are de viitor!

Poate si varsta este o problema, dat tin sa cred ca este destul de matur sa distinga binele de rau :*

sper ca te-am ajutat!