| anonim_4396 a întrebat:

Ok, deci daca am avut fimoza mai pot intretine relatii sexuale normale? Pot avea copii. Stiu ca la fimoza penisul nu se decaloteaza total, ci doar foarte putin.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cat timp ai fimoza, fie nu poti intretine relatii sexuale, fie poti dar cu o limitare serioasa a erectiei si risc de complicatii. Dupa tratarea fimozei, poti avea o viata sexuala absolut normala si poti avea cati copii vrei.

| BoBo07 a răspuns (pentru Brigaela):

Pai la ce te referi prin tratarea fimozei?

| Brigaela a răspuns (pentru BoBo07):

Tratamentul fimozei este fie decalotarea chirurgicala la copilul sub un an, fie circumcizia la restul pacientilor

| BoBo07 a răspuns (pentru Brigaela):

Pai daca s-a efectuat o operatie chirurgicala la varsta de 1 an, dar penisul tot nu se decaloteaza complet, ce e de facut?

| Brigaela a răspuns (pentru BoBo07):

Trebuie mers la urolog pentru a evita o parafimoza (complicatie care consta in imposibilitatea recalotarii dupa erectie, ceea ce constituie o urgenta chirurgicala)

| BoBo07 a răspuns (pentru Brigaela):

Pai daca de exemplu penisul in stare de erectie se decaloteaza doar putin? O mica parte din capul penisului adica...Se pot intretine relatii sexuale in conditia aceasta?

| Brigaela a răspuns (pentru BoBo07):

Nici nu e de incercat, fiindca poate aparea parafimoza, iar daca nu ajungi urgent la operatie, te poti alege cu necroza capului penisului si amputatie in urma unei parafimoze. cat mai repede la medic, fiindca penisul trebuie sa se decaloteze complet. dar cand e in stare flasca, la dusurile de seara si dimineata il poti decalota complet sa te speli bine?

| BoBo07 a răspuns (pentru Brigaela):

Se poate complet, dar se simte o senzatie ciudata si il recalotez la loc. Dar se poate decalota complet in stare flasca

| Brigaela a răspuns (pentru BoBo07):

Trebuie sa te vada un urolog cat mai repede, oricum inainte de a tenta orice activitate sexuala.

| BoBo07 a răspuns (pentru Brigaela):

Ok,multumesc de ajutor.