| Keith a întrebat:

Pana in momentul de fata doar am raspuns la intrebari,asta este prima intrebare care o pun pe TPU,problema mea este in felul urmator, am fost fericita timp de 3 ani cu iubitul meu,toate bune si frumoase,sunt in ultimul an la liceu si parintii mei vor sa dau la facultate,asta imi doresc si eu normal,am vorbit cu ea,ca dupa ce termin liceul sa ma mut cu iubitul meu intr-un apartament,a fost de acord,pana astazi cand intrai pe profilul ei de facebook,ii stiu parola si vazui o convorbire intre ea si o prietena,de unde mami ii spunea acelei prietene ca de abia asteapta sa termin liceul,sa ma duc la facultate si sa il uit pe iubitul meu,deci am ramas foarte socata cand am vazut asa ceva,pentru ca era de acord cu el,ai mei il cunosc,ai lui ma cunosc si totusi nu imi pot explica ce a determinat-o sa spuna asta, nu pot nici ei sa ii spun pentru ca isi va schimba parola si nu mai pot citi conversatiile.Va rog ajutati-ma cu sfaturi,ce ar trebui sa fac in privinta asta pentru ca eu nu pot sa traiesc fara el, il iubesc foarte mult si stiu ca si el ma iubeste la fel de mult.Tin sa mentionez ca orice ar fi nu il voi parasi chiar daca e vorba de propria mea mama.Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| anka89 a răspuns:

Poate mama ta se gandeste ca ar trebui sa te gandesti la viata, nu la iubire si dragoste, poate i se pare ca il pui pe el pe primul loc in viata ta si apoi iti scopurile tale.Incearca sa aduci oarecum in discutie tema asta cu mama ta, ca sa nu ai nedumeriri.Dar la o adica, daca voi va iubiti si atata timp cat nimeni nu are curajul sa va zica nimic in fata, mai bine nu da amploare subiectului.Nu stiu ce gandea mama ta atunci, dar sunt sigura ca, daca avea ceva impotriva relatiei voastre tot iti spunea ceva, ii mama ta, nu cred ca ii e rusine sa iti zica.

| Keith explică (pentru anka89):

Crede-ma ca nu scot in evidenta un lucru anume,eu pun pe primul loc ambele lucruri si studiile si dragostea,nu ma impiedica cu nimic,eu am invatat la fel de bine ca si pana acum,nu incerc sa dau amploare subiectului, pur si simplu m-a suparat faptul ca nu mi-a spus in fata si m-a barfit, eu mereu i-am spus tot ce ma deranjeaza pe mine, stiu ca nu a fost frumos din partea mea sa ii citesc conversatiile, dar chiar nu m-am asteptat la asa ceva.

| stark47 a răspuns:

Incearca sa vbesti cu mama ta despre asta.ia-o pe ocolite.si daca o sa ti spuna adevarutl, incearca sa i explici ca u tii la el destul de mult.e viata ta si u ai dreptul sa iubesti pe cine vrei.(si eu trec prin aceeasi situatie + sau -).u iti imparti viata cu el, nu mama ta.+fii fericita ca nu a luat vre o masura drastica sa te desparta de el.mama ta a procedat bine.insa pentru linistea ta personala, explica-i ca iubitul tau, e ceea ce iti doresti iar ea trebuie sa se obisnuiasca cu ideea

| Keith explică (pentru stark47):

Stie ca e totul pentru mine, stie cat de mult il iubesc, pe mine ma enerveaza faptul ca se baga in viata mea desi pe mine m-au crescut bunicii, doar ei au dreptul sa ma judece si sa isi exprime punctul de vedere in privinta ei, eu am catadicsit sa ii spun pentru ca e mama mea dar nu are dreptul sa imi spuna pe cine sa aleg in viata mea chiar daca e mama mea.Mama e cine te creste nu cine te face.Am uitat sa mentionez situatia mea materiala e mai buna decat a lui in toate privintele, dar nu a avut nimic de obiectat in privinta asta, i-a placut de el, si acum dupa 3 ani de zile s-o aud vorbind asa, mie niciodata nu mi-a spus nimic, m-a barfit cu prietenele ei pe facebook, asta ma doare cel mai tare ca nu mi-a spus si am descoperit eu.

| stark47 a răspuns (pentru Keith):

E totusi bine ca si a tinut parerea pentru ea...la mine a fost diferit.mama ei i a spus ca daca mkr mai vorbeste cu mine o da afara din casa cu doar hainele de pe ea...de asta ce mai zici?! laughingincearca sa i explici mamei tale ca nu e chiar asa de raw cum crede ea

| Keith explică:

Am uitat sa mentionez un lucru, prietena ei de pe facebook a zis:"Du-o la facultate, in cazul asta daca vor fi departe vor uita unul de altul si ea isi va gasi pe altul"

| AlyNa12 a răspuns:

Chiar daca mama ta nu este de acord si isi va schimba parola...trebuie sa ii spui ca il iubesti si nu poti sa il parasesti. Mai trebuie sa ii spui ca ai face multe pentru el ( nu? ) si ca trebuie sa stie ca trebuie sa accepte, fiindca ca tu il iubesti si sa fie intelegatoare. Sper ca te-am ajutat!

| Azµre a răspuns (pentru AlyNa12):

Totuși de ce ar fi mințit părinții atâta timp... asta mi se pare ciudat. Să fie de acord cu el și apoi să numai fie. Ceva e la mijloc.

Răspuns utilizator avertizat
| Keith explică (pentru EllaBlackEyes):

Nu avea ce sa afle despre el pentru ca ea locuieste in Italia de cand au divortat, sunt vreo 9 ani de zile,si vine in vizita decat o data pe an,ma gandesc ca a jucat teatru cu mine atata timp,atatia ani,ca l-a cunoscut, nu m-am ascuns dupa deget, a fost de acord cu el, stie ca ma iubeste si ca e alaturi de mine si la bine si la greu, pur si simplu raspunsul pe care il caut este de ce a spus asta pe facebook si mie nu mi-a spus niciodata nimic?

| Keith explică (pentru Azµre):

Exact asta nici eu nu imi pot explica Azure pe bune am fost bulversata de ceea ce am vazut,ma doare chestia asta,a jucat cu mine teatru atata timp,iar iubitul meu mereu a fost respectuos cu ea,niciodata nu i-a zis ceva rau care sa o faca sa nu il placa, pana si parintii mei cu ai lui s-au cunoscut, toate bune si frumoase pana cand aflu ceva neasteptat, chiar nu ma asteptam la asa ceva, citez exact ce a zis ea:"De abia astept sa termine liceul sa plece la facultate ca sa o scap de dracul(adica iubitul meu).

| Keith explică (pentru AlyNa12):

Am implinit 18 ani sunt in stare sa imi asum propriile mele decizii,singurul lucru care m-a deranjat este ca nu a putut sa imi spuna ce o deranjeaza si a ales sa ma barfeasca pe la spate,pe mine cand ma deranjeaza ceva spun in fata scurt si la obiect, nu ma ascund dupa deget chiar daca o deranjeaza pe persoana respectiva sau nu, vroiam sa imi dati pareri, sugestii despre schimbarea asta drastica impotriva lui, ce ar fi determinat-o sa spuna asta.Va multumesc mult pentru raspunsurile si timpul acordat pentru a ma ajuta.

| Keith explică (pentru EllaBlackEyes):

Imediat si-ar da seama ca i-am citit conversatiile pe facebook, daca i-as spune asta, studii are decat liceul(diploma de bac), la facultate nu a mai vrut sa dea, dar asta nu e un motiv sa faca asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Keith explică (pentru EllaBlackEyes):

Mami mi-a promis ca dupa ce termin liceul ma pot muta cu el intr-un apartament si imi continui si studiile, practic ma considera inca un copil de tata care musca momeala in momentul acela si mai tarziu se razgandeste, a stat atat de mult in Italia incat am impresia ca ea nu a realizat ca am crescut, ca am 18 ani nu mai am 9 ani(varsta cand a plecat mami in Italia), si eu am intalnit cazuri de complexe de inferioritate dar nu va fi si cazul meu, pentru ca nu are absolut nicio problema cu faptul ca vreau sa imi continui studiile, singurul lucru pe care il vrea, pe care mi-l doresc si eu de astfel este ca sa ne mutam amandoi in momentul cand ma voi duce la facultate asa cum mi-a promis si mami(2 in 1).

Răspuns utilizator avertizat
| Keith explică (pentru EllaBlackEyes):

Da mie imi spui.Am ramas la fel de nedumerita ca si tine acum, sunt de 3 ani cu el, nu mi-a dat niciodata impresia ca nu il place, si se trezeste acum, sau mai degraba ma trezesc eu acum la realitate si constat ca realitatea nu e chiar asa cum o stiam eu de fapt.Asta e...

| HappyGrumpy a răspuns (pentru Keith):

Eu cred asa, fiecare mama vrea ceva mai bun pentru copilul ei, probabil considera ca este o iubire trecatoare, de liceu, si eu cred asta, pentru ca daca vei pleca singura la facultate iti spun eu ca dupa 3-4 ani vei cunoaste sigur si vei vrea sa incerci ceva nou, asa ca ii dau dreptate in privinta asta, esti tanara si inca nu stii ce vrei de la viata, abia acum incepi sa aflii anumite chestii pentru ca pana acum nu ai vrut sa le stii. Probabil ca mama ta isi imagineaza ca vei merge sa locuiesti cu ea, sau macar sa-ti gaseasca un italian care poate intr-adevar sa te faca fericita. Deocamdata nu stii cum e sa fii cu altcineva, iti spun eu ca te vei plictisi la un moment dat si va fi rau si pentru el, daca chiar il iubesti cum spui, gandeste-te si la ce e mai bine pentru el. in cazul unei despartiri va fi pregatit? am trait pe pielea mea plictisiri de genul asta si imi dau seama ca va fi dramatic mai tarziu... acum sunteti tineri.

Răspuns utilizator avertizat