| Johanna014 a întrebat:

Pe 9 decembrie am intretinut un contact sexual protejat, fara ejaculare sau alte incidente. In ziua urmatoare am inceput un tratament cu ovule Poligynax, Augumentin si Sumetrolim pentru o infectie cu E-coli timp de 10 zile, insa luna aceasta menstruatia intarzie de 4-5 zile..Care ar putea sa fie cauza acestei intarzieri?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dereglarile de natura hormonala ti-au dereglat si ciclul menstrual. In astfel de situatii poti doar sa astepti pornirea menstruatiei fara sa te stresezi si nimic in plus deoarece se poate exclude complet posibilitatea de a exista o sarcina. Mai ales daca si-au facut aparitia simptomele premenstruale. Multa sanatate!

| Johanna014 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar se presupune ca si luna trecuta am avut acea infectie, insa luna trecuta mi-a venit menstruatia la timp!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Johanna014):

Probabil sau presupun, fiind aproape sigur de faptul ca, ciclul tau menstrual NU este unul bine reglat/constant, adica NU este unul de tip REGULAT care sa aiba mereu, ciclu dupa ciclu aceeasi lungime ca numar de zile. Medicamentele administrate nu interactioneaza si nu modifica activitatea hormonala, deci nu au putut modifica modul de desfasurare a ciclului menstrual privind ovulatia si menstruatia, faze/procese ale ciclului care sunt dirijate strict hormonal.

4 răspunsuri:
| Ralf1971 a răspuns:

Numai sperma introdusa in vagin indiferent cum, iti poate fecunda ovulul.

| Johanna014 explică:

P.S: Mentionez ca am/ am avut si unele simptome premenstruale (acnee, dureri usoare de burta, sani sensibili si durerosi, stari de spirit schimbatoare)