| bluedeyutssa a întrebat:

Pe data de 2 mai am avut parte de primul contact sexual din viata mea. Mi'a curs mult sange, aseara cand credeam ca deja sangerarea s-a oprit am facut o baie calda. Dimineata am vazut ca s-a pornit iarasi sangerarea si destul de abundenta.E normal?
Si inca ceva...la al doilea contact sexual v'a mai curge iarasi sange?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Hristos a înviat!

Cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonală şi ţi-a venit menstruaţia mai devreme din cauza deflorării.

Sau poate fi vorba de o afecţiune ( fisură/ruptură perete vaginal, etc. ).
Depinde de preludiu, de cât de excitată erai în momentul penetrării, de modul în care te-a dezvirginat, etc.

După terminarea sângerării, este INDICAT un control ginecologic!

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poate esti in apropierea ciclului, iar actul sexual l-a declansat mai devreme. Sper sa te fi protejat.

| Exilee a răspuns:

Nu ai mentionat varsta si ''modul penetrarii''. ( de exemplu daca te-a ''facut prea tare'', e normal sa-ti fi fortat vaginul si sa curga sange mai abundent)

Varsta? Daca ai sub 18 ani, atunci ai facuyt o mare greseala deoarece corpul nu-ti este dezvoltat suficient.
Oricum, trebuie IMEDIAT SA TE DUCI la ginecolog. Este OBLIGATORIU un consult la ginecolog LA SCURT TIMP DUPA PRIMUL CONTACT SEXUAL.

| Violente a răspuns:

Himenul sangerează dar puțin, la tine intervine o problemă patologică/medicală mai ales că e abundentă, din cate știu de la apa fierbinte se pornește menstruația sau o face mai abundentă!

Poate e menstruație și nu ți-ai dat seama happy

Răspuns utilizator avertizat
| AditzaAditsssa a răspuns:

Buna! N-am sa ma lungesc in explicatii si argumente lungi, am sa-ti spun doar: Fugi la medic! Cum a zis si "b33a", sangerarile la dezvirginare sunt normale, dar nu in cantitati exagerate si nici pe perioade lungi.Totusi,poate e vorba de menstruatie, cand ai avut ultima data? Odata cu debutul vietii sexuale, apar si cateva modificari hormonale, deci e probabil sa-ti fi venit menstruatia.Insa cel mai bine este sa nu asculti darile noastre cu presupusul, si sa mergi rapid la un ginecolog.Asta oricum va trebui sa faci, chiar daca nu ai nimic, pentru ca viata sexuala nu implica doar placere, ci si o intreaga serie de responsabilitati.Printre ele si controalele ginecologice regulate.Ai grija de tine si un Paste Fericit!

| b33a a răspuns:

Pai daca te-a lovit inauntru(in vagin) normal ca iti curge sange deoarece ti-a produs o rana interioara! Daca ti s-a intamplat sa ai asa sangerari ar fibine sa consulti un medic ginecolog sa nu faci cumva o hemoragie ca e periculor! Se poate sa iti fi venit menstruatia? Daca te-a lovit atat de tare e un MARE BOU! Prima data cand te culci cu o fata care e virgina tebuie sa o faci incet si cu mare atentie! Du-te si consulta un ginecolog! Cel mai bun lucru! Bafta si te pup! :*

| bluedeyutssa explică (pentru b33a):

Nu stiu daca e vorba de vreo lovitura cum spui tu..adica a avut grija si chiar nu m-a durut deloc.dar am auzit ca e normal sa curga sange la dezvirginare.

| b33a a răspuns (pentru bluedeyutssa):

Da e normal...dar nu si a doua zi! Sangerarea nu e normal sa fie abundenta si nici de durata asa lunga! Trebuie sa fie doar atunci pe momentul penetrari, sa nu curga mult si sa nu fie abundenta! Eu zic sa consulti un medic ginecolog! E bine pentru tine si nu are ce rau sa iti faca! tongue