| Andrei151 a întrebat:

Pentru toate fetele: Ce ati alege intre unul bine facut si un gras?

Logic ca a-ti alege chestia bine facuta.

Va-ti gandit vreodata ca poate acel gras va iubeste mult mai mult decat acela bine facut? Sau va-ti gandit ca poate acel gras intr-un an de zile poate ajunge la fel de bine facut?

De ce toate fetele (cred ca toate si as-i fi curios sa cunosc fete care nu sunt asa) va ganditi la fizic si ca sa nul suparati mai spuneti ceva pe ocolite.Bine ca eu nu sunt gras dar ma intreb de ce fetele un accent pe frumusete.Atata timp cat persoanele se iubesc nu inteleg. Astept pareri.

26 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Aici gresesti tu.In primul rand, ceea ce ne face sa vrem sa intram intr-o relatie este ATRACTIA.Asta ma face sa ma duc si sa zic ''buna! cum te cheama?'' sau sa vreau sa stiu mai multe despre el. Abia apoi, cand incep sa-l cunosc ma indragostesc de personalitatea lui.

Chiar daca esti gras, nu e un minus.Nu toate avem un prototip dupa care ne ghidam, iar gusturile se mai si schimba.

Oricum, sanatos e sa ai o greutate normala pentru inaltimea si varsta ta.Nu ca arati altfel, ci pentru propria ta sanatate si viata.

Lasa lipsurile, axeaza-te pe atuuri.

| elasexygagica a răspuns:

Dar tu? ai putea iesi la brat in oras cu fata mai urata ca moartea?

| nicol20 a răspuns:

Buna uite sa iti spun eu o chestie sotul meu este bine facut cu muschi iar eu sunt mai plinita deci totul conteaza si se tine foarte mult cont de frumusetea interioara, sinceritate si bineinteles iubire.Mult noroc

| Andr3 a răspuns:

Fizicul nu conteaza.nimeni nu este perfect.important este pentru mine,ca fata, sa fie sensibil si sa ma inteleaga, sa aiba capul pe umeri si sa aiba un aer de barbat nu de soricel. fizicul nu conteaza cat conteaza carcterul.degeaba sa fi langa unul plin de cubuletze si cu o freza super daca e unul care urla din orice tampenie, se imbata, face mistouri si rade de altii si poate te si bate.

| Purec a răspuns (pentru Andr3):

Dar de ce credeti voi ca daca arata bine, el e tot rau din lume?laughing Vorbesti de parca ar scrie pe el ca e un nenorocit

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

Deci in primul rand,nu am zis ca ma indragostesc de inteligenta lui,dar asta e primul lucru care il caut la un baiat inteligenta, respectul de sine si respectul fata de mine, ce vrea de la mine in primul rand. logic ca nu m-as indragosti de un aurolac...in al doilea rand:nu inteleg de ce folosesti tu cuvantul asta "majoritatea"le-ai cunoscut tu pe majoritatea fetelor dupa planeta ca sa stii cum sunt? nu le mai catalogati pe toate doar pentru ca majoritatea fetelor pe care tu le-ai cunoscut "cedeaza usor"si tu spui de noi fetele dar majoritatae baietilor pe care eu ii cunosc cand vedea cate o fata frumoasa,o fluierau,se tinau ca catelusii dupa ea, ba strigau dupa ea, deci? In al 3-lea rand :ti-am mai spus atunci CAND ESTI INDRAGOSTIT NORMAL CA FATA DE SUFLETUL PERECHE EXISTA SI ATRACTIE FIZICA.si nu zic acum ca baietii ce arata bine sunt toti nenorociti dar majoritatea (care ii cunosc) profita de faptul c arata bine si alearga dupa 20 de fete odata si nu prinde niciuna sau isi bat joc de ele, :in al 4-lea rand :nu-mi spune mie sa las tonul mai moale pentru ca eu nu am folosit nici un "ton" in discutia cu tine pentru ca daca ink nu ti-ai dat seama noi comunicam prin scris hello?

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

Hai las-o balta ca am si alte treburi mai importante de facut decat sa ma cert cu tinewinkingwinkingwinking

| alyzee a răspuns:

Nu ca as fi feminista infocata dar ma enerveaza rau treaba asta, adica cand cineva zice ceva de genul 'toate fetele/femeile sunt'( sa stii ca merge la fel de bine si cu reversul). Bun. In primul rand nu exista persoana care sa fii cunoscut absolut TOATE fetele ca sa-si formeze o asemenea parere, poti spune ca 'majoritatea fetelor...' dar si parerea asta nu este obiectiva din moment ce este formata pe baza majoritatii fetelor cunoscute de tine.
Acuma, o fata/femeie poate lua inconstient decizia de a se culca sau nu cu un baiat/barbat in primele 3 secunde, asta din cauza ca subconstientul nostru alege un partener potrivit de viata pe baza genelor( adica o femeie ar fi mult mai probabil sa aleaga un barbat bine facut pentru ca acesta sa transmita genele sale copiilor si astfel sa asigura continuitatea speciei)

| LaLaura a răspuns:

Buna
Eu nu prea ma uit la fizic ci la cum gandeste si cum se comporta, dar nu as vrea sa am langa mine unul de 100 de kg care eu am 48.
In mare parte a fost vina lui ca s-a ingrasat ( exceptand bolile sau adn-ul sau predispus la obezitate)
Si inca o chestie, cel frumos, bine facut, stie ca e frumos si mereu o sa caute inca o fata sau mai multe pe langa cea care o are.
Eu ma multumesc cu unul mediocru la aspect dar sa aiba o mentalitate destul de inteleapta.

| OnlineZ a răspuns:

Pentru mine nu conteaza deloc ca e grAS slab, atata timp cat e destept, ma iubeste si ma respecta inimii nu-i poti porunci poti sa te indragostesti de oricine in momentul in care esti indragostit sincer nu il vezi decat pe el.si pentru tine e cel mai frumos din lumee si oricum o intrebare de genul ti-as putea adresa si eu de ce voi baietii va uitati la o fata in primul rand la sani si la fund? pentru ca sunt sigura ca cele cu sanii mari au mai mult "noroc" cu baietii.stiu din proprie experienta daca nu ai sanii sau cel putin fundul mare esti cam 0 pentru ei nu-i asa?(pentru majoritatea)

| Purec a răspuns (pentru OnlineZ):

Cum nu conteaza deloc daca e gras sau slab. Te minti singura. Logic ca aspectul fizic conteaza. Ai cazut intr-o extrema periculoasa daca poti sa afirmi ca nu conteaza deloc daca e gras sau slab. Intr-o relatier, ca sa mearga bine trebuie sa existe atat atractie fizica cat si potrivire emotionala. Nu merg una fara cealalta, sau cel putin nu iti aduc fericirea. Daca nu esti atras si fizic de aprtenerul de viata, mai devreme sau mai tarziu, vei fii tentat/a sa inseli, si e pacat. Se vede si ca nu cunosti baietii cu adevarat. E drept ca majoritatea ne uitam prima data la fund si la sani, dar chiar si pentru acei tip de baieti nu doar asta conteaza.Se uita dupa tipul ala de fete atuncio cand vor o aventura, cand vor strict sex ( e normal nu crezi? daca vrei doar sex sa o alegi pe aia care te atrage mai mult?) Apoi chiar si acei baieti de se uita numai dupa sani, se vor indragostii si ei, si nu v-a mai conta absolut nimic. Parerea mea, ca fata trebuie sa te respecti pe tine in primul rand, sa nu iti bati joc de tine, sa nu intri in relatii prostesti cu baieti nepotriviti.Inainte sa vreti sa fiti iubite, invatati sa castigati respectul baiatului langa care sunteti. Altfel nu o sa va iubeasca nimeni niciodata. E in proportie foarte mare vina fetelor ca nu sunt iubite. Pur si simplu cedati prea repede, in ziua de azi e extrem de usor sa "cuceresti" o fata.

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

Imi pare rau dar sunt anumite persoane care critica persoana de langa tine pentru aspectul fizic, dar tu cum iti vezi perechea.cea mai frumoasa din lume.ce dracu conteaza ca arata bine daca nu are respect fata de o fata si nu o iubeste.atata timp cat iubesti nu e normal ca exista si atractie fizica fata de persoana de langa tine desteptule?
si de unde pana unde ai ajuns tu la concluzia ca nu ma respect, eu sunt intr-o relatie cu un baiat foarte potrivit.si zici ca fetele se lasa usor nu? ei bine eu nu sunt una dina aia care se lasa usor. fetele daca se lasa usor e din cauza ca voi baietii vreti numai sex majoritatea eu am respect de sine si nu stiu de unde ai ajuns tu la concluzia asta.in plus te rog se vede prea clar ca tu te contrazici singur tu ai iubi o fata care arata bine si nu te iubeste nu te respecta si bla bla bla.eu nu cred eu cand ma uit la un baiat ma uit mai intai la cei poate capul.asa ca nu ma contrazice

| Purec a răspuns (pentru OnlineZ):

Eu nu te-am atacat pe tine in niciun fel, vorbeam la modul general laughing Nu am de unde sa stiu cum esti tu si nici nu ma intereseaza. Intelegi? vorbeam IN GENERAL, credeam ca poti observa asta. Te-am supraestimat cumva?

| Purec a răspuns (pentru OnlineZ):

SI sa nu imi spui tu mie ca tu iti alegi un baiat dupa ce are in cap, ca nu te cred. Daca nu iti place in primul rand fizic, nici nu ai cum sa il cunosti in alt fel nu? Nu imi spune tu mie ca te duci la el sa vezi cat de destept e, apoi il alegi pe cel mai inteligent si speri ca intr-o zi o sa te atraga laughing Fie ca vrei sa iti dai seama sau nu, fiecare dintre noi se uita la fizic. Cand nu cunosti un om la ce te uiti? Ma mir ca nu te indragostesti de un aurolac, ca poate o fii destept. Eu nu vreau in niciun caz numai sex, si nu vad de ce ar fi vina baietilor ca fetele se lasa usor. CU ce sunt baietii vinovati ca voi fetele cedati usor? Iti zic eu cu nimic! Nu sunteti toate la fel logic, si nu stiu cum esti tu, dar majoritatea fetelor asa sunt. Cum te porti un pic mai frumos cu ele, sau uneori esti doar dragut cu ele...gata se si indragostesc. Nu e normal ca exista si baieti care profita de asta? Plus ca la ce dracu vrei sa se gandeasca un baiat daca fetele din ziua de azi merg pe strada aproape goale de la 11-12 ani? Ti-am zis, fetele doar daca se respecta primesc iubire, si nu te-am atacat cu nimic. asa ca mai usor tonul te rog. hai pa

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

Pai raspunsul tau a fost direct pentru mine, ti-am mai spus nu mai vb tu la modul general ca nu stii tu fetele in general.

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

Eu am langa mine un baiat care ma iubeste ma respecta si ma intelege...asa ca fii sigur ca daca nu ma respectam cum zici tu atunci nici nu mai eram respectata;

| Purec a răspuns (pentru OnlineZ):

Dar nu am zis eu ca tu nu te respecti, de unde ai dedus asta? Stii ce ma amuza la tine? ca tu ai folosit in primul tau raspuns la aceasta intreabre urmatoarea fraza:

pentru ca sunt sigura ca cele cu sanii mari au mai mult "noroc" cu baietii.stiu din proprie experienta daca nu ai sanii sau cel putin fundul mare esti cam 0 pentru ei nu-i asa?(pentru majoritatea)

Apoi cand eu spun ca majoritatea fetelor cedeaza usor, ma iei cu povesti ca " ce le-ai cunoscut tu pe majoritatea fetelor sa vezi? "

Ma bucur pentru tine ca iubesti si esti iubita, dar pun pariu ca atunci cand l-ai vazut prima data te-ai uitat la cum arata ( nu de alta, dar prima data cand cunosti pe cineva, il vezi, te uiti la el, il vezi FIZIC) Daca nu te atragea fizic, probabil nici nu vorbeai cu el sa il cunosti din alt punct de vedere.

Si ca sa lamurim si problema cu "in general": Nu trebuie sa cunosti toate fetele ca sa iti dai seama cum sunt ele. Toate persoanele sunt diferite una fata de cealalta, dar cautand anumite caracteristici importante ale lor, le poti imaprtii in diferite categorii. Iar din nefericire, fetele din ziua de azi pe langa ca cedeaza usor, nici nu mai stiu ce e aia iubire.Tu nu vezi si aici pe TPU, cate intreaba de sex, iubire si alte tampenii si au 11-12-13 ani? La varsta aia imi era rusine si sa privesc o fata in ochii! De curiozitate, cati ani ai?

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

Da pai si normal ca vad, fete care tot intreaba de sex si alte chestii la 10 -11 ani dar, pe noi ne enerveaza chestia asta ca ne bagati pe toate in aceeasi cutie ca sa spun asa.si eu cand am sp majoritatea m-am referit la majoritatea care le cunosc eu.intelegi? deci nu m-am referit la majoritatea dupa planeta.eu am 18 ani.si da si mie la 13 ani sau nu stiu cat aveam cand mi-a facut un baiat complimente si m-Am rusinat in asa hal incat imi venea sa plang si mai mereu fugeam de el, si eu 1 data un prieten l-am avut la 16 ani cel cu care sunt si acum.deci eu te contrazic pentru ca stiu sigur ca nu ma gasesc in "majoritatea" fetelor.da intr-adevar fetele s-au schimbat.iar majoritatea vbaietilor pe care eu i-am cunoscut pur si simplu isi bateau joc de fete, le tineau numai sa-si satisfaca ei unele nevoi, iar noi fetele normal ca nu bagam de seama pentru ca iubeam.si IUBIREA E OARBA slava domnului ca eu nu am patit asa, nu vreau sa ma laud dar am fost cat de cat cu capul pe umeri, si am avut grija sa ma fac respectata.nu poti spune ca sunteti niste ingerasi voi baieti.sa nu crezi ca spunand toate astea iau apararea fetelor, cunosc si fete care isi bat joc de baieti dar nu stiu cel putin eu am intalnit cazuri rare.in schimb la baietithinking si in majoritatea relatilor fetele sunt ranite. poate ca femeile s-au schimbat fiindca s-au saturat de batai de joc si alte chestii.crede-ma ca sunt milioane de femei care sufera langa un barbat doar pentru ca il iubeste ii suporta bataile.intr-adevar acum nu mai sunt fetele asa "blegute"(a nu folosesc un termen urat)si nu mai sta langa un asemenea barbat.deci pe scurt vreau sa spun ca baietii au si ei o parte de vina ca fetele din ziua de azi sunt asa cum zici tu ca sunt (nu le cataloghez pe toate )

| Purec a răspuns (pentru OnlineZ):

Multi inainte. Sa lamurim o chstie, eu nu am zis nimic de tine. Nici nu aveam cum sa zic ceva de tine.Comentam doar pe marginea a ceea ce ai comentat tu.Ma bucur sincer ca esti diferita si ca stii sa te faci respectata. tot respectul pentru tine :*. Stii de ce ziceam ca voi fetele sunteti vinovate in majoritatea cazurilor? Din propie experienta. Ultimul lucru care mi-a demonstrat asta a fost acum cateva luni " o fata mi-a propus sa fim imrpeuna, air eu i-am zis, ceva de genul: Imi pare rau, esti draguta, esti o fata super, dar am deja o iubita, si o iubesc" Stii care a fost replica ei? " hai te rog, nu o sa afle prietena ta promit. poti sta si cu ea si cu mine si sa alegi dupa una dintre noi". Si nu era o curva,.era o fata pe care chiar o apreciam inainte de asta...eram amici buni de tot, o fata cuminte, care se tine de scoala. Si mai sunt multe alte chestii. Asta e parerea mea, multe dintre fete nu au respect de sine...

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

Da asa e ...am cunoscut si eu fete de genul, sincer imi pare rau pentru genul ala de fete pentru ca cu un asemenea comportament nu stiu daca se va alege ceva de ele sau sa nu exagerez poate doAR nu vor fi respectate de cei din jur nu neaparat de baieti.mersi mult ma bucur ca am facut pace ca parca era un razboi intre noi.de obicei nu sunt certareata dar imi place sa-mi sustin punctul de vedere.in plus am si eu dreptate in felul meu nu? in fine eu nu judec toti baietii pentru cu iubitul meu mi-a demonstrat ca exista baieti care pot iubi cu adevarat, care pot respecta o fata pentru ceea ce esadbuna sau rea)crede-ma ca am ramas impresionata de genul lui de baietii si sa dea domnul cat mai multi pe pamant.

| Purec a răspuns (pentru OnlineZ):

Cum ti-a demonstrat ca te iubeste? sunt curios. aa si nu a fost niciun razboi intre noi. Doar am vorbit in contradictoriu tongue ceea ce mie unul imi place

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

Daca vrei sa vorbim vb pe mess...in calitate de "prieteni"sa nu ma intelegi gresit ok? ia id-ul asta (mirela_iubyta84)

| Purec a răspuns (pentru OnlineZ):

Mi-a placut chestia cu...in calitate de prieteni laughing)

| OnlineZ a răspuns (pentru Purec):

Pai am zis asta sa nu intelegi gresit. adica nu stiu sa nu crezi ca vreau sa ma dau la tine sau alte chestiiwinkingwinking

| cristi_3894 a răspuns:

Daca esti bine lucrat atragi in special panarame.
Totusi foarte gras sau foarte slab nu prea da bine...

| Gabriella14Iuliana a răspuns:

Sinceră să fiu m-am săturat! De ce mereu suntem catalogate la un loc, noi fetele? Nici gemenii nu se aseamănă, mereu au ceva diferit. Fiecare persoană e unică în felul lui. "Toate fetele sunt la fel "... Nu e adevărat! Nu ai văzut nici o femeie care are un bărbat mai plinuţ lângă ea? Asta înseamnă că nu îl iubeşte? Ba da, s-ar putea să îl iubească pentru caracterul lui. Nu toate suntem la fel, nu mai cataloga fetele la un loc. De exemplu eu nu am nimic împotrivă dacă iubitul meu de acum ar fi mai plinuţ. Chiar deloc! E trupul lui, iar atâta timp cât ţine la mine şi mă iubeşte nu am dreptul să îl judec. Eu una nu mă iau după exterior să ştii. Mă iau după interior şi fetele care se uită doar la băieţi " Bine-făcuţi" nu se pot numi fete. Mie îmi e ruşine că sunt fată şi că sunt catalogată după anumite " piţipoance" care îşi fac banii pe traseu. Sunt mândră de feminitatea mea, nu mi-aş dori să fiu băiat să nu mă înţelegeţi greşit, dar nu vreau să fiu catalogată ca şi celelalte. Într-adevăr există fete ca şi cele pe care le-ai descris tu mai sus, o grămadă, dar haide să rămânem la idee de " majoritatea fetelor sunt aşa". Să ştii că şi tu vei cunoaşte o fată unică şi vei vedea că nu e ca toate celelalte. În iubire, accentul cade pe puterea atracţiei dintre cei doi, nu pe kilogramele în plus pe care le are unul dintre ei. O persoană care pune accent pe fizic mai mult decât pe suflet, poate să renunţe la a mai spune " Te iubesc! " doar pentru că e frumos/frumoasă, pentru că se minte singură. Cum sunt şi unele " Te iubesc" Dar de fapt e ceva în gen " Iubesc banii tăi.". Vezi fete frumoase la 18-20 de ani cu bătrâni de 50. De ce? Pentru că au bani. Aceste fiinţe nu pot spune că vor iubi vreodată, pentru că nu se va întâmpla, din moment ce te înveţi aşa. Păcat. Pentru că iubirea este aşa frumoasă, e chiar păcat să nu o simţi.
Deci da, sunt fată şi din păcate sunt catalogată la un loc cu aceste " Dive" despre care ne vorbeşti, dar doar pentru că avem acelaşi sex, nu înseamnă că toate acţionam la fel.