| georgiana5577098 a întrebat:

Postinor2 împiedică fertilizarea spermei? Prezervativul s-a rupt iar iubitul meu a ejaculat in mine, cu o zi înainte am avut cel mai mare risc de a rămâne însărcinată. După 30 de minute de la actul sexual am luat Postinor2. Am auzit zvonuri ca daca cu o zi inainte de actul sexual am ovulat efectul pastilei este 0 dar nu cred acest lucru deoarece ovulul este valabil intre 12-24 de ore(iar eu practic am facut sex după o zi de la ovulație) deci nu înțeleg de ce pastila nu si-ar mai face efectul(după spusele altora). Vreau si eu sa ma lămurească cineva..sunt speriată.

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Cu cat este administrat mai repede dupa contactul sexual cu atat este mai eficient - 95% in primele 12 ore. Nu cred o sa ramai insarcinata

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, pentru linistea ta fă un test de sarcina la sfarsitul acestei luni pe 31 in ziua de revelion, si intre timp ar fi bine sa te vada un medic ginecolog faci o ecografie abdominala si va lămurii aspectul sarcinii, numai lua postinor, i ti deregleaza tot organismul, ce varsta ai? Sanatate multa si ai grija de tine, o zi superbă i ti doresc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai luat postinor stai linistită nu esti deloc însarcinată ăla a impiedicat sperma sa ajunga la ovul.

| georgiana5577098 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sper sa fie asa...

| Eireann a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Prezervativul si diafragma sunt metode de bariera. Cand iei pastila de a2a zi se presupune ca sperma a ajuns la ovul, ba chiar a avut loc fecundarea. Pastila previne implantarea.

| georgiana5577098 explică (pentru Eireann):

Deci am sanse de a rămâne însărcinată?

| georgiana5577098 explică (pentru Eireann):

Multumescc

| Eireann a răspuns (pentru georgiana5577098):

Cu cat este administrat mai repede dupa contactul sexual cu atat este mai eficient - 95% in primele 12 ore. Nu cred o sa ramai insarcinata

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi are 95% eficacitate in primele 12 ore, de la administrare, dupa care scade procentajul.
In principiu, functioneaza foarte bine pentru toate femeile, dar exista si riscul ca pastila sa nu functioneze la unele femei.
Ma rog, nu-i nimic de facut acum, decat sa asteptam sa treaca vremea sis a vina urmatorul cilu, cand va vrea el, fiindca urmatoarele 6-12 luni vei fii sub infleunta efectelor adverse ale acestei pastile, adica ciclu si ovulatie dereglate, afecand masiv sistemul hormonal al femeii, putand declansa chisturi ovariene, fibroame uterine, noduli mamari sau chiar tumori.
Acum sa-ti spun motivul pentru care s-a rupt prezrevativul! Baiatul a cumparat prezrevative prea mari pentru cucul lui, posibil din nestiinta, posibil de rusine fata de farmacista. Un prezervativ mare (larg) se rasuceste pe penis in timpul actului sexual, se intinde la maxim si pocneste.
Un prezervativ de masura corecta, trebuie sa fie foarte -foarte strans pe penis, sa intre greu si sa fie perfect intins pe penis, fara sa faca cute sau pliuri, ca a doua piele a lui, adica perfect strans lipit de penis.
Sfatuieste barbatul sa cumpere prezervative cu cateva numere mai mici si sa le incerce acasa, ca data viitoare sa nu mai aveti accidente, fiidca nu mai potii folosii "pastila de a doua zi", din cauza nocivitatii ei si a recomandarii sa nu fie folosita decat 1 singura data, in viata femeii.

| georgiana5577098 explică (pentru Violleta2022):

Faza e ca prezervativul era cam mic...eu l am văzut cum stătea

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgiana5577098):

Daca era cam mic, nu intra deloc pe penis happy

| georgiana5577098 explică (pentru Violleta2022):

L-a băgat super greu, nu mergea efectiv, il rula iar apoi se strangea la loc, practic il baga putin fortat ca sa stea

| georgiana5577098 explică (pentru Violleta2022):

Sper totuși ca nu o sa raman însărcinată pentru ca așa cum am menționat mai sus, ziua ovulației avusese loc cu o zi in urma si după ce am vazut tragedia am luat in 30 de minute pastila Postinor2, care împiedică fertilizarea spermei daca ovulul era deja eliberat(asa scrie pe prospect).

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgiana5577098):

Asta nu-ti poate garanta nimeni!
Pentru ca pastila are o eficacitate de 95% doar, deci sanse ca corpul tau sa o ignore exista (adica sa nu-si faca efectul la tine), dar sa speram ca nu esti atat de ghinionista.

| georgiana5577098 explică (pentru Violleta2022):

Doamne ajuta...

| georgiana5577098 explică (pentru Violleta2022):

Buna! Mi-a venit menstruația. Mersi de informații ❤️

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgiana5577098):

Ma bucur!

| JustStitch a răspuns:

O sa avem un nepotel. Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!

| Trefla15 a răspuns:

Am auzit ca de la pinor2 asta faci trigemeni