| anonim_4396 a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca a ramas lichid preejaculator la intrare in vagin? Eram in perioada fertila.va rog sa imi raspundeti sunt foarte speriata

7 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Da, se poate să rămâi însărcinată. Orice contact sexual neprotejat poate să ducă la sarcină iar lichidul preejaculator poate conține spermatozoizi. Dacă ești în perioada fertilă riscul e și mai mare. Dacă nu au trecut 72 de ore, ia Pastila de a 2-a zi. Dacă au trecut, nu prea poți face mare lucru. riscul e mai mic decât dacă ar fi ejaculat în tine, dar se poate întâmpla să rămâi însărcinată chiar și de la așa ceva. Folosește întotdeauna prezervativul, sau dacă ai partener serios, fără boli, pilule anticoncepționale, la recomandarea medicului.
Pentru a afla, poți face testul de sarcină la aproximativ 6-12 zile de la contactul sexual, mai sigur la 2 săptămâni. Dacă menstruația întârzie, repeți testul, de la o altă firmă. Sper să nu fi pățit nimic și ai grijă pe viitor.

| NatureSelf a răspuns:

Pai spermatozoizi trebuie sa intre in vagina, de acolo in sus se descurca ei spre uter.

| Sara2 a răspuns:

Sansele sunt mici, poti lua pilula de urgenta daca nu au trecut 48 ore sau asteapta 2 saptamani si fa un test pentru siguranta ta

Răspuns utilizator avertizat
| ConnstanntiN a răspuns:

Hmm...Asa cum e produs, lichidul prespermatic nu contine spermatozoizi dar ii poate prelua din vecinatate. Distanta mai mare de 2 zile de la ultima ejaculare si fluxurile repetate de urina scad pana la zero acest risc. Uneori nu se gasesc deloc spermatozoizi in lichidul prespermatic si uneori, daca sunt prezenti, sunt neviabili.Alteori acest lichid contine spermatozoizi viabili in principal datorita timpului scurt trecut intre ejaculari. Deci in mod accidental, lichidul prespermatic poate provoca aparitia sarcinii. Recomand sa faci un test de sarcina deoarece erai si in perioada fertila multe fete nu stiu asta dar asta e perioada cand se fac copiii accidental big grin, repet: fa un test de sarcina happy