| anonim_4396 a întrebat:

Pot rămâne însărcinată daca fac sex neprotejat a 6, 7-a zi după terminarea ciclului menstrual?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da poti ramane, dupa a 5-a zi de ciclu sansele cresc.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in urma intretinerii de acte sexuale NEPROTEJATE si finalizate cu ejacularea spermei in vagin DEPINDE in primul rand de LUNGIMEA ca numar de zile a respectivului ciclu menstrual, cat si de CARATERISTICA ciclului de a fi de tip NEREGULAT sau REGULAT. De asemenea fiindca MENSTRUATIA poate avea o lungime ca numar de zile foarte variabila de la 2-3 zile pana la 7-8 zile, rezulta ca ''a 6, 7-a zi de după terminarea ciclului menstrual?'' poate fi cea de a 8-10-a zi a CICLULUI MENSTRUAL in primul caz sau sa fie deja a 13-15-a zi in cazul unei MENSTRUATII lungi de 7-8 zile. Astfel ca se poate ca sexul intretinut la 7 zile dupa terminarea unei MENSTRUATII de 7-8 zile sa fie deja intr-o zi de DUPA terminarea PERIOADEI FERTILE si in acest caz SA NU se mai poata produce sarcina chiar si in cazul unul ciclu de 28 de zile. Raspunsul premiat poate fi corect in anumite situatii dar la fel de bine poate fi si 100% gresit in cazul in care ciclul menstrual are lungimea foarte scurta de 21-22 de zile. Pentru ca alta data sa ti se poata oferi raspunsuri care sa fie CORECTE, trebuie sa stii ca CICLUL MENSTRUAL incepe IN PRIMA zi a MENSTRUATIEI si NU DUPA terminarea MENSTRUATIEI (deci nu a CICLULUI), In mod obligatoriu trebuie precizata LUNGIMEA ciclului, TIPUL ciclului (regulat-neregulat) si data exacta de incepere a MENSTRUATIEI, adica a CICLULUI MENSTRUAL. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramai gravida daca faci sex in aceasta perioada.

| peperonies a răspuns:

Da.